Erken Emeklilik Haberleri ( Erken Emeklilik var mı yok mu? ) Erken Emeklilik ne zaman çıkacak?

Erken Emeklilik Haberleri ( Erken Emeklilik var mı yok mu? ) Erken Emeklilik ne zaman çıkacak? Erken Emeklilik yasasının geldiği son noktayı merak eden ve yasa ile ilgili gelişmelere sahip olmak isteyenler haber.sgk.net'e bir göz atmalı. EYT Emeklilikte yaşa takılanlar erken emeklilik yasasının çıkacağı o özel günü bekliyorlar. Peki erken emeklilik gerçekten çıkacak mı? Çıkacak ise bunun tarihi ne olacak? İşte yakın zamanda yaşanan gelişmeler. 

Erken emekli olmak isteyenleri ve emekli vatandaşlarımızı ilgilendiren bu haber beklenen gibi olmadı. Bu habere göre erken emekli olmak isteyen aynı zamanda emeklilik yaşını ve prim gün sayısını doldurmuş vatandaşlarımız ve de emekli olan vatandaşlarımız için üzücü bir haber geldi. Mart ayında kira durumu açıklanacak ve bu duruma göre Maliye Bakanlığı, emekli ikramiyesi alan vatandaşların kira beyannamesi yapması durumunda istisna bir durumu kabul etmeyecek. Hazırlanan tebliğ taslağı ile birlikte birden fazla gelir elde eden vatandaşların hangilerinde gelir kira istisna durumunun kabul edilemeyeceği belirlendi.
 
Artık alınan emekli ikramiyesi de toplam gelire dahil edileceğinden dolayı emekli ikramiyesi alan vatandaşın kira istisnasından yararlanamayacağı belirtildi. Ayrıca vergi uzmanı Şükrü Kızılot’un yaptığı açıklamaya göre, yasanın zorlandığı ve  bu durumdaki kişilerin tebliğ Resmi gazete’de çıktıktan sonra 60 gün içerisinde Danıştay’a bu konu hakkında iptal davası açabileceklerini belirtti.
 
Belli bir yaşa da ulaşmak gerekiyor. Üçüncüsü ise prim ödeme gün sayısı. İki tarih çok önemli. Birincisi doğum tarihi, ikincisi de ilk sigortalı olduğunuz tarih... Emeklilik şartlarında eski adıyla SSK'lılar için çok önemli iki tarih daha söz konusu: 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008... 9 Eylül 1999'da ilk kez sigortalı olan bir kişi emekli olabilmek için kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmak ve 7000 gün prim ödemek zorunda. Buna karşılık 7 Eylül 1999'da ilk kez sigortalı olan kişi, kadın ise 56, erkek ise 58 yaşını doldurduğunda ve 5975 gün prim ödediğinde emekli olabiliyor. Bu konuda Bağ-Kur ve Emekli Sandığı uygulamaları da farklılık gösterebiliyor. bugün konumuz erken emeklilik olduğu için, bu detayları bir başka yazıya bırakarak, bazı bilgiler vermek istiyorum. 5510 sayılı Yasa ile annelere iki doğuma kadar borçlanma imkânı getirildi. Her çocuk için 2 yıldan tam 4 yıl, yani 1440 gün borçlanarak primlerinizi artırabilirsiniz.
 
4 YILLIK AVANTAJ VAR
Bunun anlamı da iki çocuğu olan bir 4a'lı (SSK) kadın çalışan, borçlandığı takdirde 4 yıllık bir avantaj elde eder. Fakat prim eksiğiniz yoksa ve yaşı bekliyorsanız doğum borçlanması yapıp boşuna para ödemeye gerek yok. Bu durumda yaşı geri çekmiyor. Önemli bir ayrıntı var. Stajyerken verilen girişler emeklilik hesabında geçerli değil, ancak bununla doğum borçlanması yapılabiliyor. Şartlar ise şöyle: 1- Doğumdan önce SSK tescili, 2- Doğumun gerçekleştiği tarihten sonraki iki yıl içinde adına herhangi bir prim yatmamış olmak (Bazı bölümlerinde prim yatmışsa yine aynı süre içinde prim yatmayan süreler borçlanılır.), 3- Doğumdan sonra iki yıl içinde çocuğun sağ olması. Erkeklerde ise askerlikle ilgili borçlanma imkânı var. Bu da, sigortalıların, er veya erbaş olarak veya yedek subay okulunda geçen sürelerinin tamamını veya bir kısmını para ödeyerek emeklilik hesaplarına saydırmaları şeklinde oluyor.
 
ASKER LİK YAŞI AZALTIR
Askerlik borçlanması yapanın sigorta giriş tarihi borçlandığı gün kadar geriye gidiyor. 1988 girişli birisi 1 yıl askerlik borçlanırsa 1987 girişli oluyor ve şartları buna göre belirleniyor. Böylece en az bir yaş önce emeklilik imkânı bulunuyor.
 
EKSİK PRİMİ OLANA MÜJDE
Sayıları 5 milyonu bulan 'Emeklilikte yaşa takılanlar' ile ilgili çalışmalardan henüz bir netice alınamadı. Yaşını, yılını tamamlamış sadece prim eksiği olanlar için ise yeni bir imkân geliyor. Bu vatandaşlarımıza, geriye doğru primlerini ödeme imkânı ile emeklilik fırsatı verilecek. Bunun için bir çalışma başlatıldı.Yorum Gönder

Etiketleri :