Elektriğe Ödediğiniz Teminat Bedelini Geri Alabilirsiniz !

Elektrik Depozito Geri Alınabilirmi, Elektrik Teminat Bedeli Geri Alma, Elektrik Depozito Bedeli İadesi Oluyormu, Elektrik Güvence Bedeli İadesi

Elektrik tüketicilerinin ilk abone olurken zorunlu olarak ödedikleri, adres değişiklikleri, abonelerin fatura ödememeleri yada abonliğin fesh edilmesi durumlarına karşı tedarikçiler tarafından alınan depozito yada diğer adıyla güvence bedelleri istenildiği taktirde geri alınabiliyor.  

Piyasaya yeni tedarikçilerin girmesi ile elektrik tüketicileri rahat bir nefes aldı. Bu rekabet ortamında, elektrik aboneleri mevcut tedarikçilerini değiştirerek hem elektrik faturalarında yüzde 20’ye varan indirimler elde edebiliyor, hem de abonelik sözleşmesi sırasında çoğunlukla zorunlu olarak alınan güvence bedelinin geri ödemesini alarak avantaj kazanıyor. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre güvence bedeli geri ödemeleri 5 iş günü içinde gerçekleştiriliyor.


GÜVENCE BEDELLERİ İADE EDİLECEK
Elektrik tedarikçisi değiştirirken tüketiciler lehine işleyen bu süreçle ilgili EnCazip Kurucu Ortağı Çağada Kırım: “Abonelik başvuruları sırasında alınan güvence bedellerinin iadesi tüketiciler tarafından yaygın olarak bilinmiyor. Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre perakende satış sözleşmesinin feshi veya sona ermesi durumunda tüketiciler ödedikleri güvence bedelini geri alabiliyor. Tedarikçisine herhangi bir yükümlülüğü olmayan kullanıcılar teminat bedelinin tamamını geri alabilir” dedi.

119 LİRA TEMİNAT BEDELLERİNİ GERİ ALABİLİRSİNİZ !
Ev ve iş yeri kullanıcılarından alınan güvence bedeli tutarı elektrik tedarik sözleşmesinin gücü ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen güvence bedeli birim fiyatlar üzerinden hesaplanarak abonelerden tahsil ediliyor.

Ev ve iş yeri aboneleri için güvence birim bedelleri ayrı olarak hesaplanıyor ve hesaplamada perakende satış sözleşmesinde belirtilen sözleşme gücü (tüketicinin kullanım yeri için çekmeyi kabul ettiği en yüksek güç) kW (kiloWatt) olarak alınıyor. Tüm aboneler için sözleşme gücü en düşük 6 kW olarak kabul ediliyor. Bu hesaplamaya göre güvence birim bedeli (iş yerleri için 56 TL, evler için 19,8 TL) en düşük sözleşme gücüyle çarpıldığında ev aboneleri için en düşük geri ödeme bedeli 118,8 TL olurken iş yeri aboneleri için ise 336 TL’ye denk geliyor.
 Yorum Gönder

Etiketleri :