Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde! Anlaşma Sağlandı İmzalar Atıldı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Bağkurlulara Erken Emeklilik vermesinden hemen sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ve Halk Bankası aralarında bir anlaşma yaparak borcu olan vatandaşlara kredi imkanı sağlandı.

SGK Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 6552 sayılı ''İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun''un 11 Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Kanun ile SGK prim alacaklarının yeniden yapılandırıldığı anımsatılan açıklamada, bu süreçte 5510 sayılı Kanun'un 4(b) (Bağ-Kur) kapsamında bulunan sigortalıların prim borçlarını kolaylıkla ödeyebilmesi için bankalar ile görüşmeler yapıldığı, bunun neticesinde de SGK ile Türkiye Halk Bankası arasında kredi işbirliği protokolü imzalandığı belirtildi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

''İmzalanan protokol gereğince Kurumumuza borcu olan sigortalılarımıza masrafsız (hayat sigortası ve yasal yükümlülükler hariç), 36 aya kadar vade seçenekleri ve aylık 0.97 faiz oranıyla kredi imkanı sağlanmıştır.

Banka, kullandırılan kredi nedeniyle sigortalılarımızdan hiçbir ad altında dosya masrafı almayacaktır. Banka ile yapılan protokol ile 4(b) kapsamında olup, prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkar ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı getirilmiştir.

Diğer taraftan, halen 5510 sayılı Kanun'un 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışan ve önceden 4(b) bendi kapsamında çalışması nedeniyle prim borcu olan ve borcunu 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırarak ödeme yapması halinde yaşlılık aylığına hak kazanacak sigortalılar da bankadan kredi kullanmak suretiyle borcunu ödemek için krediden yararlanacaklardır."

Emekli aylığından taksitle tahsilat

Bu imkandan yararlanmak isteyen sigortalıların prim yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapabilecekleri belirtilen açıklamada, kurumdan alacakları prim borcunu ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Türkiye Halk Bankası şubelerine müracaat edebilecekleri ifade edildi.

Açıklamada, "Kredi kullanarak prim borcunu ödeyen sigortalılarımıza emekli aylıkları bağlanacak olup, sigortalımızın bankadan kullanmış olduğu kredi borcu emekli aylığından taksitler halinde banka tarafından tahsil edilecektir'' denildi.

Bu arada Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, müşterilerinin ihtiyaçlarını dinleyerek, bu ihtiyaçlara çözüm olacak ürün ve hizmetler geliştirdiklerini belirtti.

Taşkesenlioğlu, "Yaklaşık 280 bin vatandaşımız prim borcu nedeniyle emekli olamıyor. Biz de sağladığımız bu krediyle birikmiş borçları nedeniyle emeklilik hakkı kazanamayan vatandaşlarımızın emekli maaşı alması ve sağlık hizmetlerinden yararlanması için olanak yaratmayı hedefliyoruz" dedi.Yorum Gönder

 1. Aşe yülsel diyor ki:

  bayanların doğum borçlanmasınada devlet bankalarıyla anlaşma yapılsın bu konuda bizde kredi istiyoruz.

  1. nezaket yıldırım diyor ki:

   kaç kere yorum yazdım gönderdim göremiyorum nerde ssk pirim eksiği çlksin artik

   1. nezaket yıldırım diyor ki:

    ssk pirim eksiği bekliyoruz lutfen

    1. muzaffer diyor ki:

     hükümet hiç kimseyi düşünmiyor kendi mebfaatları düşünüyorlar

     1. mehmetuygun diyor ki:

      yaşım63 20100 günüm var bagkurlu deilmssklı olarak bu kanundan yaraarlanamıyormuym

      1. mehmet diyor ki:

       55 tl borcum var banka ne kadar kredi verir yardımcı olursanız sevinirim

       1. naci diyor ki:

        bu hükümet emekli olan kendine iş yeri açanlar mağdur ediyor memur 10 sene uykuda kalırmı

        Etiketleri :