Arabasını Satmayı Düşünenler Bu Hataya Düşmeyin

İstanbul'da araç sahiplerinin önce güvenini kazanarak dolandıran şebekeye baskında 12 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin noterlerin kapanma saatini seçerek buluştukları kurbanlarına menfaatlerini şehit yakını, polis, öğretmen, tabip bunun şeklinde sıfatlarla tanıttıkları, itimat sağladıktan sonra “Paran şimdi geliyor” diyerek satış sözleşmelerini imzalatıp, parayı vermeden ortadan kayboldukları ortaya çıktı.

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, bu biçimde dolandırılanların şikayetleri üstüne bugün sabah saatlerinde bir operasyon düzenledi. Şüphelilerin vasıta satışı oluşturan insanları telefonla arayarak irtibat kurdukları, otomobili sözde denetim ederken menfaatlerini şehit, polis, doktor, muallim bunun şeklinde sıfatlarla tanıtarak satıcıya karşı itimat sağladıkları belirtildi. Pazarlık sonucunda sözde anlaşan şüphelilerin müşteriye noterlerin kapanış saatine yakın randevu verdikleri buluştuklarında ise “Sen satış sözleşmesini imzala paran derhal geliyorö diye kandırdıkları belirleme edildi.

Karşısındaki kişiye güvenerek satış sözleşmesini “Paramı tam ve eksizsiz aldım’ diyerek imzalayan mağdurların, daha sonra şüphelilerin aracıyla müşterek ortadan kaybolmasıyla dolandırıldıklarını anladıkları ortaya çıktı. Şüphelilerin birtakım vakalarda kısa süreliğine kiraladıkları lüks işyerlerini ise dolandırıcılığın peşinden terk ettikleri belirtildi.Polis nedeni ile yapılan soruşturmanın peşinden İstanbul’un muhtelif ilçelerinde belirleme edilen adreslere, bu sabaha karşı eşzamanlı baskın oluşturan ekipler, 12 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına tahsil edilen insanlar Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğine getirilerek sorguya alındı. Bu şahısların ifadesi doğrultusunda gözaltı sayısının artabileceği öğrenildi.Yetkililer olayla ilgili soruşturmanın aşırı yönlü sürdüğünü ek gözetim izni tahsil edilen şüphelilerin önümüzdeki günlerde adliyeye sevk edileceğini belirttiler.
Kaynak: DHAYorum Gönder

Etiketleri :