Asgari Geçim İndirimi Kaç Lira Oldu ?

Asgari Geçim İndirimi 2016, 2016 Yılında Asgari Geçim İndirimi Tutarları,Bekar AGİ ve Evli Asgari Geçim İndirimi Miktarı 2016...

Evli, çocuklu, çocuksuz ve bekar  çalışanların merakla beklediği asgari geçim indirimi tutarları netlik kazandı. 2016 yılı zam oranlarının belirlenmesi ile birlikte “Asgari Geçim İndirimi” tutarlarının artması, çalışanların aylık net ücretlerinin de artması anlamına geliyor.

Yıllık asgari ücretin belirlenmesi ile şekillenen asgari geçim indirimi çalışanların medeni durumuna göre değişiklik gösteriyor. 16 yaşını dolduran ücretli çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden düşülerek vergi dışı bırakılması durumu olarak adlandırılan Asgari Geçim İndirimi, işveren tarafından ödeniyor. İşveren bu kesintiyi -devlet adına- yaptığından, ödenmesi gereken gelir vergisinden (stopaj) mahsup ediliyor.  AGİ, yıllık asgari ücretin belirlenmesiyle beraber çalışanların medeni durumuna göre değişiklik göstermektedir. AGİ, 16 yaşını dolduran tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden düşülmesiyle elde edilmektedir. Asgari Geçim İndirimi çalışana işveren tarafından ödenmektedir. İşveren AGİ ödemesini devlet adına yaptığı için ise ödemesi gereken gelir vergisinden düşülüyor. Ne kadar asgari geçim indimi alacağız? Asgari ücretin artmasıyla birlikte, çalışanların aldığı asgari geçim indirimi miktarı da arttı. AGİ; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan bir uygulamadır. Asgarî ücretin yıllık brüt tutarının mükellefin kendisi için % 50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5’idir. Yani sigortası olan bir işyerinde işe başladığınızda eşinizin çalışıp çalışmadığını, çocuklarınızın sayısını bildirmeniz gerekmektedir. Bildirimi yapmazsanız, size verilen AGİ formunu doldurmaz ya da eksik doldurursanız sadece kendiniz için olan AGİ diliminden yararlanabilirsiniz. İşin kötüsü AGİ’ de geçmişe dönük bir ödeme alamazsınız. O yüzden bilgilerinizi eksiksiz ve doğru vermelisiniz.  

2016 yılında asgari geçim indirimi tutarları değişti

Seçimler öncesinde ekonomik ve siyasal istikrar vaadiyle yola çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) seçimlerden istediği sonucu almayı başardı ve yeniden tek başına iktidar oldu. Seçim beyannamesinde ekonomiye eğilen AK Parti, asgari ücret tutarının ise 1300 TL'ye yükseltileceğini belirtmişti. Seçimler sonrasında çalışmalarına başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti 1300 TL olarak belirledi. Belirlenen asgari ücreti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu duyurdu ve asgari ücret 2016 yılı için 1300 TL olarak duyuruldu. Peki bu gelişmelerin ardından asgari geçim indirimi ne kadar oldu? Asgari ücret açlık sınırını bu kez geçebildi mi?

Asgari ücretin, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren 1300 liraya yükselmesiyle birlikte milyonlarca çalışanın kafası karıştı. Asgari geçim indirimi (AGİ) 1300 liralık asgari ücrete dahil mi değil mi? 3 çocuklu eşi çalışmayan bir asgari ücretli 210 lira daha mı alacak? Ya da İki çocuklu eşi çalışmayanın asgari ücretine 185 lira mı eklenecek? Yanıtı, yıllardır Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına katılan, uzmanlar verdi.    

2016 yılı için belirlenen asgari ücret Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016 yılına ilişkin asgari ücreti belirlemek amacıyla bugün yaptığı 4. toplantıda, Asgari Ücreti  1.647,00 TL olarak belirledi. 2016 yılı asgari geçim indirimi miktarları 2016 yılı için geçerli olacak asgari geçim indirimi tutarları, 1.647,00 TL olarak belirlenen asgari ücrete göre hesaplanacak. Açıklanan brüt asgari ücret rakamına göre çalışanlar hakkında 2016 yılında uygulanacak asgari geçim indirimi tutarlarına, hazırladığımız tabloda yer verilmiştir.Yorum Gönder

Etiketleri :