Eşi Doğum Yapan Babalara 7 Gün İzin Hakkı!

 Çalışan annelere ve ana adayları için mühim müjdeler veren hükümet, babaları da unutmadı. Babalık izninde memur-işçi ayrımı sona eriyor. İşçi babalar da eşi doğum yaptığında izin yapabilecek. Babalık izni 5 gün olarak tüm çalışanları kapsayacak. Çalışan erkeğe, eşinin doğum yapması durumunda 5 iş günü babalık izni verilecek. Cumartesi ve pazarlar ile resmi tatil günleri 5 günlük izne iç edilmeyecek. Dolayısıyla doğum izni 7 güne ve kimi bayramlar nedeniyle daha fazla süreye çıkabilecek.

EŞİNİN YANINDA OLACAK

'Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması' programını geçtiğimiz hafta açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Babalığa teşviği, 3 gün olan ve sadece memurlara olan hakkı bütün çalışanlara 5 gün olarak. 5 gün demek, çocuk pazartesi doğduysa cuma bitiyor, cumartesi, pazar da yanında, dolayısıyla 7 gün. Salı doğduysa cumartesi, pazar araya girdiği için sayılmıyor gene 7 güne çıkmış oluyor, bu 5 gün. İşçiye eşinin doğum yapması halinde 5 gün izin vereceğiz. Tatille 1 hafta anlamına gelir. Baba, bebeğine acıma, şefkat göstermek, eşine destek olmak için 1 hafta izinli sayılacak."

EŞ VEFAT EDERSE BABA KULLANACAK

Programda babaları ilgilendiren diğer düzenlemeler de yer alıyor. Buna göre, eğer ana doğum sırasında vefat ederse, annenin adalet ettiği doğum izinlerini baba kullanabilecek. Çocuğun yüzde 70 engelli olması veya daimi bir hastalığının bulunması durumunda ebeveynlerden birine 1 sene içinde 10 güne kadar izin verilecek. Bu izni ana ya da baba kullanabilecek.

TakvimYorum Gönder

Etiketleri :