60 Bin Düzmece Sigortalı'ya SGK Engeli

 Vatandaşı emeklilik vaadiyle düzmece sigortalı gösteren dolandırıcılar denetmenlere takıldı. Emekliliğine az kalmış ya da sıhhat sigortasından yararlanmak isteyenlerin düzmece sigortalı olarak gösterilmelerini önleyen sosyal emniyet denetmenleri, kamuyu milyonlarca liralık zarardan kurtardı. Edinilen verilere göre denetmenlerin İzmir'de yaptığı operasyonda 456 işyerinin düzmece olduğu ortaya çıkarıldı. Sahte işyerlerine 60 bin vatandaşın düzmece sigortalılık bildiriminin yapıldığı tespit edildi. Bu işyerlerinden düzmece sigortalılık bildirimleri sağlanan kişilerin sigortalılıkları iptal edildi. İptal edilen sigortalılık bildirimleri neticesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim kaybı başta olmak üzere toplamda 90 milyon liralık zarardan kurtulmuş oldu.

DOKUZ KİŞİ TUTUKLANDI

Kurumun zararı nihayet anda engellenirken, ilgililer hakkında 950 bin Türk Lirası idari nakit müeyyidesi uygulandı. Sosyal emniyet denetmenlerinin incelemelerinde, küçük bürolardan bin ila 2 bin kişinin düzmece sigortalılık bildirimlerinin yapıldığı ortaya çıkarıldı. Kimsesiz ya da kimliğini kaybetmiş kişiler üzerine şirketler kuran dolandırıcıların, emekliliğine az kalmış ya da sıhhat sigortasından yararlanmak isteyen kişilerden aylık 150-200 TL nakit toplayarak ve devlete sigorta primlerini ödememek yoluyla haksız kazanç elde ettikleri belirlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, konu ile ilgili olarak dokuz kişiyi tutuklama kararı istemi ile mahkemeye sevk ederken 5 şahıs de tutuklanarak tutukluevine (cezaevi) konuldu. Bu kişilerden 4'ü adli denetim şartıyla salıverildi . Sahte sigortalı operasyonunda savcılık ve emniyette sosyal emniyet denetmenleri ile de beraber çalıştı.

ÇALIŞMADAN SİGORTALI OLUNMAZ

Son senelerde sosyal emniyet denetmenlerinin çalışması ile bu tür dolandırıcılık vakaları ortaya çıkarılırken sorumlular vatandaşları bu tür olaylara karşı dikkatli olmaları hususunda uyarıda bulunuyor. 5510 sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre sigortalıların çalışmalarının fiili olması lazım geliyor . Bu tür çalışmaya dayanmayan bütün bildirimler tespit edilerek iptal ediliyor ve ilgililer hakkında da Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuluyor. 

Kaynak: vatanYorum Gönder

Etiketleri :