İşçi Emeklilerine 2013 Yılında Ne Kadar Zam Gelecek?

İntibak zammını kimler alıyor?, Dul veya yetim maaşı alanlara da intibak zammı var mı?, En fazla ne kadar intibak zammı verilecek? ve daha fazlası...

* İntibak zammını kimler alıyor? Suat Ç.


İntibak düzenlemesi yaklaşık 2 milyon emekliyi ilgilendiriyor. 2000 yılından önce emekli olmuş tüm SSK'lılar intibak zammı alacak. Emeklilik kararını 1999'da aldırmış ama maaşını 2000'de almaya başlamış SSK'lılar da intibaktan faydalanacak. SSK'dan malulen emekli olanlara ve yurt dışından gelip isteğe bağlı emekli olanlara da eğer emeklilik tarihi 2000'den önce ise intibak zammı var. Bağ-Kur'lulardan 12 bin emekli intibak zammı alacak. 1 Mart 2002-30 Mayıs 2002 arasında emeklilik dilekçesi veren veya emekli aylığı bağlanan Bağ- Kur'lulara intibak zammı verilecek.

* Dul veya yetim maaşı alanlara da intibak zammı var mı? Sinan T.

2000 yılından önce emekli olan veya emeklilik başvurusunda bulunan vefat etmiş SSK'lıların yakınları ile 1 Mart-30 Mayıs 2002 arasında emekli olan veya başvuruda bulunan vefat etmiş Bağ-Kur'lular'ın yakınları da intibaktan faydalanabiliyor.

* En fazla ne kadar intibak zammı verilecek? Sunay K.

İntibak zammı derece, kademe ve göstergeniz ile prim gün sayınıza göre değişiklik gösteriyor. En yüksek intibak zammı 322 lira olacak. Uzmanlarımız tarafından hazırlanan tabloları takip ederek, zammınızı öğrenebilirsiniz. Telefonla arayıp maaş zammınızı öğrenmeniz mümkün olmuyor.

* 1999'da Bağ- Kur'dan emekli olan babamdan yetim maaşı alıyorum. İntibak zammından yararlanabilecek miyim? Habibe Y.

İntibak zammı alamıyorsunuz. Babanız 1 Mart 2002 ile 30 Mayıs 2002 arasında Bağ-Kur'dan emekli olmuş olsaydı, zam alabilirdiniz.

* Tablolarda gösterge, kademe ve derecemi, farklı prim günlerinde görüyorum. Hangisi benim zammım? Ahmet B.

Kendi prim gününüzün olduğu tabloya bakmalısınız. Yani 3 bin 600 günden emekli olduysanız, 3 bin 600 prim gün tablosuna bakın. Orada derece, kademe ve göstergenize göre alacağınız zammı göreceksiniz.

* Tablolarda kendi bilgilerimi neden göremiyorum? Yaşar H.

İntibak zammından yaklaşık 2 milyon emekli yararlanıyor. Tüm emeklilerin bilgilerini tablolara yansıtmamız mümkün değil. Sizin gibi bazı okuyucularımız tablolarda kendi bilgilerini birebir göremediğini söylüyor. Ancak sizler de, kuruşu kuruşuna olmasa da aşağı yukarı alacağınız zammı tablodan görebilirsiniz.

* Toplu para alabilecek miyim? Köksal S.

İntibakta toplu para alınmayacak. Sadece belirlenen intibak zammı, Ocak 2013 tarihinden itibaren maaşlara yansıtılacak. Emeklilere geriye dönük bir ödeme yapılmayacak.

TABLOLAR SÜRECEK

Emekliler, intibak zammını TAKVİM'in hazırladığı tablolardan öğreniyor. Bugüne kadar üst göstergeden, 3 bin 600, 5 bin, 7 bin 400 ve 9 bin prim günlerinden emekli olanların intibak zammı tablolarını gazetemizde yayınladık. Ancak kaçıran okurlarımız için bu tablolara sayfalarımızda yeniden yer veriyoruz. Ne kadar intibak zammı alacağını merak eden emekliler, kendi prim günlerine uygun tablolara bakarak intibak zammını görebilir. Tabloları yayınlamaya devam edeceğiz. İntibak zammınızı öğrenmek için TAKVİM'i takip etmeye devam edin.

YENİ GÖSTERGENİZİ SGK'DAN ÖĞRENİN

Tablolarımıza bakarak intibak zammını öğrenmek isteyen emeklilerin, prim günü, derece, kademe ve göstergesini bilmesi gerekiyor. Eğer bunları bilmiyorsanız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çağrı merkezi 'ALO 170'i arayabilir ya da en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüğüne gidebilirsiniz. Ayrıca gösterge rakamınız düşük kalmışsa, değişmiş demektir. Yeni gösterge rakamınızı da 'ALO 170'ten ya da SGK müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. Kendilerine ait bilgileri öğrenen emekliler, sayfalarımızdaki prim günleri baz alınarak hazırlanmış tablolara bakarak derece, kademe ve göstergesine göre intibak zammını görebilir.

TAKVİM
Yorum Gönder

 1. mustafa sunar diyor ki:

  6000 bin gün üstünden 2004 yılında emekli oldum intibak yasasından ne kadar faydalanabilirim 900 tl maaş alıyorum ne kadar artar ne elime geçer cevaplarsanız size minnettar kalırım saygılarımla

  1. günel ercan diyor ki:

   2002 yılında emekli oldum ne kadar zam alabilirim

   1. Ali Carık 17120808232 diyor ki:

    2008 yılında emekli oldum 2013 yılı ocak ayı zamlı emekli maaşımı net ne kadar alırım teşekkür ederim [email protected]

    1. ayşe önguner diyor ki:

     2004 de emekli oldum nekadar zam ala bilirim

     1. MELEK DELAL diyor ki:

      babamdan kalan emekli maaş aliyorum 1972 beri i̇nti̇bak zam mi alabilirmiyim

      1. selahattin baz 2012 yılında emekli oldum ne kadar zam alırım 6000 gün pirimim var diyor ki:

       2012 yılında emekli oldum ne kadar zam alırım 6000 gün pirimim var

       1. yaşar göçlü diyor ki:

        ben 2004 yılında 6250 günden emekli oldum şu anda 870 tl elime geciyor benle aynı zamanda ve aynı günle emekli olan arkadaşım benden cok alıyor

        1. mehmet yaman diyor ki:

         ben1992 11ayında12517 daima tavan piri ödeyerek ssk emekli oldum.3yılda tavandan dayanışma pirimi ödedim.sayın başbakan eşit üçret ödeye ayni maaşı alaçak fakat daha sonra 322 zam verileçek buna göre hazırlanması için emir verdi. evren paşa ssk emeklilerin 5bin pirim ödeyenler7bin 5binden emekli olaçak dedi vesözü kanun oldu o/o2o si kaldırıldı. başbakanda aynısınımı uyguladı.?

         1. lokman bal diyor ki:

          2000den sonra olan bir işci emeklisi yüzde oranından ne kadar emekli maaşına yansıyacak.öyle lansedilmeye çalışılıyor ki sanki herkesim 2000den evvel emekli olmuş.sanki her kesim intibaktan faydalanacak .bu ülkede doğrulardan bahsedecek insan yokmu ???

          Etiketleri :