Yaşa takılanlara Erken Emeklilik formülü

Yaşa takılanlara emeklilik yolunu açacak formülün mali tabloyu bozmaması için çaba gösteriliyor

1999 yılından önce sigortalı olup sonradan çıkan yasayla emeklilikleri yaş yüzünden ertelenen yaklaşık 5 milyon vatandaşın sorunu ile ilgili formül arayışında sona gelindi. Türkiye'nin mali tablolarını bozmayacak ve mağduriyetleri de giderecek bir formül üzerinde çalışan bürokratlar hazırlıklarını tamamladı.

MALİ BOYUTU ÖNEMLİ


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, erken emeklilik konusunda çalışmaları tamamlamak üzere olduklarını belirterek, "Bunun kesinlikle mali portremizi bozacak noktada olması söz konusu değil" dedi. Bakan Çelik, Bursa'da katıldığı bir TV programında, "Bu konuda çalışmayı yapıyoruz. Arkadaşlar önümüzdeki günlerde çalışmamızı tamamlayacak. Mali boyutu nedir? Kaldırabilir miyiz? Olabilecek mi olmayacak mı? Bunun kesinlikle bizim mali portremizi bozacak noktada olması söz konusu değil" dedi.

Memurhaber.comYorum Gönder

 1. recepçapraz diyor ki:

  lüleburgaz ayko texstilde çalışıyorum ssk pirimim yatmıyo

  1. cemre çimen diyor ki:

   gerçekten bu iş çıkacaksa çıksın ya da çıkmayacak densin, insaların umutları kırılmasın, bi sürü insan ve bunların çocukları bunu bekliyor.

   1. kazim diyor ki:

    Bunlara guvenmeyin oyverdik birgecede kendilerine kiyak yaparlar vatandasa gelince???? Faiizcilere var tefecilere var halka yoook allah hepsinin cezesini versin.

    1. Engelli diyor ki:

     1997 yılında bir şirkette işe başladım. %76 raporum var. 5800 prim gün sayım var. yılımı ve primimi doldurdum. sgk ya emeklilik için başvurdum. sgk vergi indirim belgesi müracatınız halinde diye ibare düşmüş maliye beni bir hastaneye sevk etti. özürlülük cetvelinde düzenleme yapılmış hastanede muayne oldum. oran özürlülük oranı düşük gelecek diye düşünüyorum. %15 gelir diye düşünüyorum. maliyenin engelli insanlara emekli olma hakkına vermemektedir. günümüzde benim gibi durumda çok engelli arkadaşım var. allah bütün engellilerin yardımcısı olsun. lütfen ilk işe girişteki raporları emeklilikte maliye işleme alsın. maliyenin engellilere emeklilik engeli, yazıma son veriyorum. hoççakalın. allaha emanet olun.

     1. ersoy bayram diyor ki:

      yaş bekleyen emekliler akıllı olalım çıkar ve menfaatlarımızı koruyalım çünkü bizlerin cıkar menfaatlarıyanı 5 m ınsanın emeklı olması demek pıyasada ıstıhtam demek yeni gençlere ıs ımkanı demek buna karsı cıkmak vatanına dınıne karsı cıkmaktır onun ıcın eger buyasa cıkmassa ben bir akpl lıyım oyumu verdım ve savundum ama buyasa cıkmazza verırsem namuzsuzum kım ekmegıme sıcak bakarsa oy onundur kım benım olmemem ıcın az pucuk bır bır emeklılıkıcın verılen parada gözu varsa ben kendı adıma dıyorum ona oy veren ulkesıne gelecegıne ve kendısıne ıhanet etmıs olur

      1. BİLAL D. diyor ki:

       4857 ve 1475 sayili kanunlara göre hizmet veren vatandaşlarla ilgili bu düzenleme niçin 1999 tarihinden önceki kamuya yansitilmadi. yargitay niçin eşitlik ilkesine dayanarak karar vermedi. kendilerini niçin korudular. işinize geldiği gibi millete sormadan güya biz seçtik ya sizi karar veriyorsunuz. kim istediki hakkimiz yensin madem benim oyumla geldin oraya gerekeni yapacaksin. biz ne diyorsak yapacaksin. hayal görüyorum ama millet cevap verir mi ki oyuyla ekonomi tabiki önemli ama ücret karşiliği iş güvencesi olamayan bizler mi ekonomi bozacağiz mali durumun çok düzenlide

       1. hasan fehmi diyor ki:

        bu oyalamaca taktiğidir. yaşa takılan toplam 4-5 milyon ve etkilenen eşi çocuğu ile 10-15 milyon seçmen var. iktidarı bu oran hoplatır sallar dişinizi her platformda gösteriniz.

        1. faik karadeniz diyor ki:

         ssk giriş tarihim 01 05 1982 halen beklemedeyim acaba daha nekadar daha bekliyecem merak ettim ya tamam yada kapansın bu konu saygılarımla diklate almanızı rıca ederim bizimki bu ülkeye yük oluyorda milletvekili yasası yük olmuyormu elinizi vijdanınızakoyunhemen bütün parti anlaştınız hoşça kalın

         1. selim ö diyor ki:

          sayın bakanım hadi be sen tama dersen olur bu iş bizlerin ailelerimizle yüzümüzü güldür.inanın 3 çocuğum var ve okuyor.3 yıldır işsizim dengemiz bozuldu. 1 yılım var ama dayanamıyorum artık perişanız alınan hakkımızı iade edin yaş 48 iş veren yok artık bizlere devlet yüzümüze bakmaz sa işveren bu yaştan sonra bakarmı 27 yıl devletimize prim ödedim bari çocuklarım perişan olmasın onların yüzüsuyu hürmetine bu yasayı çıkarın ellerine harçlık veremiyorum 1 üniversite 1 buyıl gidecek 1 de lise 2 ye gidecek ev kira siz olsanız ne yaparsınız bu yaştan sonra dolandırıcılıkmı yapalım oda bizlere yakışmaz emekli maaşı bağlanırsa ailem toparlanacak huzura kavuşacak biran önce hayırlı haberi bekliyoruz artık intihar noktasına geldim.

          1. ibrahimciftci diyor ki:

           Sayin.bakanim.biran.önce.çıksın.mağdur.olduk.

           1. ibrahimciftci diyor ki:

            Sayin.bakanim.biran.önce.çıksın.mağdur.olduk.

            1. cemal topçu diyor ki:

             sayın bakanım faruk çelik beye inanıyorum kadınların dogum borçlanma hakları için inanıyorum çaba harcıyordur

             1. necati diyor ki:

              bu işi halledin % 70 garanti

              1. muhammet hilmi diyor ki:

               emeklilikte yaşa takılanlarız.her platformda bizi erken emekliliği bekleyen kesim olarak lanse ediyorsunuz.ayıptır günahtır.bizler emeklilik hakkı elinden alınan mağdurlarız.kimseden sadakada istemiyoruz ayrıcalıkta.ben 1986 da işe girdiğimde 25 yıl bir fiil hizmet en az 5000 iş günü prim denmiş.sonuç yıl 2013 27 yıldır çalışıyorum prim günüm 8000 hala 2 yıl bekleyip emekli olabileceğim.adama sormazlarmı maç başlamış 90+5nci dakika oynanırken niye kural değiştirip maçı 25,30 dakika daha uzatıyorsun diye.biz hak ettiği hakların elinden alınan kesimi temsil ediyoruz.bize masal okumayın sayın yetkililer yanlıştan dönüp kazanılmış haklarımızı iade edin.saygılarımla...

               1. ahmet diyor ki:

                lütfen acele edin bunun inanın bekleme anına dahi sabır kalmadı siz yasalaştırın isteyen zaten olacak ha istemeyen olursada bekler 4-5 sene neyse artık.ama hemen yasalaşsin tahammül yok en azindan biz yaptik tercih sizin dersiniz.

                1. neco diyor ki:

                 bunlar kendilerine müsliman eyt lileri insan yerine koymuyorlar kendilerine kıyak millete kazık bunlar başbakanda dahil iki yüzlü

                 1. gezgin1 diyor ki:

                  olurmu olmazmı deyip bizi oyalamayın seçimler gelmeden çıkarın şu yasayı sizde kazanın bizlerde mağduriyetimizi giderelim.

                  1. mustafa korkmaz diyor ki:

                   siz kanunu çıkartın olan olsun olmayan devam etsin

                   Etiketleri :