Araç Sahiplerine Kötü Haber! Sigorta Ücretlerine Zam Geliyor

Otomobil satışlarındaki artış araç sigortalarına da etki etti.Sigortalı araç sayısında artış görülürken kasko primleri düştü ama zam geleceği belirtildi.

2015 yılının ilk çeyreğinde artış gösteren otomobil satışlarına paralel olarak kasko sigortalarına da ilgi yüksek oldu.Ancak en önemli gelişme, oto sigortalarında artan sigortalı sayısına rağmen primlerdeki ciddi düşüşler oldu. Özellikle de kasko sigortalarında fiyatlar yüzde 15'in de üzerinde azaldı. Bu yılın ocak-mart döneminde otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 42 artarak, 126 bin 991 adede çıktı. Aynı dönemde 2015 model otomobiller için düzenlenen kasko sigortası poliçe adedi ise 60 bin 407 oldu.

Buna göre sıfır kilometre araçlarda sigortalanma oranı yüzde 48 olarak gerçekleşti. Ancak sigortalı adedinde bu artış sigortacıların yüzünü güldürmedi. Bu yılın ilk çeyreğinde kasko sigortalarındaki prim artışı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 8 daha düşük olurken, sadece mart ayında primlerde yüzde 5 daha da azalma oldu. Böylece kasko sigortalarında fiyatlar geçen yıla oranla yüzde 13 daha da ucuzladı.

Sigortacılar ise primlerdeki bu düşüşü pazarda yaşanan fiyat rekabetine bağlıyor. Şirketlerin primleri düşürerek, pazar kapmaya çalıştığını belirten sigortacılar, bu rekabetin de tüketicilerin lehine durum yarattığını söylüyor. Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, primlerdeki düşüşün piyasadaki fiyat rekabetinden kaynaklandığını belirterek, şunları söyledi: "Şirketlerin doğru riske uygun primlerle teminat sunmuş olmaları da bir diğer etken. 2015 yılının ilk üç aylık döneminde otomobil grubunda yazılan poliçe adetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artış gösterdi ve kaskoya olan talep arttı. Kasko, sektör genelinde genişletilmiş kasko teminat içeriğiyle sunulmakta olup tüketicilerin karşılaşabilecekleri pek çok riski bir arada kapsamakta. Trafik sigortasına gelince; bu yılın ilk çeyreğinde poliçe adetleri yüzde 10 oranında artmış olmakla birlikte yazılan primler yüzde 4 arttı. Trafik sigortasında ortalama primlerde yüzde 5 oranında düştü. Bu da yine rekabetten kaynaklanıyor."

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, kaskoda bu yıl yüzde 11'lik adetsel artışın yaşandığını belirterek, şunları söyledi: "Bu artış, sıfır kilometre araç satışları ile sağlandı. Yazılan primler yüzde 4.7 artarken primler yüzde 5.7 geriledi. 2014 yılının üçüncü çeyreğinde başlayan rekabet devam etmekte. Sıfır kilometre araç satışlarında bir önceki yıla göre binek otoda yüzde 42, hafif ticaride yüzde 78 artış yaşanmış. Ancak, bu satışları sektörün toplam kasko adedi ile karşılaştırdığımızda yüzde 12, trafik ile karşılaştırdığımızda ise yüzde 4 gibi bir hacim söz konusu. Bu artışların kasko adetlerine yansıdığını söyleyebiliriz. Trafik sigortasında ise poliçe adetleri yüzde 10 kadar artarken, primde yüzde 3 büyüme yaşandı; ortalama prim ise yüzde 6.6 düştü."

Uzmanlar bu durumu şöyle açıkladı: "Şirketler kaskoda zarar etmedikleri için fiyat indirimini daha rahat yapıyor. Yılbaşından günümüze kadar kasko adetleri yüzde 13 artarken prim sadece yüzde 8 arttı. Geçen yıla göre dövizdeki hareketle gelen araç bedeli artışlarına dikkate alırsak ortalama fiyatlarda yüzde15'in üzerinde bir indirim oldu. Aynı durum trafik sigortasında da yaşandı. Kaskodaki fiyat indirimi mantıklı görünse de trafikteki indirimler mantıksız. Zira toplamda halen zarar ediliyor ve bu zararın 2015'de artacağını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla trafikte indirimler bir süre sonra yerini fiyat artışına bırakabilir.

SabahYorum Gönder

Etiketleri :