2014 TORBA YASASI NELER GETİRİYOR? TORBA YASASINDA EMEKLİLERİ SEVİNDİRECEK GELİŞMELER VAR

TORBA YASA 2014 EMEKLİLİK - 2014 yılı Torba Yasası emekliler için neleri içeriyor? TORBA YASASI 2014'de neler var? Torba Yasası 2014 (Devlet Bağkur ve Vergi affı) ve Kiralık İşçiler için hükümler barındırıyor mu? 2014 TORBA YASASIYLA ilgili tüm detaylar haber.sgk.net ile ayaklarınıza kadar geldi.

Torba yasada kamuda yaklaşık 700 bin, özel sektörde de 400 bine ulaşan taşeron işçiye kıdem tazminatı yolunu açan düzenleme yer alacak. Torba yasadan beklentiler oldukça büyük. Taşeronlar kadro bekliyor. İşyeri sahipleri Bağkur ve vergi affı bekliyor. Torba yasası ve dahası HABER.SGK.NET'DE

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda uzlaşma sağlanamadı fakat, 1 milyon taşeron işçiyi ilgilendiren düzenleme Meclis'e getiriliyor. Torba yasada kamuda yaklaşık 700 bin, özel sektörde de 400 bine ulaşan taşeron işçiye kıdem tazminatı yolunu açan düzenleme yer alacak. Ayrıca, kiralık işçi düzenlemesi de yeniden Meclis'e gelecek. Daha önceki düzenlemede 1 yıl olan geçici çalışma süresi de 6 (3+3) ayı geçemeyecek. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, önceki gece Meclis'te soruları yanıtlarken, taşeron işçilerin asıl işverende mi alt işverende mi çalıştığına takılmamak gerektiğini belirterek, "Taşeron işçilerin koşullarının ve imkanlarının iyileştirilmesi zorunlu" dedi.

EMEKLİ ADAYLARI DİKKAT

Emeklilikte prim gününü doldurmuş fakat yaş sınırına takılan kişiler Torba Yasa ile birlikte  sağlık hizmetinden faydalanabilecek. Yaş sınırı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişi en düşük düzeyde pirim olan aylık 42 tl’yi ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Torba kanunda “emeklilikte yaşa takılanlarla” ilgili de önemli bir düzenleme yer alıyor. Emeklilikte prim ödeme gün sayısı yükümlülüğünü yerine getirdiği halde sosyal güvenlik reformları nedeniyle yaş engeline takılanlar, bir süredir kendilerine emeklilik imkanı sağlanmasını istiyor. Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalarda böyle bir emeklilik imkanı verilmesi durumunda maliyetin yüksek olduğu sonucuna varıldı. Bu nedenle emeklilikle ilgili bir düzenleme öngörülmüyor. Bunun yerine emeklilikte yaşı bekleyen 5 milyon kişinin sağlık hizmetinden yararlandırılması planlanıyor. Yaşı bekleyenler şu an için en düşük sağlık primi olan aylık 42  TL ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

KİRALIK İŞÇİLER GELİYOR

Bakanlık, kiralık işçi düzenlemesini de yeniden gündemine aldı. Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren düzenlemenin de bu pakette yer alması bekleniyor. Bakanlık, itirazların önünü kesmek için pek çok iyileştirici adım atacak.

Hükümetin pek çok alanda yapacağı kanuni düzenlemeleri içeren torba yasa tasarısı içinde çalışma hayatı ile ilgili de önemli konular yer alıyor. Taşeron işçilerinin sorunlarının çözümü için de düğmeye basılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre; taşeron işçileri için 1 yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılıyor. Kamudaki taşeron işçileriyle ilgili olarak da mahkemenin verdiği muvazaa kararları için sulh yada kadro yoluyla çözüme gidilmesi öngörülüyor. Kıdem tazminatı konusu taraflar arasında uzlaşma sağlanamayınca rafa kaldırılırken; çalışma hayatının diğer alanlarındaki düzenlemelere yoğunlaşıldı. Torba yasa tasarısında taşeron işçileriyle ilgili önemli düzenlemeler bulunduğu belirtiliyor. Yavaş yavaş netleşmeye başlayan paketin içeriğine göre; taşeron işçilikteki sorunların önemli bir kısmı bu yasal çalışma ile giderilmeye çalışılacak. Bunların başında taşeron işçilerinin sözleşme süresi geliyor. 1 yıl olan sürenin 3 yıla çıkarılması gündemde. Yine alt işverenlik için bazı tanımlarda değişikliğe gidiliyor. Buna göre de asıl işverenin bir işi alt işverene verebilmesinde aranacak şartlarda bir takım değişiklikler söz konusu.

Torbadan büyük af çıkıyor

SGK; Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası affının detaylarını TAKVİM'e açıkladı. Bağ-Kur borcunu taksitlendirmek isteyene 3 ay süre verilecek. GSS borçlularının ise faizleri tamamen silinecek. Milyonlarca kişinin gözü kulağı sosyal güvenlik ile ilgili radikal adımlar içeren torba yasaya çevrildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocak ayında Meclis'e sunulması beklenen torba yasada yer alan 'prim affı' karmaşasına noktayı koydu. Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 ay süre verilecek, bundan yararlanmayanın hem borcu hem hizmeti silinecek. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçlarına af çalışması heyecan yaratırken, tasarının kapsamı merak konusu oldu. SGK uzmanları, merak edilen soruları yanıtladı:

BAĞ-KUR AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK?:


Kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanları kapsayacak. Diğer bir ifadeyle 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmeyecek. Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların borcu hem de hizmeti silinecek. Örneğin, 5 yıllık borcu var. Bu borçla birlikte 5 yıllık hizmet süresinden de vazgeçilmiş olacak.

BAĞ-KUR HESABI AÇILABİLECEK Mİ?:

İleriki yıllarda bu hizmet hesabını canlandırma imkanı olacak. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. Örneğin; 2016'da hizmet ihyası yaparak o günkü koşullara göre primleri yatırabilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek. Bu düzenleme ile borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan binlerce esnaf da nefes alacak. İşveren prim borcu ile ilgili de çalışma var.Yorum Gönder

 1. Hüseyin Bozkurt diyor ki:

  2014 torba yasada elektrik borçlarıda yapılandırmaya girecekmi

  1. şenol aydın diyor ki:

   işci emeklisine yine bir şey yok bu torba yasada hep memura yine bize bir şey yok yine 850 tlyle gecinmeye calışacaz siz sürekli memura cerin biz işci emeklileri ölelim bizde bu ülkede yaşıyoruz bizede kulak verin yeter artık

   1. mehet genc diyor ki:

    toplumun bir çok kesimi birikmiş elektrik borcunu ödeyemiyor ödemek istese de ilgililer hepsini veya ve ya 3 veya dörde bölüyor bu konuda elektrik borçlarının taksitlendirilmesi faizlerinin alınmaması konusunda ilgililerden yardım istemekteyiz şimdiden umudumuzu yitirmeden beklemekteyiz saygılar.

    1. Bahri ERTAN diyor ki:

     ek gösterge ayarlama ve artişlarinda zor koşullarda görev yapan mühendisler unutulmamal ve ayrica yüksek mühendis ünvanlı teknik elemanlara ilave gösterge hakki verilmelidir.

     1. adem yavuz diyor ki:

      emekliler için intibak yapılacakmı

      1. Cumali karadag diyor ki:

       Arkada katılıyorum Bağkura herimkan sunuyor fakat biz odaya çalışanlara bu imkan sunuluyor geriye boclanmayasasi neden çıkmıyor bunaanlaveremiyorum Üzgünüz bekliyoruz saygilrla

       1. akmert aydın diyor ki:

        neden bu kadar vergi topluyorsunuz size petroldan elektrikten sudan taşıt vergisinden kira stopajından yıllık ödenen kurumlar ve gelır vergisinden bumillete yazık degilmi

        1. Ali ÖZTÜRK diyor ki:

         neden 24 ayla sinirlandiriliyor bu bağkur borcu hic anlam veremedim önceki̇ af larda da böyle olmuşktu 18 ay pri̇m borcum var 2005 de terk etti̇m bağkuru 3800 tl borcum oldu 13000 tl anlaşilan yi̇ne bi̇ze af yok

         1. hayri usta diyor ki:

          merakla beklediğimiz pirim günü eksiği olup yaşı tamamlayanlarla ilgili borçlanma yoluyla emeklilik müjdesinin bu torba yasada olması haberini verin artık.60 yaşından sonra ona buna el avuç açmaktan kurtaracak bu yasayı bekliyoruz.geçmişte bizleri sigortasız çalıştıran iş verenleri denetlemeyen devlet bu gün bize müjdeyi vermelidir.

          Etiketleri :