Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi geliyor! Ne zaman çıkacak işte ayrıntılar

Bireysel emeklilikte kesinti oranları değişecek ve otomatik emeklilik sistemi getirilecek.

Otomatik katılım sistemi kurularak işe başlayan bir çalışan adına otomatik olarak bir emeklilik hesabı açılması ve ilk aydan başlayarak maaşından otomatik olarak katkı payı kesintisi yapılması sağlanacak. Başlatılan pilot çalışmanın sonuçları gelecek yıl ele alınacak. 

KESİNTİ ORANLARI DEĞİŞİYOR 

Ekonomide dönüşüm programının ikincisini açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bireysel emeklilik sisteminde kesinti oranlarını uluslararası düzeylere yaklaştıracağız" dedi. Bu çerçevede bireysel emeklilikte kesintiler azaltılacak. Böylece sistemin teşvik edilmesi sağlanacak ve vatandaşın tasarruf miktarının artmasının önü açılacak. 

2018'DE YÜZDE 19 HEDEFİ 

Türkiye'de yurt içi tasarruf oranının 2018 sonunda yüzde 19'a yükseltilmesi hedefleniyor. Davutoğlu ayrıca, hayat sigortalarının ve 1 yılı aşan özel sağlık sigortalarının geliştirilmesi için politika seçeneklerini değerlendirdiklerini de kaydetti. 

FON BÜYÜKLÜĞÜ 34 MİLYAR LİRAYI AŞTI 

Bireysel emeklilik sistemindeki katılımcı sayısı 5 Aralık itibariyle 4 milyon 991 bin 997 kişiye ulaşırken, fon tutarı da 34 milyar 66 milyon 265 bin TL'ye yükseldi. 

DEVLETTEN 27,6 MİLYARLIK KATKI 

Devlet katkısı fon büyüklüğü ise aynı dönemde 27 milyar 667 milyon 865 bin TL'ye çıktı.Yorum Gönder

 1. mustafa girgim diyor ki:

  Benim2001 başlangçıcım var nezaman emekli olurum

  1. selamiTızık diyor ki:

   Ne zaman ekli olacam

   1. Sabahaddin Karabarlas diyor ki:

    nasıl oluyor biz şu an olurmuyum

    Etiketleri :