Yeni DEİK'e Mustafa Koç'tan Destek Geldi !
 Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, ikinci çeyrek büyümenin kendi tahminlerinin de altında geldiğini belirterek, “Yüzde 2,1’lik büyüme oranı Türkiye için yeterli değil. Bunu söylemek için NATO’da roket mühendisi olmak gerekmiyor” dedi.

Büyüme modeli tekrar ele alınmalı

Arçelik’in küresel markası Beko’nun ana sponsorluğunu üstlendiği, Dünya Basketbol Şampiyonası için Madrid’de bulunan Mustafa Koç, burada gazetelerin ekonomi müdürlerinin güncel ekonomiye dair sorularını cevaplandırdı. Yılbaşında bütçeyi yaparken büyüme tahminini yüzde 4,5 olarak yazdık-larını belirten Mustafa Koç şöyle devam etti: “Devlet de yüzde 4 demişti ama şimdi yüzde 3 olarak revize ettik. Genç nüfusu beslemek için 5'i aşmak lazım ama o zaman cari açık çıkıyor. Burada bir ikilem yaşıyoruz. Sanayi bunu finanse edecek katma değeri üretemiyor. Orta ve uzun vadeli büyüme modeli tekrar ele alınmalı.”

Babacan yüzde 100 haklı

Mustafa Koç, ekonomik değerlendirmede sözü Ali Babacan’ın inşaat ve sanayi konusundaki değerlendirmelerine getirerek, “Ali Babacan yüzde yüz haklı, endişelerine tamamen katılıyorum sanayileşme konusunda” ifadesini kullandı. Ülkeleri çok kötü krizler vurduğu zaman elle tutulur varlıkların büyük önem kazandığı tespitini yapan Koç, “Fon yönetimi ve borsada trading gibi muameleye tutulmayan varlıklar kriz olduğu zaman uçup gidiyor ama elinde fabrika varsa her zaman iyi kötü değeri oluyor” değerlendirmesini yaptı.

DEİK inşallah hayırlı olur

Torba Yasa’daki bir madde ile DEİK’in Ekonomi Bakanlığı’na bağlanması konusuna da değinen Koç, gazetecilere espriyle karışık “Bu DEİK’in durumu ne olacak” diye sordu. Kendisi de uzun yıllar DEİK’de Türk–Amerikan İş Konseyi başkanlığı yapan Koç, ısrarlı sorular üzerine şunları söyledi: “İnşallah hayırlı olur. Dışarıdaki operasyonları koordineli şekilde yapacak, karmaşayı önleyecek bir iş yapıldıysa faydalı olabilir ama onun dışında ne olur zaman gösterecek. Buna rağmen meseleyi önce geniş bir platformda ele almak daha doğru olabilirdi.”

Beko Beşiktaş’a yakışıyor

BEKO’nun tekrar Beşiktaş formasına sponsor olması meselesini de değerlendiren Koç, Fenerbahçe ve Galatasaray forma sponsoru bulamazken neden Beşiktaş’a sponsor oldunuz sorusuna şu cevabı verdi: “Fenerbahçe voleybol takımına sponsor olduk. GS stadı yapılırken yardım ettik. Beko Beşiktaş ile özdeşleşmiş bir hali vardı. Üç şampiyonlukta BEKO vardı ve çok yakışıyor. Diğerlerine de zaten yardım ediyoruz.”

Kamyon hadisesi akla zarar

Mustafa Koç’a iş kazaları meselesi de soruldu. Koç grubunda iş güvenliği konusunda Batı’daki uygulamaları aynen tatbik ettiklerini vurgulayarak, Türkiye’nin bu konuda daha gidecek çok yolu olduğunu söyledi. Avcılar’da üst geçidin kamyonun çarpması sonucu yıkılmasını akla zarar olarak değerlendiren Koç, iki sene önce yaşanan hadisenin aynısının yaşanması ve bir kişinin ölmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade etti.Yorum Gönder

Etiketleri :