Engellilerin erken emeklilik şartları

Okurumuz Serkan Polat soruyor: “Yüzde 44 özürlü raporum var. Vergi indiriminden faydalanıyorum. 1999 SSK girişim var. Halen 2600 gün prim ödemişliğim var. Ne zaman emekli olabilirim? İkinci bir sorum daha var, emekli olurken tekrar rapor almam gerekiyor mu?”

Sayın okurum, özürlü sigortalılar çalışma hayatında yaşadıkları dezavantajları telafi etmek amacıyla pozitif ayrımcılık niteliğinde bir düzenleme ile erken emeklilik koşullarından emekli olabilir. Ancak bunun için öncelikle bir işverenin yanında çalışıyorken “sakatlık vergi indirim belgesi” alınması ve vergi indiriminden faydalanılması gerekir.

Siz zaten bu belgeyi almışsınız ve halen vergi indiriminden yararlanıyorsunuz. % 44 özürlülük oranınıza göre III Derece vergi indirimi grubundasınız.

Özürlülük oranı % 80 ve üstü olanlar I. Derece, % 60 ile % 79 arasında olanlar II. Derece, % 40 ile % 59 arasında olanlar ise III. Derece özürlülük derecesine sahiptir ve grubuna göre farklı vergi indirimleri alır.

Prim Gün Sayısını İlk Sigortalı Olunan Tarih Belirler

Engelliler yapılan bu pozitif ayrımcılık niteliğindeki düzenleme ile yaşa takılmadan erken emekli olabilmektedir. Tek yapmaları gereken gerekli sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını tamamlamaktır.

Emeklilik için gerekli olan prim ödeme gün sayısı da ilk işe giriş tarihine göre değişir. Ne kadar erken işe giriş varsa o kadar erken emekli olunabilir.

III. Derece özürlülük oranı için 18 yıl sigortalılık süresinin doldurulması ve 4080 gün prim ödeme gün sayısı yeterlidir.

Askerlik Borçlanması Emekliliği Erkene Çekebilir


Sizin halen 1400 gün (yaklaşık dört yıl) eksiğiniz var. Sigortalılık sürenizi ise 2017’de dolduracaksınız, başka bir deyişle onu doldurmanıza da yaklaşık dört yıl kalmış.

Yaşınızı belirtmemişsiniz. Eğer askerliğinizi ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce yaptı iseniz askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması ile ilk sigortalı olduğunuz tarih sanki borçlandığınız süre kadar geriye gitmiş gibi varsayılır. Askerlik borçlanması yapmanız sizin durumunuzda emeklilik koşullarınızı değiştirmez, bu yüzden yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Zira zaten 4 yıl sigortalılık süresini bekleyeceksiniz.

Ancak sizin durumunuzda olan başka engelli sigortalılarımızın askerlik borçlanması yapmasının sigortalılık koşullarını geriye çekebileceğini belirtelim.

Sizin bunun yerine 4/1-(a)’lı (eski tabirle SSK’lı) olarak çalışmaya devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

SGK’nın Raporları Vergi İndirimi Sağlayan Rapordan Farklıdır

Özürlülerin mağdur olduğu konulardan birini de raporlar konusundaki uyuşmazlık oluşturuyor.

Sizin vergi indirim belgesi almanıza yarayan rapor ile SGK’nın sizi emekli edeceği rapor farklı. Sizin vergi indirimi aldığınız rapor Sağlık Kurulu’nun 28.04.1981 tarih ve 17324 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tesbit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak hazırladığı rapordur.

Bu rapor Maliye Bakanlığı bünyesindeki Merkez Sağlık Kurulu’nca verilen orana göre özürlülük oranını belirler.

Engelliler Rapor Karmaşasının Çözülmesini İstiyor


SGK ise sizi emeklilik aşamasında 5510 sayılı Kanun uyarınca SGK’ca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularına yönlendirecek. Buradan alınacak rapor ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, SGK Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranıza karar verilecek.

Dolayısıyla özürlülük oranınız ayni oran olarak çıkabileceği gibi farklı bir oran olarak da çıkabilir.

Engelli vatandaşlarımız çeşitli devlet kurumları arasındaki rapor konusundaki bu uyuşmazlıkların çözülmesini ve tüm kamu kurumlarından geçerli olacak tek bir rapor sistemine geçilmesini dört gözle bekliyorlar.


Yorum Gönder

Etiketleri :

Bunlarda İlginizi Çekebilir !

Engellilerin erken emeklilik şartları

Okurumuz Serkan Polat soruyor: “Yüzde 44 özürlü raporum var. Vergi indiriminden faydalanıyorum. 1999 SSK girişim var. Halen 2600 gün prim ödemişliğim var. Ne zaman emekli olabilirim? İkinci bir sorum daha var, e...

Erken emeklilik şartları -Erken emeklilikte yaşa takılanlar-Erken emeklilik son durum haberleri

   Yeni torba yasa hazırlıkları hızla sürerken prim günü eksik olanlar için de iyi haberler gelmeye devam ediyor. Eylül ayında çıkan torba yasadan sonra gözler şimdi Ekim ayına çevrildi. Yeni t...

Kadınların erken emeklilik şartları nelerdir?

İstanbul Erenköy’den okurumuz Sevgi Ergün soruyor: “05.01.1981 tarihinde doğdum. İlk kez 23.09.1999 tarihinde çalışmaya başladım. 29.04.2004 tarihinde bir erkek çocuk dünyaya getirdim. Emeklilik ile ilgili ba...

Erken Emeklilik Haberleri - Erken Emeklilik Son Dakika ( Erken Emeklilik ne zaman çıkar? 2014 )

Erken Emeklilik Yasası'ndan kimler yararlanacak? Erken Emeklilik için yapılması gerekenler neler? EYT'liler Erken Emeklilik alabilecekler mi? Gelişmeler ve daha fazlası şimdi bu adreste. 2014 yılı iç...

SİTENİZ HABER.SGK.NET'i Takip EDİN ! :)
X
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat