40 Bin Kişiye İş İmkanı Müjdesi Çıktı!

 2015 yılına yeni istihdam planları ile giren 20 şirket 40 binin üzerinde işçi alımı yapacak.En çok işe alım üretim sektöründen gelirken perakende, finans, sıhhat ve lojistik istihdamda başı çekecek.

Geçen seneye göre 2015'i yüksek beklentilerle karşılayan özel sektör, istihdamı da artırmaya hazırlanmakta . Perakende, finans, sıhhat ve lojistik en çok istihdam yaratacak sektörler. En çok fazla işe alım yapan ilk 20 firma 40 binden çok kişiye iş verecek.

İLK ÜÇTE ÜÇ FARKLI SEKTÖR

Hazırgiyim markalarını temsil eden Birleşmiş Markalar Derneği'nin verilerine göre Türkiye'de sadece perakende sektöründe bu sene 350 bin yeni istihdam öngörülüyor. LC Waikiki yanlız başına 12 bin kişiyi işe alacak. Turkcell Global Bilgi ise Türkiye'nin değişik yerlerinde açtığı çağrı merkezleri ağırlıklı olmak üzere 5 bin kişilik işe alım gerçekleştirecek. Aras Kargo'nun 6 bin kişilik işe alımı ise ağırlıklı sahada çalışan mavi yakalılardan oluşacak. 6 bin kişilik istihdamda hem sirkülasyon hem de firmanın büyüme planları etkili olacak. THY ( Türk Hava Yolları THY ) bu sene kabin ve kokpit için 2 bin, pilot olarak da 500 kişiyi işe alacak.

SATIŞ VE PAZARLAMA YİNE GÖZDE

Bankalar sirkülasyonun en yoğun olduğu sektörlerin başında geliyor. Yıl içinde toplu işten çıkarmalar da yapan bankalar artan iş yüküne paralel olarak her sene yüksek oranlarda memur işe alıyor. Finansbank, Garanti ve Ziraat Bankası 2'şer bin kişiyi işe yerleştirecek. Satış ve pazarlama pozisyonları tekrar en çok eleman açığı olan departmanlar.

YILIN İLK YARISI POZİTİF GEÇECEK

İşe alım firması Manpower'ın 2015 1. Çeyrek Raporu'na göre şirketler istihdamlarını % 20 artıracak. En yüksek istihdam İç Türkiye Bölgesi'nden beklenmekte . Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, "Yılın ilk yarısında ekonominin büyüyeceğini ve istihdamın artacağını tahmin ediyoruz" diyor. En yüksek işe alım planı % 32 ile üretime dayalı şirketlerden gelecek.

İNŞAAT VE İLAÇTA DA ARTIŞ VAR

2015'te ilaç ve inşaat sektörlerinde de yüksek işe alım planları yapılıyor. İnşaat sektöründe ev projeleri ve altyapı çalışmaları; ilaçta ise ülkeye yeni giren ve olağan yatırımlarını artıran şirketlerle beraber yoğun istihdam artışı öngörülüyor.
(Sabah)Yorum Gönder

Etiketleri :