Sgk Haberleri Ana Sayfa
Emekli:
Prim gün sayısını doldurup emeklilik için yaşı bekleyenlere müjde geldi. Düzenleme için tarih belli oldu. Bürokratların yaşa takılanlara yönelik hazırladıkları formüller, Eylül'de Bakanlar Kurulu'na sunulacak.

Yapılacak çalışmalarla, yaşa takılanların sorunları çözüme kavuşacak. Düzenlemenin de aynı ay içeresinde çıkartılması bekleniyor.

MAAŞTAN YÜZDE 7 KESİNTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözümü için bürokratlara talimat vermişti. Bürokratlar, çalışmalarını tamamladı. Özellikle emekli olmasına 2 yıl ve daha az süre kalanlar üzerinde duruluyor.

Çalışmaya göre; bu kişiler, maaşlarından yüzde 7 ila 11 oranında kesinti yapılarak emekli olabilecek. Çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak.

Uygulama mali sistemi bozmayacak şekilde değerlendirilecek. Son olarak da düzenleme Bakanlar Kurulu'na gönderilecek.

SORUN 1999'DA ORTAYA ÇIKTI


1999 yılında çıkartılan bir yasa ile çalışanların emekli olma şartları değiştirilmişti.

Buna göre; 1999 yılından sonra işe girenler için daha önce kadınlarda 38 olan emeklilik yaşı 58'e, erkeklerde ise 43'ten 60'a çıkartılmıştı. SSK'ya tabi çalışanların emeklilik gün sayıları ise 7 bin olarak belirlendi.

Bu tarihten önce işe girenler için 1976 yılına kadar geriye dönük 'kademeli yaş ve gün şartı' getirildi.

09 Temmuz 2013 Salı 10:44

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
oktay 2 yıl önce

arkadaşlar 1999 yilinden önce ise başlayanlar kademe kademe şartları yerine getiren emekli olacaklar yani herkes emekli olabilecek önemli olan yasanın çıkmasıdır

Misafir Avatar
YASEMİN KOŞUTAN 2 yıl önce

tüm yaşa takılanlar kesintisiz emekli edilmesi ve elimizden alınan haklarımızın geri verilmesini istiyoruz.

Misafir Avatar
melek kılıvar 2 yıl önce

gelmişim 63 yaşına menim çalışacak gücümmü var allah aşkına madem yasa çıkartıyorsunuz işe yarıyacak yasa çıkartın işsizler 1500 maaş yaşlılarda sürünsün adaletmi bu şimdi dolu dolu 4 yıl çalışmam lazım ben 67 yaşında emekli olucağim ben 4 yıl daha çalışmam lazım çalışak durumda değilim

Misafir Avatar
gezgin1 2 yıl önce

yaş mağdurumu erken emeklilikmi yoksa gasp edilen hakmı ne diyorsunuz şu işi bir an evvel düzeltin ve şu haksızlığı ortadan kaldırın dayanacak ne güç nede sinir sistemi kaldı artık sonuç bekliyoruz.

Misafir Avatar
haydar sevindik 2 yıl önce

ben 1988. 10 .11 seskada baslangic var 584 calstim sonrada yurt disinda calisiyorum ? acaba bu yas banada vururmu cevaplarsaniz sevinirim

Misafir Avatar
çetin 2 yıl önce

1999 yılındaki çalışma ve sosyal güvenlik bakanı yaşar okuyan bu yasayı çıkarttın ya bu şekilde, şimdi yüzbinlerce insanın ahını alıyorsun elbet bir gün hesabını senden de fitil fitil çıkartırlar.

Misafir Avatar
aydın 2 yıl önce

şu mubarek günlerde yüce allahım kulunuz olarak bana kul hakkı yedirme rabbim kul hakkı yiyenleri ihsan eyle hakkımızda herşeyi hayırlı eyle.inanıyorum ki allah mağdurun yanındadır.

Misafir Avatar
servet yagci 2 yıl önce

ben 1988 yilinda ssk li oldum benim su anda beklesem 10 senem var yani 2yil3yil bu nedemek verilecekse her kese verilsin kesin tine olacaksa olsun allah soracak bakanima soruyorum nerde adalet adalet partisi adina yakisanini yapin yok sa iki elim yakanizda biz adalet istiyoruz fakire geldimi para bucce sorun size geldimi sorun yok biz bu ulkenin insanlari degilmiyiz adalet yahu adalet benim gi bi mgdur olanlarin durumu ne olacak biz hakkimizi istiyoruz baska birsey istemiyoruz akp ye yakisani yapin sayin bakanim allah sorar size

İlgili Haberler

Sgk gün sorgulama isimle mümkün
Sgk Üzerinden artık şifresiz şekilde tc kimlik numaralırnızı girerek hizmet gün toplamlarınızı saniyeler...

Haberi Oku