Elektrik Faturalarında Kayıp Kaçak Bedelinden Sonra Vatandaşın Yeni Bir Alacağı Daha Çıktı.

 Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 17 Aralık 2014′te aldığı kararla, elektrik abonesinden tahsil edilen kayıp-kaçak parasını hukuka aykırı buldu ve geçmiş 10 yıla yönelik iadesine karar verdi. Karar, yaklaşık olarak 36 milyon abone için örnek teşkil ediyor. Aboneler, faturalardaki kayıp-kaçak bedelini almak için dağıtım şirketlerinin kapısını çalarken kararın detayları da netleşmeye start verdi .

KARARIN GEREKÇESİ

Yargıtay son kararına, ‘Elektrik piyasası mevzuatının EPDK’ya sınırsız bir fiyat belirleme hak ve yetkisi vermediğini’ gerekçe gösterdi. Ayrıca Yargıtay’a göre elektriğin sahibi dağıtım kuruluşu elektrikte hırsızlığı engellemek için lazım gelen tedbirleri almak mecburiyetinde . Bu sebepten ötürü , hırsızlanma suretiyle tüketilen elektriğin parasını dürüst aboneden almak dağıtım şirketlerinin lazım gelen yatırımları yapmasına da mani olur.

TRT PAYI VE SAYAÇ OKUMA BEDELİ DE GERİ ALINABİLECEK

Öte yandan Yargıtay kaynakları, elektrik abonelerinin sadece kayıp-kaçak parasını değil, çok ödenmiş olan Trt payı ile sayaç okuma bedellerinin de dağıtım şirketinden isteyebileceği bilgisini verdi. Nedeni, Yargıtay 3. Dairesi’nin Trt payı ve sayaç okuma parasının da iadesine karar vermiş olması. Buna göre aboneler, her 3 kalemin iadesi için tek başvuru yapabilir.

SİLİFKE’DEN BİR ABONE DAVA AÇTI

Zaman gazetesinin yaptığı habere göre ; elektrik faturalarından alınan kayıp-kaçak parası, uzun zamandır kamuoyunda tartışılan bir konu. Şayet Silifke’de bir elektrik abonesinin Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne kayıp-kaçap parasının iadesi için yapmış olduğu başvuruyla başlayan hukuki süreci Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 17 Aralık 2014′te sonlandırdı. Kurul, hırsızlanma suretiyle tüketilen elektriğin parasının dürüst aboneden alınamayacağına karar verdi. Aynı kararda geçmişe dönük 10 senelik kayıp-kaçak bedelinde aboneye iadesini hükme bağladı.

TRT PAYI VE SAYAÇ OKUMA DAHİL
Elektrik aboneleri, kayıp-kaçak parasını almanın beraberinde Trt’ye gercekleşen çok ödeme ve dağıtım şirketlerinin sayaç okuma gibi paralarını da isteyebilecek. Yargıtay kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Yargıtay, Trt payı ve sayaç ödeme bedeliyle alakalı iki mühim karara daha imza attı. Kararlarda Anayasa’da bulunan ‘Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımına’ vurgu yapılıyor. Bu sebepten ötürü Yargıtay 3. Dairesi yüzde 2 Trt payı hesaplanmasında kayıp-kaçak bedelinin matraha dahil edilemeyeceğini ve sadece etkin enerji ( etkin tüketim) üzerinden alınmasına karar verdi. Bu karar mesken-ticarethane, resmi daire ayrımı yapmadan geçerli. İlgili daire, benzer şekilde sayaç okuma, perakende hizmet bedeli, iletim bedelinin de aboneden alınamayacağını hükme bağladı (20 Ekim 2014 tarih, 2014-5214 Esas ve 2014-13641 ve 18 Aralık 2014 tarih 2014-13539 Esas, 2014-16751 Sayılı Kararlar). Aboneler, bu kararları gerekçe göstererek, mahkemelere iadeler için tek başvuru yapabilir.

ŞİRKET YATIRIM YAPMAZ

Yargıtay, elektrik kayıp-kaçak parasıyla alakalı kararında mühim bilgilere yer veriyor. Yargıtay kaynaklarından alınan bilgiye göre elektrik enerjisi nakli sırasında gerçekleşen kayıp ile başka kişiler tarafından hırsızlanmak yoluyla kullanılan elektrik bedellerinin kurallara makul abonelerden tahsili yoluna gitmek hukuk devleti ve adalet düşünceleriyle bağdaşmıyor. Bu durum parasını her halükarda tahsil eden davacı kurumun çağın teknik gelişmelerine ayak uydurmasına mani olur, demek oluyor ki dağıtım kuruluşu kendi alt ve üstyapısını yenileme gereksinimi duymaz. Elektriği çalan kişilere karşı tedbir almama ve takip etmek için lazım gelen girişimlerde bulunmasını engeller. Oysa, elektrik kaybını önleme ve hırsızlığı engelleme, bizzat elektriğin sahibi dağıtıcının görevidir.Yorum Gönder

  1. Selahattin ÇAKIR diyor ki:

    yargıtay, tüketici mahkemesi ve hakem heyeti kararlarını yayınlayın sitenizde. bize ancak böyle yardımcı olursunuz.

    Etiketleri :