Meslek Liselilere Maaş Müjdesi

Meslek Liselilere Maaş Verilecekmi Son Durum, Meslek Liselilerin Maaşı Kaç Lira Olacak, Meslek Liseliler İçin Maaş Düzenlemesi 2016, Staj Yapan Meslek Liseliler Ne Kadar Maaş Alacaklar ?..

Mesleki eğitimi teşvik için yeni bir reform paketi Başbakanlık'a gönderildi. Bu reform paketine göre meslek liselerinde okuyup da fabrikalarda staj yapan öğrenci ve çıraklara en az 390 lira maaş ödemesi yapılacak. İşverenin ödeyeceği bu paranın 260 lirasını devlet karşılayacak.

Yeni düzenlemeyle, meslek lisesine kayıt olan öğrenciler, 10'uncu sınıftan itibaren 'iş kazası risklerine karşı' devlet tarafından zorunlu sigorta kapsamına alınacak.

Organize sanayi bölgeleri (OSB) dışında açılacak özel meslek liselerine öğrenci başına 4000 ile 6250 lira arasında devlet teşviği ödenecek. Çıraklık eğitimi alan öğrenciler isterlerse üniversiteye gidebilecek. Bu öğrencilere 4 yılın sonunda ustalık ve işyeri açma belgesi verecek.

MESLEK LİSELERİNİN ÖNÜ AÇILACAK

Sanayicinin, işverenin en büyük derdi yeterli beceri ve bilgiye sahip eleman bulamamak. Bu yüzden meslek liselerine son yıllarda ağırlık verildi. Devlet de meslek liselerinin önünü açmak için yeni teşvikleri devreye almaya başladı.
Son hazırlanan 'reform paketi' ise Başbakanlık'a gönderildi. Yeni düzenleme hem meslek liselerini hem de meslek liselerinde eğitim görecek öğrencileri teşvik etmeyi amaçlıyor.


AMAÇ PERSONEL AÇIĞINI KAPATMAK

Personel açığı kapanacak Yasa değişikliğin Başbakanlık'm incelemesinin ardından Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi ve bir karar alınması halinde TBMM'de görüşülecek.
Kanunun yürürlüğe girmesiyle, özel sektörün ihtiyaç duyduğu eğitilmiş işgücünün sağlanması ve meslek liselerine devam eden öğrencilerin eğitimdeki payının yüzde 48'den yüzde 50'ye çıkarılması hedefleniyor. Yani çırak, kalfa ve ustaların yetiştirilmesiyle ilgili radikal önlemler gündemde.

İSTİHDAM GARANTİSİ

Fabrika ve atölyede eğitim Düzenlemeye göre; istihdam garantisi veren her özel sektör, özel meslek lisesi açıp, devletten teşvik alarak, kendi işgücünü kendi yetiştirebilecek. Böylece açılacak özel okullarda öğrenim gören meslek lisesi öğrencileri, bir taraftan da fabrika ve atölyelerde sektörün teknik bilgilerini öğrenebilecek. Öğrenciler, mezuniyetlerinin ardından uygulamalı eğitim aldığı fabrikalarda istihdam edilebilecek.

 

ÇIRAKLARIN SİGORTASI YAPILACAK

Düzenlemede, çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınıyor. Bu merkezlerde eğitim gören öğrenciler, haftada bir gün genel meslek derslerini alacak, 5 gün de sektörde çalışacak. 

Çalışırken öğrencilerin sigortaları yapılacak ve bu öğrencilere asgari ücretin en az yüzde 30'u (390 lira) kadar net maaş ödenecek. Esnaf ya da firmalar, öğrencilere 390 liradan daha yüksek miktarda ücret ödeyebilecek.
 Yorum Gönder

Etiketleri :