Emeklilikte yaşa takılanlar ne yapacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanların Durumu

Okurumuz Mustafa GÜROL soruyor: “18.11.1976 doğum tarihim. İlk kez 01.06.1996 günü sigortalı oldum. Halen 4670 gün prim ödemem var. 24.11.1997 tarihinde askere gittim, 550 gün askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim? İyi çalışmalar.”

Sayın okurumuz, emeklilik koşullarınızı, kaç yaşında emekli olacağınızı, emeklilik tarihinizi borçlanma yaparak öne çekme imkanınız olup olmadığını ayrıntılı olarak açıklayalım.

İlk İşe Girilen Tarih Önemli

Sigortalıların ne zaman emekli olacakları ilk işe giriş tarihlerine göre değişmektedir.
01.05.2008 ve 01.10.2008 tarihlerinde yürürlüğe giren reform kanunu 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu sonrasında ise ilk işe giriş tarihi değil prim ödeme gün sayısı şartının doldurulduğu tarih önem kazanmıştır.

Öte yandan reform öncesinde işe girişi olanlar için ilk işe girilen tarih, başka bir deyişle ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenen tarih, halen emeklilik koşullarının belirlenmesinde önem arz etmektedir.
Genel bir kural olarak ne kadar erken işe girilmiş ise o kadar erken emekli olunur.

Normal Emeklilik Koşullarınız


Öncelikle normal koşullarda nasıl emekli olacağınızı açıklayalım:

İlk kez 01.06.1996 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başlamışsınız.
Buna göre normal emeklilik koşullarınız 25 yıl sigortalılık süresi ve 5825 gün.

Yaş şartı olarak ise 56 yaş şartına tabisiniz.

Burada 56 yaşınıza basmanın yeterli olmadığını emekli olabilmek için 56 yaşını doldurup 57 yaşından gün almanız gerektiğinin altını çizelim.

Yaşa Takılanlar Beklemek Zorunda


Halen 36 yaşındasınız. Buna göre kesintisiz çalışmaya devam ederseniz sigorta prim ödeme gün sayınızı yaklaşık üç yıl sonra dolduracaksınız. Prim gün sayınızı 5825 güne tamamladıktan sonra isterseniz işten ayrılıp emeklilik için yaşınızın dolmasını bekleyebilirsiniz.

Ancak 56 yaşına kadar emekli olamazsınız. Başka bir deyişle siz de yaşa takılanlardansınız. Oysa önceski sosyal güvenlik reformları ile getirilen yaş şartı olmasa üç yıl kadar sonra prim gününüzü dolduracak, sigortalılık süreniz dolunca da emekli olabilecektiniz.

Kamuoyunda yaşa takılanların erken emekli olabilmesi konusunda çalışmalar yapıldığına dair haberleri duyuyoruz.

Altını çizelim ki bu duyumlar yalnızca idare tarafından sosyal güvenlik bütçesi açısından yapılan aktüeryal hesaplamaların gelecek projeksiyonları ile karşılaştırmasını içeriyor.

Henüz yaşa takılanların belirli bir maaş iskontosu ile erken emekli olması yasal olarak söz konusu değil, böyle bir uygulama sosyal güvenlik sistemimizde yok.

Dolayısıyla emekli olabilmek için yaş şartınızı beklemek durumunuzdasınız.

Kısmi Emeklilik Koşulları

Öte yandan 3600 günden erken olma koşullarınızı da açıklayalım.
Kısmi emeklilik olarak ifade ettiğimiz 3600 gün üzerinden emekli olabilmeniz de mümkün. Bunun için prim ödeme gün sayınız yeterli. 15 yıl sigortalılık süresini de doldurmuşsunuz.

Bugünden itibaren hiç çalışmasanız dahi 60 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilmeniz mümkün.
Biz çalışmaya devam etmenizi, hem kendiniz hem de ülkeniz için üretmeye devam etmenizi tavsiye ederiz. Çalışmaya devam ederseniz 56 yaşını doldurduğunuzda emekli olur, dört yıl kazanırsınız.

Askerlik Borçlanması İşinize Yaramıyor

Askerliğiniz ilk işe giriş tarihinizden sonra yapmışsınız, başka bir deyişle askerlikten önce çalışmaya başlamışsınız. Bu yüzden askerliği borçlanmak işe giriş tarihinizi geriye götürerek daha erken emekli olmanızı sağlamaz.

Ödemeniz halinde yalnızca gün kazanırsınız.


Askerlik borçlanması yalnızca ilk işe giriş tarihi askerlikten sonra olan kişilere fayda sağlar. Askerlik süresini borçlanarak sigortalılığına saydıran bu kişilerin ilk işe giriş tarihleri borçlanma gün sayısı kadar geriye gider.

 İlk işe giriş tarihi geriye gitmiş gibi işlem gören bu kişilerin kademeli sisteme göre daha erken yaşlarda emekli olma şansı doğar. Ancak sizin durumunuz böyle değil.

Şuan zaten SSK’lı çalışmaya devam ettiğinizden ötürü askerlik borçlanması yapmanızı tavsiye etmeyiz, zira gün sayısına ihtiyacınız görünmüyor.

memurhaberYorum Gönder

 1. ufuk dilmeç diyor ki:

  sayın maliye bakanım diyorki egmeklilik olmaz diyor ,ama,ben,1985 den beri çalışıyorum hagla,egmekli olamadım ,yaşım 1968 biZim günamız ne,ha,! Bizden oy aglamassınız ,sandıkta görüşürüz,!!!.?

  1. ufuk dilmeç diyor ki:

   sayın maliye bakanım diyorki egmeklilik olmaz diyor ,ama,ben,1985 den beri çalışıyorum hagla,egmekli olamadım ,yaşım 1968 biZim günamız ne,ha,! Bizden oy aglamassınız ,sandıkta görüşürüz,!!!.?

   1. emekli adayı diyor ki:

    arkadaşlar ne güzel yazıyorsunuz, moralinizi bozmak gibi olmasın ama 1-1985 ssk başlangıcı 9400 gün prim ödeme ile 1 yıl beklemem gerek, 2- içinde adalet kelimesi geçtiği için adil davranacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz, artık gözünüzü açıp alternatif arayışlarına başlayın, bunlardan hiçbir şey olmaz, kul hakkı yemek bütün politikacılarda maalesef var..

    1. Olmaz diyorlar. diyor ki:

     1965 doğumluyum .1984 ssk dan 2555 günüm var.2004-20011 arasıda 2710 gün bağkurum var.1985 de askere gittim 18 ay yaptım.askerlik ödemedim.emekli olamazsın dediler.toplam 5260 gün.

     1. hasan ünal diyor ki:

      acaba millet vekilleri kendilerine bir gecede emeklilik haknı cıkarırkenviçdanları rahatmı emek hırsızı değilmi şimdi bu kul hakkı değilmi sayım calışma bakanı

      1. hakan tok diyor ki:

       emek hırsıdiye buna denilir

       1. SÜLEYMAN AYTAN diyor ki:

        1994 te sigortali işe girdim acaba ne zaman emekli olabilirim saygilae

        1. muhammet hilmi diyor ki:

         hepimiz yıllardır hep bu emekli olma anını bekledik.yıl 1986 daha askere gitmeden başlamışım iş hayatına demişlerdi ki 5000 gün prim 25 yılda çalış kesin emeklisin.yıllar yılları kovaladı tam 2011 yılı geldi 7200 gün primle emekli olabileceğim hayalini kurarken bir anda sınır 4 yıl daha uzağa çekildi oldu 2015.şimdi sormak istiyorum neden bize gelince geriye dönük haklarımızı görmemezlikten geliyorsunuz.neden kuralları hep aleyhimize çalıştırıyorsunuz.kazanılmış haklarımızı gasp ediyorsunuz.yazık günah değil mi.artık sabrımız dayanma azmimiz kalmadı.şu mübarek ramazanı şerif ayının hürmetine bir yasa çıkartın da kırdığınız kalpleri tamir edin.vatandaş olarak bizlerin gönlünü alın.bizler harbiden delikanlıca bu emekliliği hak etmişiz.bunu don lastiği gibi uzaltmanın bir mantığı yok.hatta birde üstüne üstlük zeytinyağı gibi üste çıkıp bizlere erken emekliliği bekleyenler adını taktınız.asıl emekliliğini ellerinden aldığımız kesim demeniz yeterli.biz sadaka istemiyoruz.sadece adalet....

         1. aydın diyor ki:

          ben 01 01 1989 işegirişim 4800 gunumvar askerliyi 01 06 1987de askere gittim askerliği yatırsam ne zaman emekli olurum

          1. hakkı diyor ki:

           benim zoruma inanın en çok giden şeylerden biri neler olduda hep çıkıp konuştu başbakan ama şu mağduriyetleri malesef resmen görmediya yemin ederim çok üzüldüm ne olursa olsun iyi veya kötü bir en azından çıkıp dinlemedi bizi cidden kırdı hiçimi önemsizdik?

           1. SİNAN diyor ki:

            benim normali süre olarak ödemem gereken primimi ve nde yüzlerce fazla ödediğim primimin iadesin istiyorum.benim param hakkim madem yaş mağduru olarak yaktiniz keyfiniz için madem heryere musluğu açtiniz binlerce mubarek günde yaziklar olsun allah büyük

            1. AZİZ diyor ki:

             sayin başbakanim suçumuz hakkimizi istemekmiydide iptal edildi? ne derseniz deyin vicdaniniz el vermiş bu ekonmi ile ilgili değil kimse düşünmüyor anlamiyor biz geciken ve yenen hakkimizi istedik erken değilki? mubarek günlerde bumudur vicdanlik.

             1. suleyman ataseven diyor ki:

              odedıyım pırımlerı almak ıstıyom

              1. suleyman ataseven diyor ki:

               odedıyım pırımlerı almak ıstıyom

               Etiketleri :