2015 yılında asgari ücret ne kadar olacak ?

 Asgari ücret komisyonu bugün (3 Aralık) saat 10:00'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik başkanlığında toplandı.

Komisyon, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında saat 10.00'da yapılacak.

2015'te uygulanacak asgari ücret oranı belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşmakta.

Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç 2 yılda bir belirlenmesi gerekmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla kararları veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabulleniliyor.

DİSK: "MİNİMUM BİN 800 OLMALI"

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 3 bin 500-4 bin lira civarında olduğunu belirterek, asgari ücretin net bin 800 lira olması gerektiğini belirtti.

Şişli'deki DİSK Genel Merkezi'nde yapılan basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Basın açıklamasını okuyan Kani Beko, 2015 yılı asgari ücrete yapılacak zammı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları öncesi hükümetin yüzde 3+3 olarak açıkladığını söyleyerek, "Hükümet işçilere günlük 1 lira civarında bir zammı uygun gördüğünü duyurdu. Hükümet açlık sınırının altında bir asgari ücrette ısrar ederek, yeniden bir sosyal cinayete imza atacağını şimdiden ilan etti. Hükümetin zam oranının önceden açıklaması ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantıları bir kez daha anlamsızlaştı. Yıllardır 'orta oyunu' olarak nitelendirdiğimiz bu komisyon toplantılarının senaryosunu ve oyunun sonunu artık herkes biliyor" dedi.

DİSK olarak asgari ücretle ilgili yaptıkları çalışmalar sonucunda asgari ücretin en az net bin 800 lira olması gerektiğini belirlediklerini söyleyen Kani Beko, “Çünkü kişi başına düşen milli gelir 2014 yılı itibarıyla aylık bin 800 lirayı aştı. Hükümet bu rakamla çok övünüyor. Biz işçiler, 4 kişilik hanemiz için payımıza düşenin sadece birini talep ediyoruz. En azından yaşamak için buna ihtiyacımız var" diye açıkladı.

"ASGARİ ÜCRET, CUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİNİN ARTIŞ ORANINA EŞİTLENMELİ"

Milli gelirde emeğin ve emekçinin hakkının göz ardı edildiğini belirten Beko, şöyle devam etti: Cumhurbaşkanlığı bütçesi geçtiğimiz yıla göre neredeyse 2 katına çıktı. Bu ülkede tüm değerleri üretenler için daha düşük bir artış kabul edilemez. Asgari ücret artış oranı, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin artış oranına eşitlenmelidir. Bu rakam yaklaşık net 1800 liradır. 4 kişilik bir hanede yoksulluk sınırı 3 bin 500- 4 bin lira civarındadır. Asgari ücret için belirlenmesi gereken gerçek tutar aslında budur. Yoksulluğa mahkum eden ücrete asgari ücret denmez. İki kişi çalışmamıza rağmen çocuklarımızı yoksulluğa mahkum etmemek için bin 800 lira şarttır.

Beko, 'Asgari Ücret bin 800 Net' sloganı ile yüz binlerce işçiye ulaşmak üzere bildiriler hazırlandığını belirterek, “Bu bildirileri kentlerin meydanlarında, işçi havzalarında, iş yerlerinde dağıtacağız. Türkiye'nin dört bir yanında stantlar açacak, basın açıklamaları düzenleyecek, eylemler, yürüyüşler organize edeceğiz" diyerek açıklamasını bitirdi.Yorum Gönder

Etiketleri :