Kredi Kartı ile İnternetten Alışveriş Yapanlar Dikkat!

E-alışveriş siteleri,son zamanlarda tüketicileri mağdur eden dolandırıcılara savaş açtı.Yazılım güvenliklerini arttırmak için yatırım yapan siteler tüketicilerin de dikkat etmesi gerektiğini belirttiler.

Tüketiciyi kandırarak kredi kartı bilgilerini alıp, ardından düzmece kimliklerle internet sitelerinden alışveriş yapan dolandırıcıların sayısı her önceki gün artıyor. Buna cenk açan e- alış-veriş siteleri de, yazılımdan güven güçleriyle işbirliğine kadar birden fazla emniyet tedbirini devreye aldı. Sitelerin en çok büyük sıkıntısını piyasada dolaşan "e-alışveriş emniyetli değil" söylentileri oluşturuyor. n11.com'un Güven Yönetim Merkezi Müdürü Emre Berk, "Dolandırıcılar tüketicilere telefon açıyor. Çeşitli bahanelerle onların kredi kartı bilgilerini alıyor. Sonra da o kartla bizim gibi internet sitelerinden alışveriş yapmakda . Tüketici mağdur oluyor" diye belirtti .

BU NOKTALARA DİKKAT! 

Emre Berk, bu gibi durumlarda tüketicilerin yapması gerekenleri şu şekilde sıraladı: "Bu stil bir olayla karşılaşıldığında kesinlikle ilgili bankayla iletişime geçilmeli. Aynı zamanda ilgili e- alış-veriş sitesine başvurulmalı. E- alış-veriş sitesinin emniyetli olup olmadığı incelenmeli. Örneğin bir sitenin kesinlikle künyesi olması lazım gelir . Yoksa, o siteden uzak durulmalı. Bankalar, kredi kartından alışveriş yapıldığına dair belirgin bir ücret karşılığında SMS hizmeti veriyor. Bu alınabilir. Telefonla kart bilgileri istendiği takdirde bunlar kimseye verilmemeli." 

MARKA DEDEKTİFİ İŞBAŞINDA

Emre Berk, online alışverişin en sıkıntılı mevzularından birinin de düzmece ürünler olduğunu belirtti . Açık pazar konseptinde çalışma gösteren n11.com'un bu konuda bir hayli titiz çalıştığını ifade eden Berk, dünyanın en şöhretli "marka dedektifliği" kuruluşu React Türkiye ile anlaştıklarını açıkladı. Berk, "React Türkiye, sitemizi daimi denetliyor, düzmece ürün takibi yapmakda . Şüpheli gördüğümüz satıcıyla hemen iletişime geçiyoruz. Suçluysa satışı durduruyoruz" diye açıkladı .

Sabah Yorum Gönder

Etiketleri :