Kira Beyannamesinde Son Dakika Değişikliği

Kira Beyannamesi Ne Zaman Verilecek, Kira Beyannamesinde Son Gün, Kira Beyannamesinin Tarihi Değişti Mi ?..

1 Mart itibarı ile başlayan ve daha önceki sayfalarımızda kira geliri olanlara hatırlatma yaptığımız kira beyannamesi tarihinin 25 Mart 'ta sona ermesi gerekiyordu. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın son dakika değişikliği ile bu tarih uzatıldı. Kira geliri elde edenler beyannameleri 31 Mart'a kadar verebilecekler. 2015'te kira geliri elde edenlerin cezalı duruma düşmemeleri için bu tarihe kadar beyanda bulunmaları gerekiyor.

Maliye Bakanlığı, kira geliri elde eden kişileri, banka, PTT, sigorta şirketleri gibi kurumlar üzerinden yaptıkları denetlemelerle çok rahat belirleyebiliyor.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, daha önce Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, geçen sene itibarıyla her bir konut için 3 bin 600, iş yeri için 29 bin lirayı aşkın kira geliri elde edenlerin beyanda bulunmak zorunda olduğunu söylemiş ve bu miktarların üzerinde kira geliri olanların beyannameleri istisna oranlarını düştükten sonra vermeleri gerektiğini dile getirmişti.

BİRDEN FAZLA KONUTU OLANLAR DİKKAT !
Birden fazla konutu olanların sadece bir kez istisna oranından yararlanabileceğini anlatan Kolçak, şöyle konuşmuştu:
"Cezaya düşmemek için 2015'te kira geliri olanlar beyan vermeli. Maliye Bakanlığı, kira geliri olup beyan etmeyenleri belirlediğinde 2 kat usulsüzlük cezası, gecikme faizi ve vergi ziyaı cezası kesecek. Ceza kesilenler, devletin verdiği 3 bin 600 lira istisna oranından da faydalanamayacak. Yaklaşık 1,5 milyon kişi, kira geliri beyanı verecek. Beyan verecek mükellefler, vergi dairesine gitmeden, internet üzerinden 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi' sayesinde bu işlemi gerçekleştirebilir."

 Yorum Gönder

Etiketleri :