3. Köprü Para Basacak !

3. Köprü geçiş ücretleri,Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş Ücretleri Kaç Lira Olacak, 3. Köprü Ne Zaman Açılacak, 3. Köprü Geçiş Son Durum Son Haberler 2016...

Avrupa ve Asya kıtalarını 3. kez buluşturan ve Türkiye tarihinin en büyük projerleri arasında yer alan 3. köprüde sona yaklaşılırken, köprü hakkında en çok merak edilen, köprüden geçiş ücretleri oldu. Bu konuda yapılan açıklamalar ise Yavuz Sultan Selim Köprüsünün adeta para basacağı yönünde... 

Devasa proje bünyesinde bir çok ilki de barındırıken, tamamlandığında 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak. 8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şeritli köprünün deniz üzerindeki uzunluğu 1408 metre olacak. Köprünün toplam uzunluğu ise 2 bin 164 metre. Köprü bu özelliği ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü kulelerinin boyu açısında da yeni bir rekora imza atıyor. Avrupa yakasında Garipçe’deki kulenin yüksekliği 322, Anadolu yakasında Poyrazköy kesimindeki kulenin yüksekliği ise 318 metre.

Projenin tamamlanmasıyla Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak. Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. boğaz köprüsü, "Yap, işlet, devret’ modeliyle gerçekleştiriliyor.

IC İçtaş–Astaldi JV tarafından yapılacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yer alan 3. köprü 3 milyar dolara mal olacak. Ağustos ayında devreye girecek 3. köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolar olmak üzere, her gün 135 bin otomobil geçişi için Hazine garantisi bulunuyor.

Böylece köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar (1.1 milyon TL) olacak. Bu rakam ağır vasıta araçlarda 15 doları bulacak.

KÖPRÜ GEÇİŞ  ÜCRETLERİ

Araç       Fiyat (DOLAR)

------------------

Otomobil            3

Ağır vasıta           15

Otoyol               0.8

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :