Maaşlarda Yeni Düzenleme Banka Zorunlu Olacak !

Maaşlarda Yeni Düzenleme, Çalışanın Maaşı Banka Yoluyla Ödencek, Maaşları Bankaya Yatırmayan İşveren Ceza, Yeni Maaş Düzenlemesi 2016...

Hükümet kayıt dışı istihdamın önüne geçmek adına yeni torba yasa tasarısı ile maaşların elden verilmesinin önüne geçilmesini öngören düzenlemeyi ele aldı. Tasarı geçerse 5 ve üzeri çalışanı olan işverenler, çalışanların ücretlerini banka yolu ile ödeyecekler. Bankadan ödeme yapmayan işverenler her bir ücret için idari para cezası ile karşılaşacaklar.

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde kayıt dışılıkla mücadelede ö nemli bir düzenleme yapacakları bilgisini verdi. Mevzuata göre halen 10 ve daha fazla sigortalı çalıştıran işverenler, çalıştırdıkları kişilerin ücretlerini banka kanalıyla ödemek zorundalar. Yapılması planlanan düzenlemeye göre, bu 10 ve daha fazla çalışan sayısı yarıya iniyor. Hazırlanacak yasa tasarısıyla 5 ve daha fazla çalışanı olan işverenler artık ücret ödemelerini elden değil, banka yoluyla yapacaklar.

ÜCRETİ BANKADAN ÖDEMEYENİN CEZASI 161 LİRA!
Ücretlerini bankadan ödemek zorunda olan işverenler bankadan ödemedikleri her bir ücret için 161 TL idari para cezası ile karşılaşabilirler. 10 işçisi olan ve 1 yıldır ücretleri elden ödeyen bir işveren 19 bin 320 TL idari para cezası ödemek zorunda kalabilir. Bu nedenle özellikle küçük ölçekli işyerleri bu yükümlülüğe uymamaları halinde işyerini kapatmak zorunda bile kalabilecek boyutta idari para cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

SÜREKLİ DENETLENECEK!
Kayıtdışılıkla mücadelede denetimlerin önemi büyük. Ancak denetimlerin klasik usulde işyerine gidip bire bir karşılıklı olarak yapılması günümüzde giderek etkinliği azalan bir yöntem. Artıksigorta takipleri elektronik ortamda bilgisayarlarla yapılabiliyor. Bu nedenle, banka işlemleri etkin bir denetimin sağlanması bakımından oldukça önemli olabiliyor. İşverenlerin banka hareketlerinden çalışanların sigortalı olup olmadıkları veya hangi ücret düzeyinden sigortalı yapıldıkları kolaylıkla takip edilebiliyor.Yorum Gönder

Etiketleri :