Yılın Ödüllü Basın Fotoğrafları

Ödüllü Basın Fotoğrafları, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması, Yılın En İlginç Fotoğrafları...

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından bu yıl 31.si düzenlenen "TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2016" yarışmasının sonuçları açıklandı. Birbirinden çarpıcı karelerin seçildiği yarışmada birinciliği herkesin tahmin ettiği gibi "Aylan Bebek" fotoğrafı ile DHA Muhabiri Nilüfer Demir aldı. İşte ödüllü yılın fotoğrafları...

DHA'dan Nilüfer Demir'in tüm dünyayı ayağa kaldıran "Aylan Bebek" fotoğrafı "Yılın Basın Fotoğrafı" seçildi.

Yılın Haber Fotoğrafı ikinciliğini ise 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara'da meydana gelen patlamada çektiği bu fotoğrafla Reuters'den Tumay Berkin elde etti.

Yılın Haber Fotoğrafı üçüncülüğünü ise bu kare ile Anadolu Ajansı'ndan Kerem Kocalar aldı.

Yılın Haber Fotoğrafı Mansiyon ödülünü Sahil Güvenlik gemisi "Umut"un Yunanistan'a botla geçmeye çalışan sığınmacıları kurtarma sırasında çektiği fotoğraf ile EPA'dan Tolga Bozoğlu aldı.

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı dalında birinciliği Spor Toto Süper Lig'de Medipol Başakşehir ile Fenerbahçe arasında oynanan karşılaşmada Webo ile Epureanu arasındaki mücadaleyi yakalayan Yeni Yüzyıl muhabiri Eser Erenler aldı.

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı dalında ikinciliği, Amerika'lı yüzücü David Colturi'nin Erkekler Yüksek Atlama finalindeki atlayışını yansıtan bu fotoğrafı ile EPA'dan Tolga Bozoğlu aldı.

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı üçüncülünü ise Pazarspor-Göztepe maçında yaşanan gol sevinci sırasında tribündeki demirlerin kırılması sonucu bazı taraftarların sahay düşüşü esnasında yakaldığı kare ile Habertürk Gazetesi'nden Sedat Yılmaz aldı.

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı Mansiyon ödülü bu kare ile Anadolu Ajansı'ndan Onur Çoban'ın oldu. Galatasaray- Torku Konyaspor maçında Snijder'in attığı gol sonrası Felipe Melo, Snijder'ın kulağını böyle ısırmıştı.

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı diğer Mansiyon ödülü ise "Anzak Koyundan Barışa Kulaç" fotoğrafı ile Milliyet Gazetesi'nden Ercan Aslan'a gitti.

Avrupa Birliği Özel Ödülü'nü Reuters'den Ümit Bektaş "İki Kıtayı Birbirinden Ayıran İstanbul Boğazı" adlı fotoğrafı ile aldı.

Günlük Yaşam Dalında birinciliği serbest foto muhbiri Yağız Karahan elde etti.

Günlük Yaşam Dalında ikinciliği ise İstanbul Kağıthane'de bulunan Hasdal Ortaokulu'nun akşam üstü Suriye'li Beytul Maktis İlkokuluna dönüşmesi ve Suriye'li öğretmenleri ders vermesini anlatan fotoğrafı ile Cumhuriyet Gazetesinden Can Erok elde etti.

 

Günlük Yaşam Dalında üçüncülük ödülü ise Kilis'te düzenlenen bir düğün esnasında davetlilerin zaman zaman havaya ateş açmasını yansıtan fotoğrafı ile Hürriyet Gazetesi'nden Selahattin Sönmez elde etti.

Portre Fotoğrafı dalında birinciliği Anadolu Ajansı'ndan Özge Elif Kızıl bu kare ile aldı. 13 yıl önce doğduğunda annesini kaybeden Nevara Resul Elnasır, atılan bir bombada evlerinide kaybedince akrabaları ile birlikte Hatay'ın Kırıkhan ilçesine yerleşmiş.

Portre Fotoğrafı ikinciliği ise Mardin Derik'te çektiği bu fotoğraf ile Agence Le Journal'den Emin Özmen elde etti.

Portre Fotoğrafı üçüncülüğü, Samsun Çarşamba'da yaşayan ve bir asırı aşan yaşıyla Refiye Dursun'un zamanının büyük bir bölümünü evinde geçirmesini yansıtan bu fotoğrafı ile Anadolu Ajansı'ndan Erçin Top aldı.

Portre Fotoğrafı mansiyon ödülü Hürriyet Gazetesi'nden Levent Kulu'nun aynı gazetenin yazarı Doğan Hızlan'ı fotoğrafı ile elde etti.

Çevre ve Doğa Fotoğrafı dalında birinciliği, göktaşı yağmurunu gözlemlemek isteyenleri yansıtan fotoğrafı ile Anadolu Ajansı'ndan Özkan Bilgin elde etti.

Çevre ve Doğa Fotoğrafı dalında Anadolu Ajansı'ndan Murat Kula, Ankara'daki sağanak sonrası sürücülerin zor anlarını yansıtan fotoğrafı ile ikinciliği elde etti.  

Çevre ve Doğa Fotoğrafı dalında üçüncülüğü, serbest foto muhabiri Aykut Fırat bu kare ile elde etti.

Doğan Haber Ajansı'ndan Uğur Can Yılın Siyaset Fotoğrafı dalında birinciliği bu ilginç kare ile elde etti.

Yılın Siyaset Fotoğrafı ikinciliği ise Cumhuriyet Gazetesi'nden Necayi Savaş'ın oldu.

Yılın Siyaset Fotoğrafı üçüncüsü Milliyet Gazetesi'nden Oğuz Yeter oldu.

Türkiye Güzellikleri dalında birinciliği Milliyet Gazetesinden Ozan Güzelce İstiklal Caddesinde kar yağışı karesi ile elde etti.

Türkiye Güzellikleri dalında Anadolu Ajansı'ndan Erhan Sevenler bu fotoğrafı ile ikinciliği elde etti.

Associated Press'den Emrah Güler, İstanbul'un tarihi yapılarından Valide Han'ın çatısında çektiği bu fotoğraf ile Türkiye Güzellikleri dalının üçüncülüğünü elde etti.

Türkiye Güzellikleri dalının mansiyon ödülü Van Gevaş'ta çektiği fotoğraf ile Anadolu Ajansı'ndan Ali İhsan Öztürk'e verildi.

Rafet Hüner Özel Ödülü'nü İhlas Haber Ajansı'ndan Eren Bozkurt bu fotoğrafı ile aldı.

Mustafa Pekcan Özel Ödülü'nü İBB Spor Kulübü'nün engelli sporcularının fotoğrafı ile Anadolu Ajansı'ndan İsa Terli aldı.

TFMD Özel Ödülü'nü Yavuz Sultan Selim Köprüsü fotoğrafı ile Anadolu Ajansı'ndan İsa Terli elde etti.Yorum Gönder

Etiketleri :