Emekliler promosyon için Başbakan'dan yardım bekliyor

10 milyonu aşkın emeklinin gündeminde promosyon var. Memurlar gibi banka promosyonu almak isteyen emeklilerden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı geldi. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, "Özel bankalar promosyonu artırsın, kamu bankaları da promosyon versin. Sayın Başbakanımız'ın bu işe müdahil olmasını istiyoruz" dedi.

450 LİRA VEREN VAR


Emeklilerin banka promosyonu alması konusu yıllardır gündemde. Konu, Ağustos'ta yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde yeniden gündeme gelmiş; hükümet konuya sıcak bakmıştı. Sonraki süreçte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamu bankalarıyla masaya oturmuştu. Promosyon konusunda kamu bankalarıyla anlaşma sağlanamazken; yaklaşık 10.5 milyon emekliye her ay maaş olarak ödenen toplam 10 milyar liralık pastadan pay almak isteyen özel bankalar çeşitli kampanyalara imza atıyor. Emeklileri kendilerine çekmeye çalışan özel bankalar, 450 liraya varan para ya da puan veriyor.

KÂRDAN ÖDENECEK

Bu gelişmeleri değerlendiren TÜED Başkanı Ergün, şunları kaydetti: "Bakıldığında bu kampanyalar promosyon sorununun kendiliğinden çözülmesi açısından olumlu bir gelişme ama promosyon olarak verilen miktarlar çok düşük. Biz özel bankaların promosyon olarak verdikleri rakamları artırmasını talep etmekle birlikte, Sayın Başbakanımız'ın bu işe müdahil olmasını istiyoruz. Neticede bu bütçeden çıkacak bir para değil. Bankaların kârından ödenecek bir para. Hali hazırda özel bankaların birçoğu emeklilere bu promosyonu zaten veriyor. Kamu bankaları da vermeli."

120 MİLYARLIK PASTA

Güncel rakamlara göre, Sosyal Güvenlik Kurumu yaklaşık 10.5 milyon emekliye bankalar ve PTT aracılığıyla yılda yaklaşık 120 milyar lira maaş ödüyor. Bu da aylık 10 milyarlık bir pasta anlamına geliyor. Emeklilerin büyük bölümü maaşlarını kamu bankalarından alıyor.Yorum Gönder

 1. emekli vedat diyor ki:

  sayın tüed başkanınıdan sayın başbakana emeklilerle ilgili çagrı geldi de ne oldu yani..

  1. sedat diyor ki:

   emeklinin geçim zorluğundan istifade ile devletin verdiği maaşı emekliye kredi olarak kullandıran ve büyük kar sağlayan bu devlet bankaları acaba neden promosyon vermek istemiyor ?

   Etiketleri :