İntibak gelmezse dava açacaklar

Emeklilerin intibak mücadelesi bitmiyor. Banka promosyonu için AİHM'e müracaat eden emeklilerden sonra, 2000 yılından sonra emekli olmuş vatandaşlar da dava ihtimalini gözönünde bulunduruyor. Türkiye İşçi Emeklileri Derneği, geçtiğimiz günlerde bir rapor hazırlayarak, 2000 ile 2007 yılları arasında emekli olmuş işçi emeklilerinin de intibak zammı alması gerektiğini rakamlarla ortaya koymuştu. Raporda, bu dönemde emekli olanların da eksik maaş aldıkları, emsallerine göre haksızlığa uğradıkları ifade edilmişti. Emekliler, bu raporu Çalışma Bakanlığı'na sunarak, taleplerini iletecek. Talep kabul görürse, 2000 ile 2007 yılları arasında emekli olan işçi emeklilerinin de 400 lirayı bulan intibak zammından yararlanması gündeme gelecek.

SAYI 2 MİLYONDAN FAZLA

Bu talebin karşılık bulmaması halinde, emeklilerin dava açacağı belirtiliyor. Kendilerinin de haksızlığa uğradığını söyleyen emekliler, intibak zammı almaları gerektiğini ve maaşlarının düşük kaldığını gerekçe göstererek mahkemelere başvuracaklarını kaydediyor. Bu dönemde emekli olmuş yaklaşık 2.5 milyon işçi emeklisi bulunuyor. İşçi emeklilerinin bu davayı kazanması, Bağ-Kur'lular için de yol açabilecek.

TAKVİMYorum Gönder

  1. Naide çetin diyor ki:

    1980 den önce emekli olanlara intibak verileceği söyleniyordu . kimine verildi (hak etmeyene) kimine verilmedi(hak edene).nasıl bir intibaktır ki bu kimine hay hay kimine bay bay yaptı.daha sonra sonra da gidin en yakın sgk ya dilekçe verin dediler. sgk ya gittiğimizde oradaki memurun bize söylediği demek ki intibakınızın yokmuş olsaydı verilirdi sözü oldu.hani 2000 yılından önce olanlar intibak kapsamındaydı. ilgililer böyle bir karar verirken acele etmesin bu durumda birçok kişi hakettikleri intibakı alamayıp intibak mağduru olmuşlardır.

    Etiketleri :