Emekliler zam bekliyor

Gazetiniz TAKVİM, emeklilerin sesi olmaya devam ediyor. SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin ve emekli adaylarının dertlerini dinleyen TAKVİM, bunları sayfalarına taşıyor. Emeklilerin ortak derdi, geçim sıkıntısı. Aldıkları maaşlarla ay sonunu getiremediklerini belirten emekliler, düzeltme bekliyor. İşte bazı emeklilerin sorunları ve talepleri:

SİSTEM DÜZELTİLMELİ
2002'de emekli oldum. 10 bin prim günüm var. Şimdi emekli olanlar 7 bin günle benden çok yüksek maaş alıyor. Bu sistem düzeltilmeli. Şemsettin Dalkıran 2013 yılında 5300 günden SSK'dan emekli oldum. 770 lira aylık bağladılar. Bu maaş yetmiyor. Hiçbir eksiğimizi gideremiyoruz. Benden önce 3600 prim günden emekli olan, bin 100 lira maaş alıyor. Şaban Karakış 2000'den sonra emekli olanlara da intibak yapılacağı söyleniyor. Bir an önce düzenleme yürürlüğe girsin de nefes alabilelim. BAĞ-KUR emeklisiyim. Yıllarca prim ödedim, elime geçen maaş 700 lira. Bu nasıl adalet? Bize seyyanen ödeme yapılmalı. Başka türlü geçinmemiz mümkün değil. ÇOCUKLARIMDAN aldığım harçlıkla geçinebiliyorum. Emekliyi bu kadar zor durumda bırakmaya kimsenin hakkı yok. Biz bu ülke için çalıştık. Bize sahip çıksınlar.

ÜLKEMİZE YABANCI KALDIK
Yurt dışından gelen emeklileri görüyoruz. Sırtlarında çantaları ülke ülke geziyorlar. Değil yılda bir kere, birkaç kere tatil yapıyorlar. Bizler, bırakın yabancı emekliler gibi ülke ülke dolaşmayı, kendi ülkemizi gezemiyoruz. Yabancılar, ülkemizi bizden iyi biliyor. Türk emekliler, ülkesine yabancı kaldı. Bizim için tatil hayal. Köyümüz olmasa, nefes alamayacağız. Köyü olmayanlar ne yapsın, büyük şehirlere tıkışıp kalıyor. En azından yılda bir kez tatil hakkımız.

BÜTÇEYİ BİZE EMANET ETSİNLER
Evden dışarı adım atamaz olduk. Bütçemizi denkleştirelim diye tüm harcamalarımızı minimuma indirdik.

MAAŞI alıyoruz, ödemelere başlıyoruz. Kira, elektrik, su, doğalgaz, telefon derken elimizde hiçbir şey kalmıyor. Şuraya şu kadar, buraya bu kadar diye hesap yapmakla geçiyor zamanımız. Bütçeyi denk getirmek için kırk dereden su getiriyoruz.

HÜKÜMET
bütçeyi bize emanet etsin. Bakın Türkiye'yi nasıl kalkındırıyoruz. Tasarrufun binbir türlü yolunu icat ettik. Ekonominin kontrolü emeklide olursa Türkiye 2 yıla kalmaz, ABD'ye rakip olur.

EMEKLİLİK için yıl ve prim günü şartlarım tamam ama yaşı bekliyorum. Yaşa takılanlarla ilgili bir çalışma yapıldığı belirtiliyordu. Ancak bir süredir ses çıkmıyor. Bir açıklama yapsınlar, ne olacağını görelim.

YENİ intibak zammı çalışmaları bir an önce tamamlanıp, hükümete sunulsun.

EV PARALARI KİRAYA GİTTİ
Başımızı sokacak bir evimiz bile yok. Bunca yıldır kiraya verdiğimiz paraları toplasak, 2 ev parası yapar. TOKİ'den bize uygun ödeme koşullarında ev yapmasını bekliyoruz. En azından ömrümüzün sonbaharında, başımızda bir çatımız olsun.Yorum Gönder

 1. turan yüksel diyor ki:

  2013 hazıranında 6700 gun den emeklı oldum 8200 net maaş bagladılar bu nedır anlıyamadım

  1. emekli müdür diyor ki:

   12 yıllık 3000 ek göstergeli emekliyim. mağdurum ek gösterge ayarlaması bekliyorum.

   1. Cihat Işıkgül diyor ki:

    Memur emeklisine verilen zammın aynısı her yıl SSK emeklisinede verilsin

    Etiketleri :