2014 Temmuz ayı Emekli Maaş Zammı ne kadar Emekliler ne kadar zam alacak ?

Yaklaşık 8.5 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, heyecanla Temmuz zammını bekliyor.   Mart ayı enflasyon verileri açıklandı; emeklilerin maaşında yapılacak artış da yavaş yavaş netleşmeye başladı.


İlk 3 aylık enflasyon yüzde 3.57 olarak gerçekleşti. Emekliler, Temmuz'da bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Bu durumda emeklilerin Temmuz zammının yüzde 5'i bulabileceği tahmin ediliyor.

MERKEZ: ARTACAK

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zam alıyor. Bu zammın oranı da enflasyona göre belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak ayında yüzde 3.27 zam aldı. Temmuz'da da maaşları bu yılın ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyon kadar artırılacak. 2014 yılı bütçe programındaki ilk 6 aylık enflasyon öngörüsüne göre, SSK ve Bağ- Kur emeklileri Temmuz'da yüzde 2.36 oranında zam almayı bekliyordu. Ancak beklentiler değişti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; bu yılın ilk 3 aylık enflasyonu yüzde 3.57 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası da kısa bir süre önce enflasyonun Haziran ayına kadar yükselmesini beklediğini açıklamıştı. Hem şu ana kadar gerçekleşen enflasyona hem de Merkez Bankası'nın açıklamasına bağlı olarak 8.5 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Temmuz zammının yüzde 5'e koştuğu yorumları yapılıyor.

KUR ARTIŞI YÜKSELTTİ

Yıllık enflasyon kuraklık ve kur etkisiyle 8 ayın en yükseğine çıkarak yüzde 8.39 oldu. Mart'ta Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 1.13, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0.74 arttı. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 8.39, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 12.31 oldu. Aylık enflasyonun 51 puanı gıdadan geldi. Aylık en yüksek artış yüzde 2.49 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Onu yüzde 2.1 ile gıda izledi. Yıllık en yüksek artış ise yüzde 13.74 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti. Mart'ın zam şampiyonu yüzde 29'luk artışla karnabahar oldu.

Yorum Gönder

 1. emıne diyor ki:

  emeklı dul ve yetım aylıgına temmuzda zam varmı

  1. ahmet kocaaycan diyor ki:

   ben emekli sandığı emeklilerinin zammını soruyorum .ssk bağkuru sormuyorum.

   1. mustafa aydamak diyor ki:

    işçi emekli maaşı söyle hesaplanır günlük 1 simit parası 30 la çarpılır

    1. ali diyor ki:

     topu tut

     1. çok pis diyor ki:

      çok pis

      1. salih kırık diyor ki:

       hükmet ölü gözyle bakıyor emekliye ne refak payından ne büymeden emekliye yok

       1. Arif ay diyor ki:

        Sana kadILyorum haKLIsIn

        1. Çiğdem Bektaş diyor ki:

         sayın baş bakanım türkiyenin her sorununa yakın takipçisisiniz emekli maaşlarında eğilirseniz emeklileri çok mutlu edersiniz siz isterseniz bunuda yaparsınız

         1. M.kemal şenbudak diyor ki:

          Hükümetin emeklileri zerre kadar düşündüğüne inanmıyorum el insaf

          Etiketleri :