Aidatsız Kredi Kartı Geliyor

Bankalar ile tüketicileri karşı karşıya getiren uygulamaların başında yer alan kredi kartı aidatı sorununa çözüm formülü bulundu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Bütün bankalar kredi kartlarıyla tüketicilere hitap ederken sadece alışveriş için tüketicinin kullanabileceği ücretsiz bir kredi kartı hizmete sunmakta yükümlü olacak. Bankalar bu kartları tüketiciye verecek" dedi. Bankaların tüketici kartlarına yönelik uygulamaları özendirmek için çeşitli alternatifler ürettiğini anlatan Yazıcı, şunları söyledi:

ÇABUK YASALAŞACAK

"Onu isteyen tüketici de onu alacak. 'Niye benden ücret alınıyor, her yıl kart aidatı alınıyor' gibi yakınmaları ortadan kaldırmak için yalın, soyutlanmış bir tür kredi kartı uygulama zorunluluğu getirme suretiyle, tüketiciye alternatif seçenekler sunulmasına ilişkin düzenlemeyle bu alandaki sorunu gidereceğimiz kanısındayım." Bakan Yazıcı, parlamento tatile girmeden bu yasayı geçirmeyi ümit ettiklerini vurguladı.

FAİZ DIŞI ÜCRETLERE TAVAN GELİYOR

Bankaların faiz dışı gelir kalemleriyle ilgili de açıklama yapan Bakan Yazıcı, "Bunun üzerine çalıştığımız tasarı son aşamada. Faiz dışı gelir kalemleri itibarıyla tarife belirleme anlamında değil ama faiz dışı gelir kalemlerinin bir tavan belirleme yetkisini BDDK'ya vereceğiz" dedi. Yazıcı, bankaların faiz dışı gelir kalemlerinin geçen yıl 31 olduğunu, sürekli değişkenlik gösterdiğini aktararak, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu 60'a çıkmış. 'Bütün bankalar 60 kalemden ücret alıyor' anlamına gelmez. Her banka belli nitelikteki işleri değişik isimler altında isimlendirmek suretiyle ücret talep ediyor. Yine bunların tavanını belirleyecek düzenleme öngörüyoruz."

TAKVİMYorum Gönder

Etiketleri :