Milyonlarca Emeklinin Beklediği İntibak ile maaşlar 200 lira zamlanabilir

 Emeklililerin gözü kulağı intibakta... İntibak uygulanması gerektiği yönünde genel olarak açılmış iki dava söz konusu.

2000 senesi ve akabinda emekli olanlara intibak zammı yapılması için Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından Başkent Ankara İş Mahkemesi'nde açılan intibak davasının son duruşmasında gün içerisinde karar çıkması beklenmekte .

Ntvmsnbc'nin yaptığı habere göre , 2000 ertesi emekli olmuş yaklaşık olarak 7, beş milyon kişiyi ilgilendiren intibakla alakalı bir diğer davada da karar duruşması 29 Nisan'da yapılacak olan . Bu iki dava emekliler lehine sonuçlanırsa hükümetin mevzu ile alakalı genel bir düzenleme yapması gereksinimi ortaya çıkacak.
Bu davalar bireysel davalar olmadığı ve genel olarak 2000 ertesi emeklilere yönelik intibak uygulamasının yaşama geçirilmesi gerektiği yönünde olduğundan dolayı kararların pozitif olması halinde çok büyük etki yaratması söz konusu olacaktır.

AZ ALANLARIN MAĞDURİYETİ GİDERİLİYOR

İntibak sayesinde emekli oldukları tarihteki emekli aylığı hesaplama yöntemlerinin değişik olması sebebiyle emeklilere değişik emekli maaşı bağlanmasına son verilmiş oluyor. Sadece emekli oldukları tarihteki hesaplamanın değişik olması sebebiyle daha düşük emekli aylığı alan kişilerin mağduriyeti de bu sayede giderilmiş oluyor.

EN AZ 200 TL ARTIŞ GETİREBİLİR

2000 öncesi emekli olmuş kişiler intibak uygulaması akabinda 200 ila 355 TL arasında farklılıkları bulunan oranlarda iyileştirmelerle karşılaşmıştı. Yeni intibak uygulaması ertesi da aynı oranda iyileştirmeler yaşama geçebilir. Bu sebepten ötürü emeklilerin maaşlarında mühim artışlar söz konusu olabilir. Yaklaşık 7, beş milyon emekli bu mevzuda yaşama geçirilecek yeni düzenlemeyi bekliyor.

Diğer yandan yeni intibak uygulamasının yalnızca işçi emeklilerini değil, Bağ – Kur’luları da kapsaması lazım geliyor . İşçi emeklilerinden 2000 öncesi emekli olanlar bir evvelki intibaktan yararlanmışlardı. Fakat Bağ-Kur’lular intibaktan hiç yararlanamadılar.

Yeni ŞafakYorum Gönder

  1. irfan Şanal diyor ki:

    1100 tl maaşla ne güzel gecınılır. Kira elektrik şu yakıt. Biz bilmem ne yıyecegız ozaman arkadaşlar gerçekten bu paralarla nasıl bilmiyorum bu gerçek manada kül hakkıdır allaha havale ediyorum.

    Etiketleri :