Çalışan Emekliye 381 TL Müjdesi

Çalışan Emeklilerden Yapılan Kesintiler Kalkacak Mı, Bağ-Kur kapsamında çalışan memur emeklileri, SSK ve Bağ-Kur emeklisi olup kendi işini yapanların kesintisiz maaşları...

Hükümetin emekliyi rahatlatmak amacı ile attığı adımlardan biri olan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintinin kaldırılması, maaşlara yansımaya başladı.Bu doğrultuda hâlihazırda Bağ-Kur kapsamında çalışan memur emeklileri bu ay kesintisiz maaşlarını aldı. SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olup kendi işini yapanlar da kesintisiz maaşlarına Nisan'da kavuşacak.

Maaştan yüzde 10'luk kesinti yapılmayacak, böylece emekliler yüzde 11.1 gelir artışı elde etmiş olacak. Bu düzenleme sayesinde SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olup kendi işini kuran emekliler, 87 ile 381 lira arasında gelir artışı sağlayacak. Halen en düşük emekli aylığı (Bağ- Kur tarım) 874 lira 19 kuruş. Bu maaşı alan emeklilerden Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin eline kesinti nedeniyle 786 lira 77 kuruş geçiyor.

Kesintinin kalkması ile bu emeklinin eline artık maaşı tam olarak geçecek. En yüksek emekli maaşı da (SSK) halen 3 bin 814 lira. Ancak bu maaşı alan emeklilerden Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin eline kesinti ile 3 bin 431 lira 60 kuruş geçiyordu. Bu kalkınca, emeklinin eline artık her ay 3 bin 814 lira geçmeye başlayacak.

 Yorum Gönder

Etiketleri :