Kredi Çekeceklere BDDK Başkanından Tüyo

Kredi Çekecek Olanlar Dikkat, Kredi Faizleri Düşecek mi, Kredi Faileri Ne Zaman Düşecek, Kredi Faizleri Son Dakika Son Gelişmeler 2016...

Kredi çekmeye hazırlananlar son dakika uyarısı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu-BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben kredi çekecekleri biraz daha beklemeleri konusunda uyardı. Akben, "Tüketici kredilerinde, konut kredilerinde ve diğer kredilerde faiz oranlarında düşüş bekliyoruz" dedi.

Genel faiz oranlarının aşağı gelmesiyle birlikte tüketici kredilerindeki faiz oranlarında da mutlaka bir düşme oluşacağını belirten Akben, "Geçen haftalarda faiz oranları, Ekim ayından bugüne en düşük seviyeyi test etti. Bu oranlardaki düşmeyle orantılı olarak da tüketici kredilerinde, konut kredilerinde ve diğer kredilerde faiz oranlarında düşme bekliyoruz. Faiz oranlarındaki düşmeyle birlikte zaten büyümenin daha olumlu bir seyre gireceğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

KATAR VE İRAN'DAN TÜRKİYE’YE CİDDİ İLGİ VAR
Akben, Türkiye’de katılım bankacılığındaki gelişmelerin sorulması üzerine, "Katılım bankacılığı çok önem verdiğimiz bir sektör. Türkiye’deki payı hala çok düşük seviyelerde. Bardakta daha çok dolduracağımız yer var" yanıtını verdi.

Türk bankacılık sisteminin yurt dışından ciddi manada sermaye çektiğinin altını çizen Akben, şunları söyledi: "Türkiye’ye ilginin devam ettiğini zaten görüyoruz. Geçen hafta Katar’ın Finansbank’ı alma süreci bitti. Bank of China’nın yeni bir banka kurma müracaatı tamamlandı. Katar ve İran gibi ülkelerden Türkiye’ye karşı ciddi ilgi var. Fed’in beklenen faiz artırımını gerçekleştirememesi, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu tür yatırımları ve girişimleri, Türkiye’ye benzer ülkelere sermaye akımını kolaylaştırıyor. Türkiye’de istikrarlı bir yönetim ve düzen var. Türkiye, bankacılık alanında uluslararası Basel kriterlerini yerine getirmiş bir ülke. Biz geleceği daha iyi ve daha parlak görüyoruz."Yorum Gönder

Etiketleri :