Emekli Promosyonları Kaç Lira Olacak ?

Emekliye Promosyonda Son Durum, Emekli Promosyon Haberleri 2016, Emekli Promosyonları Kaç Lira Olacak, Emekli Promosyonları Ne Zaman, Emekli Promosyon Haberleri 2016...

Milyonlarca emeklinin ümitle beklediği promosyon müjdesinde sona yaklaşılırken, bankaların yapacağı promosyon ödemelerinde uçuk rakamlar dilllendiriliyor. Bakanlık her ne kadar kapıyı 600 TL açsada emeklilerin tıpkı memurlar gibi 1 ilâ 3 yıl için 900 TL alması mümkün.

Memurlarda olduğu gibi emeklilerin de maaşı bankalara yatırılıyor. Üstelik 3 milyon memur varken emekli sayısı 11 milyon. Ortadaki maaş pastası da çok büyük. 185 milyar lirayı buluyor. Bu konuda Çalışma Bakanlığı öncelikle kamu bankalarıyla masaya oturdu. Ama istenen rakamlara ulaşılamadı. İşin ilginci bu pazarlık sürerken özel bankalar hemen kampanyalara başladı. "Gelin maaşınızı bizden alın" diyen özel bankalar 400 lira nakit, çeyrek altın, masrafların sıfırlanması gibi birçok teklifi ortaya attı. Demek ki bu iş karlı bir işti.

600 LİRA YETMEZ

Hükümet bu kez pazarlık masasına özel bankaları da davet etti. Pazarlık sürüyor. Haziran ayında konunun çözüleceğini bekliyoruz. Üstelik kapı 600 liradan açıldı. Fakat bize göre rakam daha yüksek olabilir. Hesabı şöyle yapıyoruz. Memurların büyük çoğunluğu anlaşılan dönem için brüt maaşlarının ortalama yüzde 60'ı kadar promosyon alıyor. Bu rakam bazı kurumlarda yüzde 55 bazılarında yüzde 70 oluyor. Bu kurumların anlaşmalarına göre değişiyor. Dönemler de genelde 1-3 sene arasında oluyor.

Emeklinin brüt maaşı yok. Ek ödeme dahil maaş var. Ortalama maaş da bin 500 liranın üzerinde. Biz bin 500 lira olarak kabul edersek belli bir dönem için benzer bir uygulamada ödenecek rakam 900 lira olacaktır. 3 sene kabul edilirse senede 300 liraya denk gelir.Yorum Gönder

Etiketleri :