Emeklilerin Yüzüne Güldürecek 3 Zam Haberi

630 bin 485 emekliye Temmuz'da 3 zam yapılmasının yolu açıldı.Ticari faaliyetlerde mevcut bulunan bu emeklilerin destek primi kesintilerinin azalmasıyla birlikte maaşları artacak bunn yanında Temmuz ayındaki zamdanda yararlanabilecek.Bu kişilerden memur emeklisi olanlar yüzde 3 zam + enflasyon farkı,SSK yada Bağkur emeklisi olanlarda enflasyon zammı ve durumları müsait ise seyyanen zam alacak.

Ticari faaliyette bulundukları için Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyen emekliler için prim oranı aşağıya çekiliyor. Meclis'ten önceki düzenlemeye göre; ticari faaliyette bulundukları için aylıklarının % 15'i oranında destek primi ödeyen emeklilerden, Temmuz'dan bu yana % 10 oranında prim kesintisi yapılacak olan . Uygulamayla, 630 bin 485 emeklinin maaşında % 5 yükselme sağlanacak. Bu biçimde , 229 bin 653 SSK, 355 bin 886 Bağ-Kur, 44 bin 946 memur emeklisinin aylıklarından en çok 153 lira, ortalamada 50 lira daha az kesinti yapılması yoluyla yükselme olacak. Örneğin; maaşı bin lira olan emekliden aylık 150 lira yerine 100 lira kesinti yapılacak olan .

ENFLASYON ZAMMI


630 bin 485 çalışan emekli bunun yanı sıra , Temmuz'daki maaş zamlarından yararlanacak. Bu kişilerden SSK ya da Bağ-Kur emeklisi olanlar, Temmuz'da bu Senenin ilk 6 aylık döneminde meydana gelen enflasyon kadar zam ve durumları uyuyorsa seyyanen zam alacak. İlk 3 aylık enflasyonun % 3.03 çıkması, emeklilerin zammı konusundaki tahminleri yükseltti. Takvim'in yaptığı habere göre , ilk 6 aylık enflasyonun, dolayısıyla da emekli zammının % 4-5 aralığında olması beklenmekte . Bu artışın ardından, maaşı bin 100 liranın altında kalanlar için seyyanen zam devreye girecek. Meclis'ten önceki düzenlemeye göre, maaşı bin lira ve altında olanlar 100 lira artıştan yararlanacak. Bin liranın üzerindekilere ise maaşları bin 100 lirayı geçmeyecek biçimde seyyanen zam yapılacak olan

FARK VERİLECEK

Ticari faaliyette mevcut bulunan emeklilerden memur emeklisi olanlar % 3 zam ve ilk 6 aylık enflasyon % 3'ü aşarsa ayrım alacak. İlk 3 aylık enflasyon verileri, memur emeklilerinin enflasyon farkı alacağını ortaya çıkardı. 6 aylık enflasyon % 5 çıkarsa, memur emeklileri % 3'lük zamma ilaveten % 2'lik enflasyon farkı alacak.

TakvimYorum Gönder

Etiketleri :