Erken emeklilikte en kritik hafta!

İşte basın mesleğinde veya TRT'de basın kartı sahibi olarak çalışan gazetecilerle milletvekilleri, çalıştıkları her yıl için üç aya kadar ilave hizmet kazanacaklarını belirten Bugün Gazetesi yazarı Sadettin Orhan'ın yazısı...

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ocak ayında yapılan düzenleme ile basın çalışanları ile milletvekillerine fiili hizmet zammı hakkı tekrar verildi. Buna göre basın mesleğinde veya TRT'de basın kartı sahibi olarak çalışan gazetecilerle milletvekilleri, çalıştıkları her yıl için üç aya kadar ilave hizmet kazanacaklar. Ayrıca kazanılan bu sürelerin yarısı (vekiller için tamamı), emeklilik yaşından da indirilecek. Yani ağır çalışma koşulları sebebiyle emeklilik koşulları kolaylaştırılmış olacak.

Bu arada dileyen basın çalışanına, 2008/Ekim ila 2013/Şubat ayları arasındaki dönem için borçlanma yaparak fiili hizmet zammından yararlanma imkanı verildi. Fakat bu süre için hesaplanacak yıpranma farkını, basın çalışanı kendisi ödeyecek. Bu ödemeyi özel sektörde çalışan gazetecilerin 1 Ağustos'a kadar, kamuda çalışanların ise 15 Ağustos'a kadar yapmaları gerekiyor. Aksi halde gecikme zammıyla ödeme yapacaklar. Bu şekilde geriye dönük ödeme yapan basın çalışanları bir yıla kadar ilave hizmet ve emeklilik yaşlarından da altı aya kadar indirim kazanmış olacaklar.

Bu arada bazı basın işverenlerinin SGK'ya verdikleri kayıtların düzensiz ve eksik olması, SGK'nın işini oldukça zorlaştırmış durumda. Fakat SGK birimleri, çalışanların mağdur olmaması açısından yine de ödemeleri kabul ediyor. Eğer verilen bilgilerde hatalı bir durum tespit edilirse, sonradan düzeltilmek üzere işlemler tamamlanıyor.Yorum Gönder

 1. ahmet kurt diyor ki:

  prım borçu olupta emekli olamayanlara bir kolaylık ve düzenleme getirilmesini istiyoruz..

  1. ekrem tunahan diyor ki:

   yorummu ne yorumu millet vekilleri yine kendilerine çalışmışlar buna yorum yapmaya ne hacet

   1. hüseyin metin diyor ki:

    vekiller iki yılda biz ise ölünce emekli olabiliriz

    1. emekli adayı diyor ki:

     sn. faruk çelik, sn. mehmet şimşek benim vergilerimden alacağınız paralar son kuruşuna kadar haram olsun, tabii anlamını biliyorsanız..

     1. Rmz gnr diyor ki:

      Yazıklar olsun diyorum 8500 is gunü 28 yil

      1. vatandaş rıza diyor ki:

       şu haberin başlığını değiştirin kıyak emeklilikten başka birşey değil bu onun için kıyak emeklilik ifadesi en doğrusu olur.

       1. vatandaş rıza diyor ki:

        şu haberin başlığını değiştirin kıyak emeklilikten başka birşey değil bu onun için kıyak emeklilik ifadesi en doğrusu olur.

        1. vatandaş rıza diyor ki:

         yuh olsun diyorum başka birşey demiyorum.bize gelince 25 yıl yetmez 40 yıl olsun size hem yıldan hemde yaştan düşürün yuh olsun sizlere haram olsun.

         Etiketleri :