Çay ve Fındık Üreticilerine Müjde Destek Primi Geliyor

Fıstık üreticilerine ödenmeye başlayan 828 milyon liralık destek priminin yanında Çaykur'da üreticilere müjde verdi.Yaş çay üreticilerinin de 151 milyon lira destekleme primi alacağı belirtildi.

Türkiye'nin önemli tarımsal ürünleri arasında yer alan fındıkta, üreticiye 828 milyon liralık alan bazlı gelir desteği ödenmeye başlandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre yapılmaya başlanılan ödemeler, fındık üreticilerince memnuniyetle karşılandı.

Ziraat Odaları Ordu Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan ödemenin Türkiye'de fındık ürününe verilen önemin bir göstergesi olduğunu söyledi. Üreticilerin uzun zamandır bu ödemeyi beklediklerini vurgulayan Soydan, "Özellikle yaşanan zirai don olaylarından sonra bu desteğin üretici açısından çok önemli olduğunu biliyoruz" dedi.

ÇAY ÜRETİCİLERİNE DE DESTEK

ÇAYKUR, yaş çay üreticilerine 2014 yılı için 151 milyon 358 bin lira destekleme primi ödeyecek. ÇAYKUR'un, yaş çay üreticisine 151 milyon 358 bin lira destekleme primi ödeyeceği bildirildi. ÇAYKUR Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yaş çayda 2013 yılı için üreticiye 139 milyon 868 bin lira destekleme primi ödendiği belirtildi. Yaş çay üreticisine 2014 yılı için 151 milyon 358 bin lira destekleme primi ödeneceği kaydedilen açıklamada, "Destekleme primi bugün itibarıyla üreticilerimizin ilgili bankalardaki hesaplarına transfer edilmeye başlandı. Üreticilerimiz yarından itibaren primlerini alabilir" ifadesine yer verildi.

 Yorum Gönder

Etiketleri :