Davutoğlu'ndan Çiftçilerin Yüzünü Güldürecek Destek

 Davutoğlu, mazot, gübre, yem bitkileri desteği bağlamında 2 milyar Türk Lirası’nın 28 Şubat Cumartesi günü çiftçilere verileceğini açıkladı. Konuşmasına, Malatya’da, dün eğitim uçuşu esnasında hayatını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyerek başlayan Başbakan Davutoğlu,Apple-converted-space"> “Onların çabaları, Türkiye’nin istiklali ve geleceği için en büyük teminattır” dedi.

12 YILDA 70 MİLYAR LİRA DESTEK

Tarım sektörünün asla ihmal edilemeyeceğini ve tarım sektöründe tüm dünyanın gıpta ile takip ettiği büyük başarılara imza attıklarını belirten Davutoğlu, “12 yılda 70 milyar lira destek verdik. Tarımı tüm Türkiye’ye yaydık. Biz tarım sektörüne çok önem verdik. Kişi başına düşen milli gelirimiz 11 bin dolara çıktı. Her alanda büyümeye başladık. Tarımsal destek verdik. Tarımsal kredi faizlerini düşürdük. Bazı alanlarda faizsiz sisteme indirdik. Bazı alanlarda 8,25 bandında gerçekleşiyor. Kredi 2014’te 22,8 milyar liraya çıktı” diye konuştu.

ET VE SÜTE HİBE DESTEĞİ YÜZDE 70

Konuşmasında çiftçiye hibe müjdesi de veren Davutoğlu, “Geçen ay tarım alanında birçok müjdeyi paylaştım. Bugün de birçok müjdeleri paylaşmak istiyorum. Kırmızı mercimekte verdiğimiz prim desteğini yüzde 100 artırıyoruz. Nohut, kurufasulyede yüzde 50 prim desteği veriyoruz. 42 ilimize 3 milyar lira kaynak aktardık. Gelecek 5 yıl için ek 3 milyar daha kaynak vereceğiz. Arıcılık, seracılık, el sanatları yatırımında hibe oranını yüzde 65’e çıkarıyoruz. Süt ve et üretenlerin hibe desteğini yüzde 70’e çıkarıyoruz. Hayvancılıkta üreticilere 8,6 milyar lira destek sağladık” şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİYE 3 MÜJDE BİRDEN

Davutoğlu, yapılanlarla yetinmeyeceklerini belirterek , “Birincisi 28 Şubat Cumartesi günü mazot, gübre, yem bitkileri desteği bağlamında 2 milyar lirayı çiftçilerimize veriyoruz. Bu takriben yıllık desteğin yüzde 20’si civarında. İkinci olarak 39 ilimiz IPARD kapsamı dışında. IPARD benzeri yeni bir kırsal kalkınma desteği sistemi geliştireceğiz ve bu 39 vilayetimizi de IPARD benzeri bir yöntemle destekleyeceğiz. Pamuk desteğinin artırılması için özel bir çalışma yapılması talimatını da verdik. Bunu da yakında ele alacağız. Avrupa’da tarımda bir numarayız. Hedef şimdi dünyada ilk 5 tarım üreticisi arasına girmek” diye konuştu.
Yorum Gönder

Etiketleri :