Emeklilikte yaşa takılanlar için son umut

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaş bekleyen yaklaşık 5 milyon çalışanı ilgilendiren düzenleme konusunda çalışmaya devam ettiklerini belirterek, "Bir çıkış yolu yoksa bunun olamayacağını ifade edeceğiz. Ama vatandaşları dinlemek sorun çözüldü demek değil, sorunun başındayız." dedi.

Bakan Çelik, Bursa'da, Vali Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte Batumlular Derneği tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Programı'na katıldı. Batumlular Derneği'nin önemine dikkat çeken Bakan Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin, Batum'a yurt yaptırması nedeniyle de teşekkür etti. Türkiye'nin dışarıda da önemli sorumlulukları bulunduğunu ifade eden Çelik, belediyeler ve TİKA vasıtasıyla önemli hizmetler verildiğinin altını çizdi.

Bakan Çelik, konuşmasının ardından, gazetecilerin çözüm süreci ile ilgili sorularını cevapladı. Terörün bitmesini, toplumun bütün kesimlerinin istediğini belirten Çelik, eksiklerin olabileceğini ancak bağırarak değil, çözüm üreterek sorundan kurtulmak gerektiğini vurguladı.

"ÇÖZÜM SÜRECİNDE GİDİŞAT İYİ"


Meselenin, politika yapılacak bir mesele olmadığını, salı günü yapılan atışmalarla çözülemeyeceğini kaydeden Çelik, şöyle konuştu:

"Bu mesele, oy devşirilecek bir mesele değildir. Bunun çözülmesi gerekiyor. Onun için Sayın Başbakanımız ‘her türlü riske evet, yeter ki bu mesele milletin gündeminden kalksın' anlayışı ile yola çıkıldı. Şu an gidişat iyi. Vatandaşın beklentileri istikametinde geliyor. İnşallah şer güçler, emellerine ulaşamayacak. Ve yeni bir kardeşlik, kucaklaşma süreci başlayacak ve Türkiye'nin önü açık."

"EV HAPSİ GÜNDEMDE YOK"


Terör örgütü elebaşına ev hapsinin gündemde olup olmadığı sorusuna ise Çelik, şu cevabı verdi: "Böyle bir şey gündemde yok. Pazarlıklar falan konuşuluyor, böyle bir şey ne hükümetin gündeminde var, ne konuşulan bir konu. Bütün kesimler silahların bırakılmasında ittifak ediyor. Türkiye, demokratik bir ülke. İlgili parti Meclis'te görüşlerini her dozda söyleyebiliyor. Silahla bu ülkede bir şeyin çözülemeyeceğini herkes gördü. Bir çakıl taşının bu ülkeden kopartılamayacağını terör örgütü de gördü. Ölen herkes bu ülkenin kimliğini taşıyor. O halde bu işe, çözüme katkı sunmalarını muhalefetten de sivil toplum örgütlerinden de umuyoruz."

"TC İBARESİ CUMHURİYET YAŞADIKÇA GÜNDEMİMİZDE OLMAYACAK"


Bakan Çelik, Sağlık Bakanlığı'nda gündeme gelen ‘TC' ibaresinin tabelalardan kaldırılması tartışmalarının hatırlatılması üzerine ise şu açıklamayı yaptı: "TC logosu ile ilgili ne Bakanlar Kurulu'nda, ne bakanlıklarda, hiçbir yerde böyle bir görüşme kesinlikle söz konusu değil. Bir kişi ya da bir bürokratın kendi uygulaması diyebileceğimiz bir şey bu. Biz de bu vesileyle duyduk. Türkiye Cumhuriyeti kavramının neresinden kim rahatsız olacak. Böyle bir şey olabilir mi. Bu olay abartıldı, çok farklı yerlere taşınmaya çalışılıyor. Bu hükümetin gündeminde hiç olmayan, Cumhuriyet tarihi boyunca, Cumhuriyet yaşadıkça da hiç olmayacak bir durum. Bir kurumda bir birim amirinin uygulaması ki zaten ilgili bakan arkadaşımız da en sert şekilde açıklama yaptı. Bunu hükümete, bakanlara dayandırmanın hiçbir temeli yok."

Emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili düzenlemenin yapılıp yapılmayacağı yönündeki soru üzerine de Çelik, 1999'da üçlü koalisyonun çıkardığı kanunu hatırlatarak, çalışmakta olan insanların, çalışırken kuralın değişmesi ile karşı karşıya kaldığını kaydetti. Bu vatandaşların talepleri olduğunu vurgulayan Çelik, örneğin, 10 yılda emekli olabilecekken, değişiklikle 15 yılda emekli olma durumu ile karşı karşıya kalındığını, bu konuda değişiklik istendiğini ifade etti.

"VATANDAŞLARI DİNLEMEK SORUN ÇÖZÜLDÜ DEMEK DEĞİL"


Bu insanları davet ettiklerini ve konuştuklarını belirten Çelik, şunları dile getirdi: "Yarım gün boyu birlikte olduk, dertlerini dinledik. Gerçekten çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olan kardeşlerimiz de var. ‘Bizden öncekiler böyle bir şey yaşanmadı, oyunun ortasında değil de bu kural çalışmaya başlayanlara konsaydı' şeklinde talepleri var. Biz de Batı'daki uygulamalara bakalım, bu nedir. Yani sizin şu an emekliliğiniz 5 yıl önce alınırsa ne gibi bir maliyet çıkıyor. Çünkü bizim yeni bir maliyeti çıkartacak uygulamayı devreye koyma şansımız yok. Orta, kısa vadeli programlarımız belli. Fakat burada sağlıkla ilgili yaşanan problemi olanlar var. Bazıları belki de çok daha düşük aylıkla emekli olmayı kabul edecek vatandaşlar da var. Bizim şu an yaptığımız şu; bu vatandaşlar bir talepte bulunuyor, bizler de bunları dinledik. Çalışma yapıyoruz. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na bu işi taşırız. Bunun mali boyutu ayıklanacak, eğer bir çıkış yolu bulabilirsek, ona göre bilgi veririz. Bu, 5 milyon çalışanı ilgilendiren bir konudur. Bir çıkış yolu yoksa da bunun olamayacağını ifade edeceğiz. Ama vatandaşları dinlemek, sorun çözüldü demek değil, sorunun başındayız daha."

memurhaberYorum Gönder

 1. mehmet diyor ki:

  eyt liler için umut yok.iş yok emeklilik yok en kötüsü umut da yok.

  1. mehmet diyor ki:

   eyt liler işsiz ise iş bulunmalı çünkü işsiz olanlar işe yaşlısın diye almıyorlar.emekli olamıyorlar.çok mağdur durumdalar.

   1. mehmet diyor ki:

    ssk lı olup yaş bekleyenlere devletimizin iş bulmasını rica ediyorum.çünkü bu insanlar işsiz olduklarından dolayı çocuklarına harçlık veremiyorlar ve onlara iyi bir gelecek hazırlayamıyorlar.ya da maaşlarından bellibir oranı kesip emekli etsinler.

    1. mehmet diyor ki:

     son umut 2015 genel seçimleri başka umut yok

     1. mehmet diyor ki:

      eyt linin hakkı olan maaşı alması için ölmesi mi gerekiyor.

      1. mehmet diyor ki:

       eyt li olarak emeklilik hakkımız elimizden alındı.mağdur olduk.yıllarca çalış emekli olacağım diye sonra ac kal.hic bir şeye güvenim kalmadı.hakkım ve param haram olsun .bizi mağdur edenler bizim durumumuza düşsün.

       1. faruk korana diyor ki:

        ey akp memlekette her kesimin sesini duydun bol keseden yağdırıyorsun bagkurdan 9800 günle emeklilik bekleyenleri duymuyorsun esnaf olarak bıktım artık her ay devlete 400 lira bagkur ödemekten 30 yıldır yatırıyorum artık devletten almak istiyoruz suriyelisine ıraklısına benim alamadığım emekli maaşımı veren akp ve cumhurbaşkanımıza hakkımı helal etmiyoruz sadaka değil alınterimle hak ettiğim emekliliğimi istiyorum syn cumhurbaşkanımız madur kimse kalmıcak demişti şimdi soruyorum cumhurbaşkanımız arkasına bi baksın ne kadar madurlar ordusu yarattığını tam 5 senedir bekliyorum emekliliğimi kalmadı gel 8 ay gel yeter artık

        1. mehmet diyor ki:

         eyt liler genel secim de oy gücünüzü kullanın .bir eyt linin ailesiyle birlikte on oy gücü vardır.

         1. HAKAN KARAKUŞ diyor ki:

          bu hükümet hakkimizi geri vermezse ahirette iki elim yakalarinda olacak

          1. ferit ozen diyor ki:

           dyerli arkadaslar bu konuyu gundeme aldiginiz icin cok tesekur ederim bende sizlrr gibi bu konunun maduruyum gasp ediln haklarimizn maduruyuz malesef 57 hukumetimizin bize yasatigi maduriyetin umarim hukumetimiz bu konuda duyrliligini ortaya koyar ve sesimizi. duyar bundan sonra hep birlkte bu hklarimn arkasnda durup mucadelemizi sonuna kdars surdureceyimize inaniyorum

           1. nihat diyor ki:

            9650 gün pirim ödedim 470 bin tl oran numarası olup 20bin tl ödeyip genç yaşta maaş aliyorlar ben yaş belliyorum adalet nerede

            1. seçil diyor ki:

             hükümetin mezarda emeklilik yasasını artık değiştirmesi gerekiyor..çalışıyoruz fakat emekli olabilme umudumuz yok..neredeyse 60 yaşında bağlanacak emekli paramın ne hayrını göreceğim..za ten çalışırken hakkımız olan parayı kazanamıyoruz bari emekli olma umudumuz oldu..artık halkımızın gerçekleri görmesini koyun psikolojisinden çıkmasını istiyorum..haklarımızı teker teker elimizden gitti bari emekliliğimiz için mücadele edelim..

             1. hido diyor ki:

              5300 iş günden 2013 yılnda emekli oldum 750 tl alıyorum.3600 iş gününden emekli olan arkadaşım aynı yılda emekli oldu ve 950 tl alıyor.her ikimizin de primleri asgari ücretten yatmiştı.bu adaletsizliğin düzeltilmesini istiyorum.

              1. hh diyor ki:

               prim günlerim dolmakta yaşım 34 53 yaş emeklilik şartı peh bana 20 yıl kim bakacak dilekcilik mi yapalım o vakitte özel sektörde kim iş verecek çoluğum çocuğum ne olacak onların geleceklerini nasıl sağlayacağım evim kira sokakta kalacağım herhalde....

               1. ragıb diyor ki:

                eyt li olarak torba yasada yoksak namusum üzerine yemın ediyorum akp li olarak chp ye oy vereceğim

                1. eyt diyor ki:

                 9600 gün pirimim var 28 sene oldu işsizim 49 yaşındayım sizi akp yi allaha havale ediyorum sandıkta görürsünüz

                 1. fırat diyor ki:

                  eyt li olarak akp her seçim oy vermiş biri olarak bize sahip çıkmadığı için chp oy vereceğim

                  1. adem akman diyor ki:

                   bende yaşa takılanlardadanım bu hakkımızverilmezse çok sevdiğim başbakanımıza bende oy vermeyeceğim

                   1. halim kartal diyor ki:

                    27 senem doldu emekli olamıyorum bütün milletvekillerini ve başbakanı allaha havale ediyorum lütfen bu duruma seyirci kalmayın türkiye cumhuriyeti vatandaşları

                    1. ONUR GÜVENLİ diyor ki:

                     milletvekilleri kendilerine gelince 2 yilda emekli oluyor. türkiye halki bunlara ben öncelikle aldiklari paralar haram olsun. allah hayrini vermesin.benim normalde 2010 yilinda 25 senem ve günüm dolmasina rağmen halen beklemekteyiz.ben ve türkiye halkimizin yaştan emekli mağdur olanlarimiza gereken yasanin çikartilmasini bekliyoruz.

                     1. aydın avcu diyor ki:

                      ülkenınmadıacıdançokiyioldugunusoyleyensayınvekılleremeklılıkteyaşatakılanlarageldıgınde ulkekaldıramazoluyorsaygılar

                      1. ad soyad diyor ki:

                       eh artık sandıkta biz de cevabımızı gönül rahatlığıyla veririz.

                       1. BİROL diyor ki:

                        dağ fare doğuracak .görünen o :(((((((((((((

                        1. hasan öztük diyor ki:

                         yüce allahında bir hesabının olduğunu unutmasınlar.sizi allaha havale ediyorum.yeter artık

                         1. ahmet diyor ki:

                          25 yıldolmuş 5800gün olmuş yaş 43 iş yok yaşlısın diye iş vermiyorlar siz hala iyi durumda oldugumuzumu düşünmektesiniz bedava makarna istemiyoruz yıpranan vücudumuzun hakkını istiyoruz.vereceginiz 800 liranın 7 yılda düşük maşın nereye varacagınıda düşünmeniz gerekmiyormu erken emekliligin bir an önce cıkmasını bekliyoruz.

                          1. AZMYGN diyor ki:

                           bu ülkede insanlar zaten geçim sikintisydi, çalişma şartlariydi erken çöküyorlar, yaziktir günahtir, bir insanin 50 yaşindan sonra çalişmasini beklemek, avrupayla kiyaslanamayiz, onlarin izinleri çalişma saatleri maaşlari herşeyi farkli, bizim insanimiz asfgari ücretle afedersiniz eşek gibi çalişiyor, avrupğaliyla asla bir olamaz en azondan erken emekli edinde yüzü gülsüninsanlarin

                           1. bünyamin oğuz diyor ki:

                            bunları özel sektörde çalışmaya davet ediyorum.görsünler bakalım çalışmanın nasıl olduğunu.şu anda askerlik borçlanması ile birlikte 10300 primim olmuş 30 yıla yakın hizmetim olmuş hala bana emekli olamassın diyor.zaten ödeyeceğimi ödemişim ben hakettiğimi istiyorum başka bir şey değil.

                            1. hasan ali diyor ki:

                             bizi kandırıyorlar ama kendilerini süper emekli yapıyorlar avrupayı örnek gösteriyorlar ama onların yaşam standartları bizimki gibi değilki. şunu söyleyeyim bizim insanlarımız bunlara yine oy verir.yine verir.deveye diken insana eziyet eden yaranıyor.

                             1. Ali BİRİNCİ diyor ki:

                              secdiğimiz millet vekillerimiz kendileri icin en iyi kolayliklari sağliyorda biz kit kanaat geci̇nen millet icin yaşa dakiltik diye bize neden karşi cikiyorlar oysa ben cocuklarin rizkini kisitlayarak 25 yil bağkur ödedim .bunun gereğinin yabilmasini arz ederim.

                              1. ibrahim ö diyor ki:

                               o çıkarmış bu çıkarmış önemli değil bizler o zamanda razı değildik yanlış olan bir şey var düzeltilsin 48 yaşındayım 9000 gün prim ödeyerek devlete vergimide vermişim bu yaştan sonda tbmm. bakanlarına soruyorum kendi iş yerlerinde çalıştırıyorlarmı bu kadar genç işsiz varken lüt fen bu yasa bir an önce çıkarılsın bizlerede ailelerimizle mutlu olalım yoksa yuvalar yıkılmaya başladı ve yıkılıyor adaletli olun lütfen

                               1. mrtgkc diyor ki:

                                Gun olur harman olur secim olur bu oyun bozulur arkadaslar merak etmeyin bu yasa cikmak zorunda makarna komur zamani bitti vicdan sahibi insanlarsa bu yasa cikacaktir yoksa oy yooooooookk

                                1. mehmet tamkoç diyor ki:

                                 tok olan kişi açın halinden anlarmı? komşu açken tok uyuyan bizden değişdir h.z muhammed a.s başka da diyecek sözüm yok alın teri kurumadan hakkını vereceksin......

                                 1. ahmet bayar diyor ki:

                                  Ben sizleri allaha havel ediyorum hak etmeyene bemin vergimle dagit ben hak etmisim kardesim neyin hesabini yapiyorsunuz

                                  1. Aytac acar diyor ki:

                                   Sayin bakanların sözleri birbirini tutmuyor nasıl oluyo anlam cozemedim neyse Sakla samanı gelir zamanı akp

                                   1. HATİCE BULUŞ diyor ki:

                                    başbakan kadinlara şöyle haklar veri̇yoruz böyle haklar veri̇yoruz di̇yor.ben 7600 pri̇mi̇ olan ve 24 yilini şalişan bi̇ri̇yi̇m yaşa takildim.yi̇ği̇tsen çikar yasayi

                                    1. mahmut özgümüş diyor ki:

                                     bırakın arkadaşlar bunların sözünü okumayı dinlemeyin sandığa çagırın bunları sandığın çivisini çıkarttılar bunlar resmen dalga geçiyorlar miletle bi bakan farklı diyeri farklı bunara oy verir seniz halkı dahada fazla salak yaparlar bunlar vermeyin onlar oyun senin olsun diyor biz de evet bizim diyelim hadi sandığa saygılar

                                     1. coskun diyor ki:

                                      10taneoyum vargelalirsini zsuriyelerbizdeneyi suriyeleri emekliedin onlar rahatlasin

                                      1. adem diyor ki:

                                       aldatmaya devam eden sistem lan adam hak etmiş primi dolmuş sen hakkını versene yaşını bekletiyorsun ver parasını sdam yesin yookkk olurmu bunkar kafir hizmetkarları yapmazlar türklere sahtekarlar

                                       1. ŞAHİN AYTAN diyor ki:

                                        ben 2009 dan beri boştayım emekliliğimi hak ettiğim halde yaş yüzünden emekli olamıyorum üstüne üstlük her ay 40 tl gss pirimi yatırıyorum bu adeletsisliğin bir an önce giderilmesi gerekmektedir yazı insanlar evine ekmek götürecek para bulamıyor bizleri yeni yasaya sokmaları büyük haksızlık allah yardımcımız olsun.

                                        1. vedat küçüköksüz diyor ki:

                                         sayın başbakanım sizin adaletinize güveniyoruz neolur zordurumdayız bumaduriyetimizi giderin saygılarımla

                                         1. metin tiryaki diyor ki:

                                          Çalışma bakanına diyeceğim şu tgrt haber de nasıl konuştun bursada ne senide ikna etti galiba maliye bakanı ama inşaallah ahrete kalmaz bu hesaplaşma burada çıkar ahımız orada milyonlarca el sorumluların yakasında bir hesap edin ama unanç varsa tabi

                                          1. mustafa aydeniz diyor ki:

                                           bende yaşı bekleyenlerdenim 43 yaşındayım 6100 günüm var yaşlısın diye iş vermiyorlar bence siyasilerin yaptığıbizi avutmaktır tavşana kaç tazıya tut taktiği bizleri oyalıyorlar 8 oyumuz var busefer ak partiye gitmeyecek

                                           1. nayam diyor ki:

                                            erken emeklilikle ilğili tutumunuz sizlere akp ye ne getirir ne götürür iyi hesaplamak gerek önü nede olsa seçim 5 milyon x 2=10 milyon iyi düşünmek gerekmezmi acaba.

                                            1. mağdur diyor ki:

                                             gazeteler müjde veriyor ama arkası gelipte kanun çıkmıyor. bari açıklayıp ta bizi sevindirmeyin. bu ülkede bir suriyeli olmak varmış. ama ne suriyeli olabildik ne de akil adam. halk kim ki sizin için.allah büyüktür.

                                             1. Murat Yavuz diyor ki:

                                              şu an çalışıyorum yaşım 45 ,25 seneyi doldurdum prim günüm 8100 emekliliği 2018 yılında hakediyorum yani beş sene sonra çıkan yasa ile 44 ve 45 yaşında emekli olup maaş alanlar var. çalışmassam kalan 5 sene nasıl geçinirim bu yaştan sonra işe girmem de zor yaklaşık on sene mağduriyetim var bu haksızlık değilmi

                                              Etiketleri :