Sgk Haberleri Ana Sayfa
Emekli:

Zaman Ekonomi Editörü Turhan Bozkurt'un hazırlayıp sunduğu ve Skytürk360 TV'de yayınlanan Üç Nokta programına konuk olan SGK Başkanı Fatih Acar, emeklilere müjde verdi. 2000 yılından önce emekli olanlarla, 2000 yılından sonra emekli olanlar arasında uçurum olduğunu ifade eden Acar, bakanlığın bu adaletsiz durumun çözülmesi adına önemli gayret gösterdiğini belirtti ve "Emeklilerimizin aylığında 2013 yılında 10 TL ile 322 TL arasında iyileştirme yapacağız." dedi.

İntibak hesaplamaları yaparken 2500 emeklinin maaşının eksik hesaplandığını belirten Acar, "2500 emeklinin maaşı eksik hesaplanmış. Bunlar toplu olarak Ocak'ta fark alacak. Bunlardan birinin hesabına 22 bin TL yatıracağız." bilgisini verdi.

Kayıt dışılık konusuna da değinen SGK Başkanı Acar, 81 ilde kayıt dışı mücadele servislerinin kurulduğunu belirterek, 4 yılda 1milyon 250 bin çalışanın kayıt altına alındığını vurguladı. Teknik altyapı sıkıntısını gidermek bakımından Türktelekom'la özel bir anlaşma yaptıklarını söyleyen Acar, "Telekom özel hat verdi, provizyon arızası olmayacak. Biz bir sosyal güvenlik kurumuyuz. 74 milyona hizmet veriyoruz. Bize otobanda yer tahsil edin dedik ve yaklaşık bir aydır özel otobanda ayrılmış hattan hizmet ediyoruz."

Fatih Acar, milyon dolarlık futbolcuların asgari ücretle prim yatırdıklarını tespit ettikten sonra harekete geçtiklerini aktaran Acar "Asgari ücretli o kadar ünlü futbolcu çıktı ki hayret ettik ve asla bu tabloyu kabul etmeyeceğimizi söyleyerek bu tablonun 1 yıl içerisinde düzeltilmesi gerektiğini net bir şekilde ifade ettik. Futbol kulüplerine yaptığımız çalışmayı 2013'te sektör sektör derinleştireceğiz." ifadelerini kullandı. Acar, asgari ücretten prime esas matrah beyan edenlerin oranının 2008'lerde yüzde 60'larda iken bugün yüzde 41'lere indiği de kaydetti.

EMEKLİLERE 104 MİLYAR LİRA KAYNAK AKTARILDI

Sosyal güvenlik reformundan önce 38 yaşında emekliliğin tabii bir uygulamaya dönüştüğüne dikkat çeken Acar, ''15 yıl prim ödeyen 40 yıl emekli aylığı alıyordu." dedi. Bunun ülkeye çok ciddi faturasının olduğunu belirten Acar, bugün gelinen noktada 10,4 milyon emekli olduğunu ve emeklilere 104 milyar lira kaynak aktarıldığını söyledi. Türkiye'nin gelecekte daha yaşlı bir nüfusla karşılaşacağını ifade eden Acar, bu sebeple sosyal güvenlik reformunun son derece önemli olduğunu dile getirdi.

Merkezi Yönetim Bütçesi'nin yüzde 40'ndan fazlasını SGK'nın oluşturduğunu söyleyen Acar, şu bilgileri verdi:

"2012 bütçemize baktığımız zaman toplam gelirimiz 133,2 milyar lira, toplam giderimiz 158,7 milyar lira. Açık olarak öngörülen rakam 25,4 lira. Prim gelirlerimiz ise 93,5 milyar lira. Bütçemiz içerisinde en önemli gelir kalemlerimiz prim gelirlerimiz. Giderlerimiz açısından baktığımızda en önemli giderlerimiz emekli maaşları, 104,7 milyar lira. Sağlık giderlerimiz 43,4 milyar lira. Bu tabloya baktığımızda şöyle bir fotoğraf verebiliriz; sosyal güvenlik reformuyla birlikte sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sisteminin temelleri atıldı."

Kaynak: CİHAN

19 Kasım 2012 Pazartesi 11:41

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
kayhan yıldız 2 yıl önce

maaş farkı

Misafir Avatar
baki tulumoğlu 2 yıl önce

2013 ocak ayının emekli zammı 5.34 diye bahsediliyor.ne olduda 4.14 olarak belirtildi.açıklanabilirmi.saygılarımla.

Misafir Avatar
Bir emekli @hikmet yıldırım 2 yıl önce

lütfen bırakın da emekliler burada sıkıntı ve sorunlarını duyursunlar, konu dışı yorum yazmayalım lütfen.

Misafir Avatar
hikmet yıldırım 2 yıl önce

şahıs çalışmış hak etmiş ama hiç çalıştığı yok eli sagla ayağı sağlam heybeden emekli sgs başkanından ricamız emekli maaşına gözünü dikdiyse vijdanını bir yoklasın bakalım şöyle bankalardan ay başında maaş alanlara bir baksın haklımı maaş alınıyor yoksa haksızmı çoluk çocuk hep çalışıyor devletten çocuk parası işsizlik parası bu nasıl oluyor sorarım biz aylarca harçlıksız geziyorduk biz insan deyilmiydik şimdi devlet allaha şükür herşey veriyor ama örf adet hepsi kayboldu buna hiç kimse bakmıyor birde kendi maaşına bir baksın yaşadığı hayata birde emekliye baksın karar versin sayın başbakanımızın dediyi gibi bekara karı boşamak kolay saygılar sürkilisan ettiysek özür dileriz

Misafir Avatar
HİDAYET TAŞDEMİR 2 yıl önce

lütfen millet vekillerimizin maaşlarına bakılsın aradaki farkka göre emekliye maaş bağlansın,zam verilsin teşekkür ederim.

Misafir Avatar
Alaattin Çevik 2 yıl önce

intibak yasasi 2000 öncesine emekli olanlara uygulanacak.fakat 2000 sonrasindan sonra emekli olanlarda 860.00 tl alanlarda var.bu vatandaşın durumu ne olacak.inşallah onlarin durumlarida göz önünde bulundurularak onlarda kapsam içine alinir.herkes için hayirli olsun.

Misafir Avatar
YASİN KEMERÖZ @AHMET TÜFEKÇİ 2 yıl önce

helal olsun ahmet bey bende maaşimi devlete baaşliycam buna çok i̇hti̇yaçlari var

Misafir Avatar
adeviye katırcı 2 yıl önce

acabaq kaç lira maaş alcağım teşekkürler

İlgili Haberler

Sgk gün sorgulama isimle mümkün
Sgk Üzerinden artık şifresiz şekilde tc kimlik numaralırnızı girerek hizmet gün toplamlarınızı saniyeler...

Haberi Oku