50 Yaş'a Emeklilik Müjdesi Geldi

 Ankara 17.İdare Mahkemesinin açtığı dava ile Anayasa Mahkemesi,Emekli Sandığı Kanunu'nun geçici 206.maddesinin, 8 Eylül 1999'da sandık iştirakçisi olanların emekli aylığı almayı hak edeceğine ilişkin düzenlemeyi iptal etti.

Yüksek Mahkeme kararında, emekliliğe hak kazanmak için sınırlama getirilmesinin Anayasaya aykırı olduğu belirtilerek, 8 Eylül 1999’dan önce 50 yaşına girenlere de imkan getirilmesi için idarenin düzenleme yapması istendi. İptal hükmünün yürürlüğe girmesi için de 1 yıl süre verildi. Mahkemenin verdiği süre 19 Ocak’ta sona eriyor. Bu tarihe kadar eğer düzenleme yapılmaz ise 10 yılı ve 50 yaşını doldurmuş memurlara emekli maaşı alma imkanı doğabilecek.

İPTAL EDİLMİŞTİ

Mahkeme, “08.09.1999 tarihinde sandık iştirakçisi olanlardan 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunanlar, yaş haddi nedeniyle istekleri üzerine veya re’sen emekliye ayrıldıklarında fiili hizmet sürelerinin 10 yılını doldurmuş olmak şartıyla emekli aylığına hak kazanırlar” maddesindeki, “… 08.09.1999…” ibaresini iptal etmişti.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİNE ZAM

Emeklilerin 2015 yılının ilk 6 ayında alacakları yeni maaşlar Aralık enflasyonunun açıklanması ile belli olacak. Aralık enflasyonunun da eklenmesiyle birlikte Temmuz 2014’ten bu yana geçen süredeki toplam enflasyon rakamı ortaya çıkacak. Bu oran SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına zam olarak yansıyacak.
Bugüne kadar hesaplanan 5 aylık enflasyon ve beklentiler düşünüldüğünde artışın yüzde 3.5 civarında olması bekleniyor. Buna ilaveten Temmuz 2015’te de, oluşacak 6 aylık enflasyon ile emekliler ikinci bir zamma daha kavuşacak. Buna rağmen SSK ve Bağ-Kur emeklileri memur emeklilerinde olduğu gibi kendilerinin de toplu sözleşme ile zamlardan faydalanmaları gerektiğini belirtiyor.
Yorum Gönder

Etiketleri :