Emeklilikte Yaş Bekleyenler 2015 Son Gelişmeler

Emekli olabilmek içi yaşa takılanlar ile ilgili son gelişmeleri haber.sgk.net adresi üzerinden takip edebilirsiniz.

Emeklilikte yaş bekleyenler erken emekli olabilecekler mi? Erken emeklilikte son durum ne? en son eyt haberleri gibi konular emekli olabilmek için yaş haddine takılanların en fazla beklediği konular arasında yer alıyor.

Emekli olabilmek için yıl ve yaş şartlarını tamamlayanlar ancak prim günü eksiği olan vatandaşlarımızın meraklı gözler ile bekleyişleri devam ediyor arkadaşlar.Ülkemizde yaklaşık olarak 100 bin kişi eksik olan prim borçları nedeniyle hayal ettikleri emekliliklerine kavuşamıyor.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bu konu ile ilgili birimlere talimat vermesi prim eksiği bulunan emeklilerde büyük bir sevinç ile karşılanmıştı ancak halen bu konu ile ilgili bir adım atılamadı.

Edinilen bilgilere göre prim eksiği olan kişilerin emekli olabilmeleri için düzenlemeler ve çalışmalar devam ediyor.Bu konu ile ilgili 2 formül üzerinde yoğunlaşılıyor.Uzmanlar belli bir hizmet şartı getirilebilinir diyor.Uzmanlara göre hayatları boyunca 10 gün çalışmış bir kişiye borçlanma imkanının getirilmesi saçma olur.Bu nedenle belli bir prim sınırı getirilebileceği belirtiliyor.

Önceki dönemlerde erkekler için askerlik borçlanması ile emeklilik yolu açılmıştı.Bu kez kadınlara erken emeklilik yolu çocuk borçlanması yoluyla açılması planlanıyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yapmış olduğu açıklamalarda emeklilikte yaşa takılanların primlerini devletin ödemeyeceğini ''GSS primlerinin devlet tarafından ödenmesi eşitsizliğe neden olur'' sözleri kullanıldı.

Kısacası arkadaşlar emeklilikte yaşa takılanlar bu kararsızlık ve düzenlemelerin içerisinde ne kadar daha bekleyecek merak konusu.Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son gelişmeleri sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz.

SGKHABERYorum Gönder

Etiketleri :