Malulen emekli olabilmek için hangi şartlar gerekiyor?

Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malül sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya arızası bulunanlar bu hastalık veya arızaları nedeniyle malüllük  sigortası yardımlarından yararlanamazlar.

Birden fazla sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olarak çalışan  sigortalıların malüllük aylığının Sosyal Sigortalar  Kurumunca bağlanması sigortalının son çalışmalarının Sosyal Sigortalar  Kurumuna tabi  olarak geçmesi kuralına bağlı  bulunmaktadır.

Malûllük aylığı, sigortalının yeniden Sosyal Sigortalar  Kurumuna tabi bir işte çalışmaya başlaması veya kontrol muayenesi sonucunda  malûllük  durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi ile kesilir.

Maluliyetin tespiti için nereye başvurulur?

Geçirdiği kaza veya hastalığı sonucu çalışma gücünün %60 ını kaybettiğini düşünen sigortalı maluliyetinin tespiti için, ikametgâhının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine yazılı olarak başvurup yetkili sağlık kurumuna sevkini yaptıracaktır.

Sigortalının maluliyetinin tespitini isteyebilmesi için 1800gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması gerekmektedir. Ancak prim gün sayısı eksik olanlar hizmet borçlanması yaparak prim gün sayısını tamamlayabilirler. Hizmet borçlanma bedellerini ödemeden sevk edilen sigortalılar maluliyetlerinin tespitine ilişkin masraflarını kendileri öder.

Sigortalının maluliyetinin tespitini isteyebilmesi için çalışıyor olması gerekir mi?

Sigortalının maluliyetinin tespitini isteyebilmesi için fiilen çalışıyor olması gerekmez. Çalışmayan ancak malullük aylığını hak etmek için sigortalılık süresini ve prim gün sayısını tamamlamış olan sigortalı da Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüklerine yazılı olarak başvurup maluliyetinin tespitini isteye bilir.

Sağlık Kurullarınca malul sayılmayanlar bu karara karşı nasıl ve nereye itiraz edebilir?


Kurum Sağlık Kurulunun düzenlediği raporla çalışma gücünün %60 ını kaybetmediği belirtilerek malul sayılmayan sigortalı bu karara karşı Yüksek Sağlık Kurulu nezdinde itiraz edebilir.

Bunun için sigortalının maluliyetinin tespitini istediği Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğüne talebinin bir kez de Yüksek Sağlık Kurulu tarafından incelenmesi için yazılı olarak başvurması gerekir.

Yüksek Sağlık Kurulunun Kararına karşıda yargı yoluna başvurabilir.

Malullük aylığını hak etmek için gerekli olan sigortalılık süresi ile prim gün sayısı ne kadardır?

Malullük aylığını hak etmek için sigortalının 10 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması gerekir.

Malullük aylığının bağlanması için nereye ve nasıl başvurulur?


Malullük aylığının bağlanması için sigortalının son defa tabi olduğu Sosyal Güvenlik İl veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne başvurması uygun olacaktır.

Ancak sigortalının ikametgâhına yakın müdürlüğe de başvurması mümkündür.

Hizmet akdi devam etmekte iken maluliyetinin tespitini yaptıran sigortalıların malullük aylığının bağlanması için kuruma başvurmadan önce hizmet akitlerini sona erdirmeleri gereklidir.

Malullük aylığı başvurusu örneği kurumca hazırlanmış dilekçe ile yapılır. Dilekçe ekine sigortalının bir adet belgelik fotoğrafı eklenir.

Malullük aylığı hangi tarihte başlar?

Sigortalının malul sayılmasına esas tutulan rapor tarihi, malullük aylığının bağlanması için yazılı başvurunun yapıldığı tarihinden önce ise yazılı istek yapılan tarihten,

Malul sayılmasına esas tutulan rapor tarihi, malullük aylığının bağlanması için yazılı olarak başvurulan tarihten sonra ise rapor tarihini takip eden aybaşından itibaren başlar.

Sigortalı aylığın başlangıç tarihinde geçici iş göremezlik geliri alıyor ise malullük aylığı geçici iş göremezlik gelirinin sona erdiği tarihi takip eden aybaşında başlar.

Malullük aylığı hangi nedenlerle kesilir?


Malullük aylığı, sigortalının Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa veya yabancı bir ülkenin mevzuatına tabi olarak çalışmaya başlaması halinde çalışmaya başladığı tarih itibariyle,

Yapılan kontrol muayenesi sonucu sigortalının malullük halinin ortadan katlığının tespit edilmesi halinde ise buna ilişkin raporun tarihini takip eden aybaşından itibaren malullük aylığı kesilir.

Malullük aylığı kesilen sigortalıya aylığı yeniden bağlanır mı?

Malullük aylığı almakta iken çalışmaya başlaması nedeniyle aylığı kesilen sigortalı işten ayrıldıktan sonra tekrar malullük aylığının bağlanmasını talep edebilir. Kurum tarafından kontrol muayenesi yaptırılan sigortalının maluliyet halinin devam ettiği tespit edilir ise malullük aylığı yeniden bağlanır.

Malullük aylığı kesilen sigortalıya aylığı yeniden bağlanır mı?

Malullük aylığı almakta iken çalışmaya başlaması nedeniyle aylığı kesilen sigortalı işten ayrıldıktan sonra tekrar malullük aylığının bağlanmasını talep edebilir. Kurum tarafından kontrol muayenesi yaptırılan sigortalının maluliyet halinin devam ettiği tespit edilir ise malullük aylığı yeniden bağlanır.Yorum Gönder

 1. emın.aslan diyor ki:

  mıyotonık.dısrofı.zor.ayakta.duruyom.m.emeklı.olurmuyum

  1. melike canıpek diyor ki:

   ben astım hastasıyım kalbimdede sorun var emekli olabilirmiyim

   1. derya yıldırım diyor ki:

    1345 günüm var astım hastasıyım malulen emekli olabilirmiyim

    1. Yılmaz tan diyor ki:

     Astım hastasının 18senellik sigorta geçmişim var emekli olabilirmiştim

     1. MURAT diyor ki:

      canan hanim i̇ş bulabi̇li̇ni̇z mi̇ ?

      1. tuncay oskan diyor ki:

       selam ben astım 501 hastasıyım ve sag kolumdan amilayatlıyım ayrıca sol gözüm iyi derecede görmüyo şu an bi özel şirkette çalışıyorum pirim günüm 5150 gün oldu çalıştıgım ortam biraz tozlu ve bu rahatsızlıkrar sonucu mamülen emekli olabilirmiyim teşekkürler

       1. serkan diyor ki:

        Astim hastasiyim emeklli ola bilirmiyim

        1. seba koç diyor ki:

         Ben astim hastasiyim ve benim hastaligimkiriz haline gelmis ve calisiyorum2004denberisigortaliyim2979 gunum olmus emekli olabiliyormuyum.

         1. seba koç diyor ki:

          Ben astim hastasiyim ve benim hastaligimkiriz haline gelmis ve calisiyorum2004denberisigortaliyim2979 gunum olmus emekli olabiliyormuyum.

          1. ela diyor ki:

           Astim hastasiyim malulen emekli olabilirmiyim. Raporum var

           1. Orhan can diyor ki:

            1990 dan bu yana SSK lıyım kıronik astıma yakalandım raporluyum emekli olabilirmiyim

            1. kenan cinar diyor ki:

             Astim hastasi malun sayilirmi

             1. Ali çatlak diyor ki:

              kronik hepatit hastasıyım özel bir şirkette çalışıyorum çalışmakta çok zorlaniyorum vucutta aşırı halsizlik var ayakta bile durmakta çok zorlaniyorum malulen emekli ola bilirmiyim

              1. hilal cihan diyor ki:

               Astim hastasiyim kronik olarak . 22 yasindayim raporum var. Emekli olabilirmiyim

               1. şahabettin demir diyor ki:

                seker hastasıym herhangi bir yerde calışamıyorum iki yıl rapor vermişler bana 1987 sigortabaşlangıcı 1900 günümvar 41 yaşındayım emekli olabilirmiyim cevap bekliyorum tesekürler

                1. turan uctu diyor ki:

                 Esim ramotoloji hastası hastalığının tanısı yetişkin stil hastalığı 4 yıl önce başladı hastalığı hala devam etmekte heyete girdi 0 verdiler rapora itiraz ettim suan gun bekliyorum sizce eşim 4600 gunu olduğu için emekli olabilirmi yeni bir yasa çıkmış ramotoloji hastaları da emekli olabiliyormuşsizce nedir [email protected] dan cevaplarınızı bekliyorum saygılar.

                 1. erhan diyor ki:

                  alırsın artı emeklide olursun malunen

                  1. ozcan yilmaz diyor ki:

                   1971 dogumluyum 5000 gun pirimim var seker hastasiyim 1988 isr giris ne zaman emekliolabilirim

                   1. metin yılmaz diyor ki:

                    astım hastaları malülen emekli olabilirmi

                    1. ABDULMENAP TANRIVERDİ diyor ki:

                     merhb yüzde 62 üzürlü nezaman emeliolurum saygilarla

                     1. canan çevik diyor ki:

                      malullük hepatit b hastaları içinde geçerlimi işbulamıyorum bilen varsa paylaşsın

                      1. mesut diyor ki:

                       Ben seker hastasiyim suandada calisiyorum ama çıkmak istiyorum ciktigimzaman tazminatı mi alabilir miyim

                       1. cevat yüksel diyor ki:

                        beim sol gözüm yüzte 90 görmüyor sağ gözüm normal görüyor ne yapmam geregiyor

                        Etiketleri :