Erken emekli olabilmek için önemli ipuçlarıSayın okurum, ilk işe giriş tarihinize göre 25 yıl sigortalılık süresi ve 5300 prim ödeme gün sayısı şartlarını sağlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

Şuan hem sigortalılık süresini hem de prim ödeme gün sayısını tamamlamış durumdasınız.

Yaşa Takılaların Emekliliği

Ancak sizin emekli olmanız için bir şart daha gerekiyor. O da yaş şartını doldurmanız. Başka bir deyişle siz de yaşa takılanlardansınız.

Şimdiye kadar getirilen sosyal güvenlik reformları genel itibariyle emekliliği hem sigortalılık süresi hem de prim gün sayısı açısından zorlaştırmak ile kalmadı, kademeli olarak yaş şartı uygulanmasını da beraberinde getirdi.

Sizin de ilk işe giriş tarihinize göre 49 yaşını dolduğunuzda emekli olmanız mümkün. Şuan 45 yaşınızdasınız, 49 yaşınızı doldurduğunuz 18.09.2016 tarihi itibariyle emeklilik dilekçenizi verip emekli olabilirsiniz.

Emeklilik dilekçenizi verdiğiniz gün itibariyle de maaşınız işlemeye başlar. Maaşınız bağlandığında biriken maaşları toplu olarak alırsınız.

Yüksek Ücret Emekli Maaşınızı Arttırır

Gelelim sorunuzun ikinci kısmına. Dilerseniz bundan sonra çalışmaya devam etmeyebilirsiniz, zira gün sayınız zaten fazlası ile var.

Ancak çalışma koşullarınız ağır değilse SSK’lı çalışmaya devam etmenizi tavsiye ederiz. Özellikle 2300 TL üzerindeki brüt ücretler ile bildirilen prim günleri emekli maaşınızı arttırır, ileride daha fazla maaş almanızı sağlar.

Ancak asgari ücret ve yakını bir tutardan çalışmakta iseniz gelecekte alacağınız emekli maaşınız her çalıştığınız ay düşer. Bunun nedeni 5510 sayılı Kanununa tabi hizmetlerinizin yeni kanunun daha düşük olan aylık bağlama oranı ile çarpılacak olmasıdır.

Emeklilikte Son 3,5 Yıl Önemlidir

İşten ayrılıp dışarıdan prim ödemeyi, yani isteğe bağlı sigortalı olmayı da tercih edebilirsiniz. Bu takdirde isteğe bağlı priminiz üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya da devam edersiniz.

Ancak burada önemli bir püf noktası var: İsteğe bağlı SSK kaldırıldı. Şuan isteğe bağlı sigortalılık Bağ-Kur statüsüne (4/1-(b) statüsünde) prim yatırıyor. Eğer son 3,5 yıl yani 1260 günden fazla isteğe bağlı Bağ-Kur’a ödeme yaparsanız emeklilik koşullarınız değişir, Bağ-Kur’dan emekli olursunuz.

Bağ-Kur’dan emeklilik yerine SSK’dan emekli olmak sizin yararınızadır. Zira SSK’nın aylık bağlama oranı daha yüksektir.

Dolayısıyla eğer dışarıdan isteğe bağlı öderseniz 3,5 yılı geçirmemeye dikkat edin ki, emeklilik koşullarınızı değişmesin.

Kıssadan Hisse

“Engellere, ne kadar ısrarlı olduğunuzu, ancak ne kadar fedakarlık yaptığınızı göstererek anlatabilirsiniz.”

Emeklilik tarihini hesaplatmak isteyen okurlarımızın T.C. kimlik numarası, SSK sigorta sicil numarası, Bağ-Kur numarası, ay-gün-yıl olarak doğum tarihi, askerlik yaptığı ve terhis olduğu tarihleri, askerlik süresini, er olarak yada yedek subay olarak yaptığını, ilk işe giriş tarihi (ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlanılan tarih), hizmet dökümü, doğum borçlanması için çocukların doğum tarihlerini, özürlü ise özürlülük rapor oranını, vergi indirimi yazısı alıp almadığı bilgilerinin tümünü eksiksiz göndermeleri gerekmektedir. Tarihlerin ay, yıl ve gün şeklinde gönderilmesi gerekir.

memurhaber / Bünyamin Esen

memurhaber.com
Yorum Gönder

  1. KADİR TANYERİ diyor ki:

    01.04.1968 doğumluyum.30.09.1987 ssk başlangicim.164 gün pirimim var.17.03.1989 diyanette göreve başladim.27.11.1991 de askere gittim.27.02.1993 de askerliğim bitti.halen çalişmaktayim.ne zaman emekli olabilirim.teşekkür ederim.

    Etiketleri :