Emekliler için intibak zamanı!

Türkiye'de milyonlarca emeklinin gözü kulağı gün içerisinde görüşülecek olan intibak davasında. 2000 yılı ve daha sonrasında emeklilik hakkı kazanan vatandaşları ilgilendiren davaya bugün devam edilecek. Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nde görülecek davada, kararın gün içerisinde çıkması ve karar açıklamasının yapılması bekleniliyor. Eğer intibak davasından olumlu bir karar çıkarsa, 2000 ve sonrasında emekli olanlar için intibak kapısı da sonuna kadar açılacak.

BİLİRKİŞİ RAPORU ERTELETTİ

İntibak isteyen emekliler için umut olan dava İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) tarafından geçen yıl açılmıştı. Bugüne kadar 4 duruşma yapıldı. 5'inci duruşma ise bugün yapılacak. Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nde görülen davada, kararın da bugün çıkması bekleniyor. Emekliler, intibak davasının Haziran'da görülen 4'üncü duruşmasında kararın açıklanmasını bekliyordu. Ancak bilirkişi raporu yetişmeyince, dava 10 Kasım'a ertelendi. Emekliler, heyecan içinde davaya kilitlendi.

EMSAL TEŞKİL EDECEK

İMBED Başkanı Hamdi Öz de, bugünkü duruşmada kararın açıklanmasını beklediklerini söyledi. Çıkacak intibak kararının 7.5 milyon emekliyi ilgilendirdiğini kaydeden Öz, "Karar emsal teşkil edecek ve 7.5 milyon emeklinin maaşını etkileyecek. Bundan sonra emekli olanlara da olumlu yansıyacak" diye konuştu. Hamdi Öz, daha önce yaptığı açıklamada da, "Mahkeme olumlu karar verirse tüm emeklilere destek vereceğiz. Emekliler derneğimize başvursunlar. Tek tek davalar açmak yerine, toplu davalar açarak emeklinin işini kolaylaştıracağız" demişti.

EMEKLİLER DÜZENLEME BEKLİYOR

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar intibak davasını yakından takip ediyor. TAKVİM'i arayan emekliler, "Mahkemeden olumlu karar çıkacağı konusunda ümitliyiz. 2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişi intibaktan yararlandı. İntibak zammı bizim de hakkımız" diyor. Açılan intibak davası bireysel olduğu için, olumlu karar çıkması durumunda kendilerinin de dava açması gerektiğine değinen emekliler, yetkililere de şu çağrıyı yapıyor: "Bu yaşımızda mahkemelere koşmayalım. Yasal düzenleme yapılsın."Yorum Gönder

Etiketleri :