E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama Çıkartma E-Devlet öğrenci belgesi alma

 Çetinsaya konu ile ilgili olarak YÖK’teki bir toplantıda konuştu. Toplantıda 2 senedir yükseköğretim sisteminin bilişim altyapısı üzerinde yoğun çalışmalar yaptıklarını belirten Çetinsaya, böyle bir altyapıya sahip olmanın doğal sonuçları olduğunu söyledi.

“Uygulamaya koyduğumuz yenilikler var. Bunlardan bir tanesini de öğrenci belgelerinin artık rahatlıkla e-devlet üzerinden alınabilmesi ve istedikleri kurum ve kuruluşlarda kullanılabilmesi. Bu ilk aşama” şeklinde konuşan Çetinsaya, ikinci aşamanın akademisyenlerin de belgelerini e-devletten alabilmesi olduğunu belirtti. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde bunun da gerçekleşeceğini ifade eden Çetinsaya, mezuniyet belgeleri için de benzer bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Konu ile ilgili olarak “O da bir iki ay içinde tamamlanacak. İsteyen herkes mezun belgelerini e-devlet üzerinden alabilecek. Bu süreçte, üniversite kazanan öğrencilerimizin kayıtlarının da online olarak yapılması ve e-devlet kapısı üzerinden yapılması için de çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Kısmet olursa bu sene en azından bir pilot proje olarak, projedeki üniversitelerle birlikte bunu gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuşan Çetinsaya, bu seneki kayıt döneminde uygulamanın  başlamasını planladıklarını belirtti. Tüm akademisyenlere, öğrencilere ve ailelere projenin hayırlı olması temennisinde bulunan Çetinsaya’dan başka toplantıda Türksat Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kaplan, YÖK Başkan Vekili Şaban Çalış ve Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra Ağaoğlu ve diğer ilgili kişiler de vardı.

Çeşitli kurum ve kuruluşlara başvurularda geçerli olacak olan ve online alınabilecek olan barkodlu belgeler 5 buçuk milyon öğrenciyi ilgilendiriyor.

Türkiye’de eğitim veren tüm üniversitelerin öğrenci belgelerine ulaşılabilecek olan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Öğrenci Belgesi Sorgulama Sistemi, E-Devlet Kapısı’ndan ulaşılabilir olacak.

Hizmet resmi olarak geçerli belgeler sunuyor. Belge üzerinde bir barkod numarası bulunacak ve bu sayede belgenin verildiği kurumlar belgenin orijinalliğini kontrol edebilecek.

Islak imza veya mühürlü belgeye de iç işleyişlerinden ötürü ihtiyaç duyulabilecek. Kimi kurumlar elektronik ortamdan alınmış belgeleri kabul etmeyebilecek. Bu sebeple kullanıcıların belgeyi vereceği kurum ile önceden iletişime  geçmesi önem taşıyor. İşlem için kişinin e-devlet şifresi, mobil imza veya elektronik imzasını edinmesi gerekli.

Vergi veya herhangi başka bir ücret talep etmeyen bu işlem hakkında detaylı bilgiye www.yok.gov.tr YÖK’ün resmi internet sitesi üzerinden ulaşılabilir.Yorum Gönder

  1. lütfullah uğur diyor ki:

    ehliyet almak için öğrenci belgesi almak istiyorum

    Etiketleri :