Erken emeklilikte yeni yaş formülü

Emeklilik için prim günü ve yıl şartlarını tamamlayıp yaşı bekleyen 5 milyon kişi büyük bir heyecan içerisine girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in talimatının ardından harekete geçen bürokratlar, bu kişilerin mağduriyetini gidermeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor.Üzerinde durulan en önemli formül, bu kişilerin daha düşük maaşla erken emekli olması. Bu şekilde daha düşük de olsa emekli maaşına kavuşacak olan kişiler, böylece sağlıktan da yararlanacak.

PRİM ÖDEMEYECEK


Çünkü yaşı bekleyenlerin, çalışmıyorlarsa veya eşi ya da çocuğunun sağlık yardımından yararlanamıyorlarsa, gelir testi yaptırarak genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekiyor.

Bu kişiler, erken emekli olunca genel sağlık sigortası primi ödemesine gerek kalmadan, yeniden sağlık şemsiyesine kavuşacak. Sağlık giderleri, çalıştıkları dönemlerde olduğu gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak.  Kısaca emeklilerin faydalandığı tüm haklardan da yararlanabilecekler. Yaklaşık 5 milyon kişi, yapılan çalışmanın tamamlanarak hayata geçirilmesini bekliyor. Yaşı bekleyenlere daha düşük maaşla erken emeklilik getirilmesi halinde, şartlarının nasıl olacağı merak ediliyor. Avrupa'daki örneklerde normal yaşından önce emekli olacaklara yüzde 10-20 arası iskonto ile maaş ödeniyor.

KADINLAR DA ERKEN EMEKLİLİK BEKLİYOR


Çalışan kadınları çocukla barıştırmak ve kadın istihdamının teşvik edilmesi için de çalışmalar hızlandırıldı. Bakan Çelik, şu an 1 çocuk doğuran kadına 2, 2 çocuk doğurana da 4 yıl prim borçlanması hakkı bulunduğunu hatırlatarak, "2 çocuk, 3 çocuğa çıkabilir" demişti.

memurhaber


Yorum Gönder

 1. kemal diyor ki:

  1986 yılında sigortalandık 2 gün okul 3 gün 3 staj yaptı yaz tatili calıştık sigorta numarası verdiler hocalar bu numara başlangıc olacak emeklinize dediler iyi dedik sonradan ne oldu verdikleri numara uzun kollara prim yatmadı icin başlangıc sayılmıyormuş tamam kardeşim o zaman bu süreleri borclanalım primimizi yatıralımverdikleri numara boşa gitmesin askerlik borclanması var avukat stajyer borclanması var yurtdışı borclanması doğum borclanması resmen bizim fabrikalarda köle gibi calıştımız sigortanın borclanması yok kardeşim ya başlangıc sayın sigortamızı yada borclanalım ssk yetkilileri hukumettekiler resmen ayıp ya

  1. aynur çelikdemir diyor ki:

   hadi emeklilik yaşı yüksesin diyorsunuzda asgari ücretliler ne yapacak mezardamı rahat edecek kirada değilim 2 çocuğum var pazara 3 ayda bir gidiyorum ne

   Etiketleri :