SGK Başkanından erken emeklilik bekleyenleri üzen açıklama

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, emeklilik çalışmalarıyla ilgili detayları BUGÜN’e anlattı. Gökalp, emeklilikte yaşa takılan ve erken emeklilik bekleyenlere kötü haberi verdi.

"Emeklilik yaşı için düzenleme mümkün değil

*Emeklilikte yaşa takılanlar konusu oradan çıkıyor galiba.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu 1999 yılında yapılan düzenlemeden kaynaklanmıştı. Ülkemizin geleceğini, yeni nesillerimizin kaderini etkileyecek 2008 yılında gerçekleştirilen bu devasa reformun ana parametrelerini, temel hedeflerini etkileyecek düzenlemeleri yapmamız mümkün değil."

Daha önce SGK Başkanı kamuoyunu ümitlendirmişti

Biz bir çok yazımızda erken emekliliğin popülist yaklaşımlar olduğunu belirtmiştik. Ancak, SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan tam tersi yönde açıklamalar yapmıştı. Ali Tezel'le yaptığı mülakatta bakın neler söylemişti.

İlk sorum "emeklilikte yaşa takılanlar" ile ilgili oldu. Başkan İlhan, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini ve yakında gerçek metnin ortaya çıkacağını ifade etti. "Her erken emekli olunacak yaş için emekli aylıklarında bir indirim söz konusu olup olmadığı" soruma ise şimdilik taslak metinde her erken emekli olunacak yaş için "yüzde 5'lik bir indirimi" düşündüklerini, ama henüz kesinleşmediğini ekledi. Maliye'nin görüşünün yüzde 5 kesinti yapılması yönünde olduğu belirtildi. Gökalp, konuyla ilgili olarak yasa çıkarsa sigorta süresi ve prim gün sayısı dolup yaşı bekleyen 300 bin kişinin (SSK'lının) emekli olma hakkı elde edeceğinden maliyet unsurunun hesaplandığını da belirtti.

YAŞA TAKILANLARIN BORÇLANMA TALEBİNİ DE İLETTİM


SGK Başkanı ile görüşeceğimi duyan "emeklilikte yaşa takılanlar" grubu da beni arayıp başkana bir teklifleri olduğunu belirttiler. Tekliflerini başkan hanıma ilettim. Grubun teklifi, "Emekliliğimize yaş şartından kaç yıl kalmışsa parasını peşin ödeyelim, aylıktan indirim yapmasınlar" idi. Başkan hanım bu teklife de sıcak baktığını ve bakanlık makamıyla birlikte konuyu değerlendireceklerini ifade etti. Bu uygulanırsa günlük en az 10.5 lira borçlanmak gerekiyor. Bu da örneğin 5 yılınız kalmışsa 19 bin lira borçlanma demek.

ERKEN EMEKLİLİK SADECE SSK'LILARA

Yaşı beklerken iş bulma umut ve isteği azalan ve emekli de olamayanlardan sadece SSK'lılara (4/A'lı) erken emeklilik hakkı gelirken, Bağ-Kur'lu (4/B'li) ve memurlara (4/C'li) bu hak şimdilik düşünülmüyor. Bu konuda en önemli kriter iş bulma konusu olduğu için SSK'lı olup da emeklilik bekleyenlerin ilk planda düşünülmesi doğru olmakla birlikte, Bağ-Kur'lulara ve memurlara da erken emeklilik getirilmesi yerinde olacaktır.

YAŞA TAKILANLAR KİMLER?

SSK'lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de benzer şekilde yaş şartı getirildi.

"Emeklilikte yaşı bekleyenler"in büyük bir derdi daha var. İşe girmek isteseler "Yaşlısın" diyorlar, emekli olalım dediklerinde ise "Gençsin" diyorlar. Bu sebeple iki arada bir derede kalmış gibiler.

ALMANYA VE FİNLANDİYA ÖRNEKLERİ


Almanya'da normalde emeklilik yaşı, işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67'dir. Ancak 63 yaşına gelmiş olanlar her eksik yaş için yüzde 2'lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranıyla 67 yaşını beklemeden emekli de olabiliyorlar. Daha sonra çalışsalar bile emekli aylıkları artmıyor. Finlandiya'da da benzer uygulama var, ama daha güzel. Eksik aylık bağlama oranıyla daha erken yaşlarda emekli olanlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse her çalıştıkları yıl aldıkları emekli aylığı yüzde 2 artarak gerçek emekli aylıklarına yükseliyor.

ÇALIŞTIKÇA EMEKLİ AYLIKLARI DÜŞÜŞÜ DE DEĞERLENDİRİLİYOR


İşin ilginci çalışanları daha geç emekli etmeye çalışan hükümetler "Bu yetmez, bir de çalıştıkça emekli aylıklarını düşüreceğiz" dediler. Bu sebeple 1.1.2000 gününden sonra biraz, 1.10.2008 gününden sonra ise her prim ödenen ay için ileride alınacak emekli aylıkları 2'şer lira düşüyor. SGK Başkanı ile bu konuyu görüştüğümüzde Denizli Pamukkale Üniversitesi'nden Doç Dr. Oğuz Karadeniz'in bu konuda teklifi olduğunu ve değerlendirdiklerini belirtti. Teklife göre, aktif yaşlanma politikaları kapsamında, günü dolduktan sonra yaşı beklerken çalışmaya devam ederken, her fazla 360 gün aylık bağlama oranının (ABO) 2 değil, 3 olarak alınması ve 50 yaşından sonra çalışılan her yıl için de ABO'nun 4 olarak alınması durumunda sigortalıların daha çok aylık almak adına çalışmaya devam edecekleri beklentisi olacağı belirtilmiş.

EMEKLİ ÇALIŞANLARA DA MÜJDE GELEBİLİR

İkinci olarak da emekli olduktan sonra çalışıp SGK'ya SGDP primi ödeyerek çalışan emeklilerin, bu çalışmalarından emekli aylıklarına yansıma olmadığından gerçekte 1.5 milyondan fazla emekli çalışan olduğu halde 80 bini kayıtlı, geri kalanı kayıtdışı çalışmaktadır. Bunu engellemek adına, emekli olduktan sonra çalışılan her yıl için emekli aylıklarının yüzde 2 artırılması da düşünülmektedir. Bu durumda hem gelir vergisi hem de prim geliri artmış olacak.Yorum Gönder

 1. m c diyor ki:

  şeker hastalarını otomotik olarak emekli edin rapor olmadan çünkü hastane rapor vermiyor özel hastane raporları geçerli olsun 2000 ytl maaşa baglansın çok genç arkadaşlarımız şeker hastası sıkıntı ve stres içindeler sayın başbakan sesimiziduy

  1. aziz diyor ki:

   artık ses daha çok çıkmalı bu hak değil allah katında ve kul katında hak değil hırsızlıkmı yaptık,malınızamı gözdiktik,ne yaptk suçumuz neydi?biri bize anlatsın bu mağdruların suçu ne suçu yoksa diğer ekonomik dengeler bize ne biz devletten zenginmiyiz.

   1. doğan yiğit diyor ki:

    adam cezaevine giriuor borçlanıyor hakkı var biz iş bulamıyoruz dışarda sürünüyoruz hakkımız yok yok böyle bir kanun

    1. yaş maduru diyor ki:

     yazıklar olsun bu akp ye fakirin fukaranın emeklisine gözünü dikmişler sen istersen onbin pirim doldur 2008 de emeklilik hesaplamalarını düşürdüler millet fazla para almasındiye yazıklar olsun size hak yiyiciler

     1. muhammet hilmi diyor ki:

      biz emeklilikte yaşa takılanlara neden fakir fukara edebiyatı yapıyorlar.biz hakkımızı istiyoruz sadaka değil.1999 yılından önce sigortalı olan 5 milyon kişi var.hepsi aynı tarihte sanırsın emekli olucak.ne uyanıklar.laf cambazlığı yapıyorlar.yok dengeler bozulurmuş yok açık verirmişiz.o zaman çıkıpta imf ye 5 milyar dolar borç verecek güçteyiz demiyeceksiniz.çünkü çok tezat.kargalar güler.1999 da ilk sigortalı olan zaten eski yasalara göre 2024 ten önce emekli olamıyorki.tutturmuşlar temcit pilavı gibi aynı nakaratları.akıl var izan var.yaşını primini doldurduğu halde emekli olamayan taş çatladı 300 bin kişiyi bulur.hodri meydan biri çıkıp ispat etsin.5 milyon kişi olması saçmalık.zaten ülkede toplam emekli sayısı 10 milyon.tekrar altını çizerek söylüyorum.bizi kara cahil sanıpta laf kalabalığı laf cambazlığı ile işi sürdürmeyin.elinizi vicdanınıza koyup sorunlarımızı halledin.başka türlü hakkımızı kıyametin son gününe kadar asla sizlere helal etmeyeceğiz.çünkü haklı olanda biziz.

      1. huseyin.atalay diyor ki:

       sizleri.kanun.yapicilar.allaha.havale.ediyorum.kendi.alacagina.sahin.senin.alacagina.serce

       1. nedime sarı diyor ki:

        ben 45 yaşında bir bayanım emekli olma hayalmiz yine suya düştü ben ve benim gibiler yaşımız dan dolayı iş bulamıyoruz bakanlarımız kararlar alırken bunlarıda göz önünde bulunduruyorlarmı doğum borçlanması gündeme geldi onada şart getirildi neymiş ssklı olduktan sonra 2 veya 4 yıl çalışılmamış olunması gerekiyomuş soruyorum neden iş verenlerin haklarımızı yemelerinin önüne geçilemiyor neden haklar için zaman aşımına uğramışınız diyorlar madem yasa yasa deniliyor devlet büyüklerimizden haklarımızı korumaları için değişik düzenlemeler bekliyoruz.biz annelerin hayatı ev iş yemek temizlik sorunlarla boğuşmakla geçiyor bunlarıda unutmasın büyüklerimiz.

        1. ihsan diyor ki:

         sayın başkan önce 2008 öncesi ve 2008 sonrası olan yasayı eşitleyin yada eşitlesinler 2008 den önce emekli olan arkadaşlar var endüşük 922tl alıyorlar aynı pirim aynı gün sayısı 3600 günden emekli olanlar bile fazla alıyor 2013 şubat ayında emekli oldum 706 tl maaş aldım bu revamı büyük haksızlık hak yeme allah soracak oranları yükseltmelisiniz 610oranı 70 /75 yapmalısınız 2008 öncesi gibi buyurun 706 tl siz ev geçindirin soruyorum cevabını bekliyorum adil davranın

         1. hakan corum diyor ki:

          Tayyibi karnesi kyak kizi babasinin danismanligindan parayi goturuyor damadi elektrik dagitim isinden parsayi goturuyor millet vekili paso kendine zam yapiyor bizse sadaka gibi950 tl para verecekler diye onlarin keyfini bekliyoruz bi de bunlar dinden allahtan bahsedip insanlari somuruyorlar secimler yakin akp yi babayi alirlar oyu

          1. ahmet diyor ki:

           ne söylediğini kendisi bile bilmiyo geri zekalı insanları enayi yerine koymaktan başka işleri yok

           1. ismail koç diyor ki:

            niye yalvarıyorsun bu hükümetin yapacağı falan yok kendileri 20000 tl maaş alırlar kaynak var ama sana bana yok bu memleketin parasını kaymağını bunlar yiyor seçimler de oy verme bence bdp bunlardan daha iyi selamün aleyküm.

            1. Mürsel erdem diyor ki:

             madem bu yasayı çıkaramayacaksınız neden insanları ümitlendirip oyalıyorsunuz biraz devlet yöneticilgi ciddiyeti içinde olun yazıklar olsun sizi bakanınızı ve hükümetinizi kınıyorum

             1. mahmut diyor ki:

              Ne borclanmasi zaten gun sayimiz vazla 8000 gunu olani emekli olsun yasa bakmaksizin

              1. mehmet akif erdemir diyor ki:

               allah aşkına bu meseleyi çözün,hiçbir açık kapımız yok.8 aydır boş geziyorum.44 yaşındayım vasıflı olduğum halde iş bulamıyorum.devlet dahi kpss de bir yaş haddi koymuş 35 yaşını aşmış bir kişiyi kpss yi kazansada işe almıyor. yıllarını okumak için gece gündüz çırpınmış ve emek vermiş ve halen atanamamış öğretmen adayı tanıdığım var. bu sene son kpss sınavına girecek niye son ? çünki yaşı 40 eğer yeterli bir puan alamaz ise bu seneden sonra öğretmenlik hayali bitiyor. özel sektör bu yaştan sonra ben sizi işe alamam diyorsa kimseninde kızmaya ahkkı yok. bu mesele bu ülkenin geleceği ve karanlıktan aydınlığa çıkacak yoludur. öyle zor durumdayız ki tarifi mümkün değil. bu hükümet bu meseleyi çözdüğünde bizlerin bu fedakarlığı unutmamız mümkün değildir. herkes elini vicdanına koysun ve biz mağdurların şu düştüğü halleri allah aşkına vicdanen düşünsün, geçmiş hükümetlerin ayıbını bu hükümet düzeltsin bizlerde ömür boyu bu minnet borcumuzu ödeyelim. saygılarımla.

               Etiketleri :