Emekliler Toplu Para Alacak

İntibak zamlarının ödenmesine kısa bir süre kala, emeklileri toplu para heyecanı da sardı. İntibak düzenlemesinde toplu para ödemesi bulunmamasına rağmen, hesaplamalar sırasında yaklaşık 2 bin 500 emeklinin maaşında hata tespit edildiği ve onlara geriye dönük ödeme yapılacağı açıklanmıştı. Bu kişilerden bazıları 22 bin lirayı bulan toplu ödemelerini alırken, bir kısmı da bu ayı bekliyordu.

TELEFON YAĞMURU

Bu arada TAKVİM'de dün yayınlanan Ankara temsilcimiz Mehmet Çetingüleç'in yazısı, emekliler için yeni bir kapı daha açtı. Çetingüleç'in yazısında örneklendirdiği gibi emeklilerin geriye dönük toplu para almalarının yöntemi de ortaya çıktı. Gazetemizi telefon yağmuruna tutan emekliler, kendilerinin de bu şekilde geriye dönük hesaplama yaptırıp yaptıramayacağını merak ediyor.

SİZ DE KOLAYCA BAŞVURABİLİRSİNİZ

Mehmet Çetingüleç'in yazısında bahsettiği emekli Emin Varol, 1995 yılından bu yana eksik maaş aldığını öne sürerek, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) dilekçe ile başvurmuştu. Yapılan hesaplamalar sonunda eksik maaş aldığı ortaya çıkmış ve kendisine geriye dönük olarak 14 bin lira ödenmişti.

DİLEKÇE HAZIRLAYIN

Eksik maaş aldıklarını düşünen emekliler de aynı yöntemi kullanarak en yakın SGK'ya dilekçe ile başvurabilir. Böylece emeklilik maaşları yeniden hesaplanarak bir hata olup olmadığı kontrol edilecektir. Eğer hata varsa, SGK bu parayı geriye doğru hesaplayarak toplu olarak ödüyor. Üstelik yapılan yanlışlık da düzeltilerek, maaş normal haline getiriliyor. Bunun için intibaktaki gibi 2000 yılından önce emekli olmak gerekmiyor.

TAKVİMYorum Gönder

 1. turkan ayyıldız diyor ki:

  eşim intibak farkı aldı ya toplu para nezaman verilecek

  1. recep yılmaz diyor ki:

   evet dilekçe örneğini paylaşır mısınız?

   1. satilmis emlikli diyor ki:

    Nereden ögrenebiliriz emekli zamini?

    1. hasan top diyor ki:

     dilekçe örneğinin örneğini paylaşırmısınız lütfen

     Etiketleri :