Tahran'da Meydana Gelen Kaza Yasak Aşkı Ortaya Çıkardı

Tahran'da meydana gelen bir trafik kazası İranlı dini elitin lüks yaşamını eleştiri oklarının hedefine koydu.Bir yasak aşkı ortaya çıkaran trafik kazada 2 kişi öldü.Lüks otomobilin bir ayetullah'ın torununa ait olduğu belirtildi.

İran, son zamanların en şaşırtıcı skandallarından biri ile çalkalanıyor. Hükümete yakın bir din adamının torununun kaza yapan bir sarı Porsche içinde sevgilisiyle birlikte ölümü Tahran’da olay oldu
 
İran’a 2009’dan bu yana uygulanan uluslararası yaptırımlar, ülkede yurt dışı ve rejim bağlantısı kuvvetli bazı isimlerin ambargonun etrafından dolaşarak çok yüklü miktarda zenginleşmesine sebep oldu. Türkiye bağlantıları da ortaya çıkan Babek Zencani adlı genç iş adamı bunlardan biriydi. Ama zenginleşen sadece bu uyanık gençler değildi. Onlara yardımcı olan hükümet çevresinden isimler de bu zenginleşmeden nasibini aldı. Tabi çocukları da... Sosyal paylaşım sitesi Instagram’da ‘Rich Kids of Tehran’ (Tahran’ın zengin çocukları) isimli hesapta paylaşılan fotoğraflar İran gibi kapalı bir toplumda bile zenginlerin çocuklarının nasıl bambaşka bir hayat yaşadığının göstergesi oldu. İşte o hayatı yaşayanlardan biri de geçen hafta Tahran’ın Bağdat Caddesi olarak nitelendirilebilecek Vali Asr bulvarında kaza yapan sarı Porsche Boxster GTS’in içinde ölen 21 yaşındaki Muhammed Hüseyin Rabbani Şirazi’ydi. Daha da vahimi aracın direksiyonunda oturan da kendisi değildi.

Başkasıyla nişanlıydı
 
Kazada hayatını kaybeden ikinci isim sürücü koltuğundaki 20 yaşındaki Parivaş Ekberzade isimli genç kızdı. 250 kilometre hızla giderken ağaça çarpan aracın içinde ölenlerin kimlikleri açıklanır açıklanmaz İran sallandı. Şirazi, hükümete yakın bir Ayetullah’ın (Fetva verme yetkisine sahip Şii din adamı) torunuydu ve bir başka kızla nişanlıydı. Aralarında akrabalık bağı olmayan kız ve erkeklerin bir araya gelmesinin yasak olduğu İran’da gecenin bir vakti, bu genç İranlı yasak aşkıyla hem de Porsche’sinin içinde nasıl rahatça ‘fink’ atabiliyordu? Yaptırımlar altında nefes dahi almakta zorlanan halk kıvranırken, birileri nasıl böyle bir lüks içinde yaşayabiliyordu? Sosyal medya işte bu sorularla ve yönetime yönelik tepkilerle dolup taşınca mollalar bu duruma tepkisiz kalamadı.
 
Türkiye’de tatil yapmışlar
 
Tahran’ın nispeten orta gelirli bir ailesinin kızı olmasına rağmen yasak aşkının parasıyla lüks bir hayat yaşayan İranlı genç kız, bu hayata dair fotoğrafları da 25 bin 800 takipçiye sahip olduğu Instagram hesabından paylaşıyordu. Muhammed ile yaptıkları Türkiye tatilinin hatırası da bu fotoğraftı.
 
‘Hırsızlığı durdurun’
 
İran dini lideri Hamaney kazanın ardından yaptığı açıklamada, “Bazı zengin çocukları sokaklarda pahalı arabalarıyla geziyor. Bu da toplumda psikolojik bir rahatsızlık yaratıyor” diye konuştu. Hamaney, “Hırsız, hırsız diye bağırmakla hırsızlığı önleyemezsiniz. Herkes yolsuzluk var diyor ama kimse gerekli önlemleri almıyor. Hükümetin artık buna bir dur demesi şart” diyerek hükümeti de uyardı

AİLESİ 'BİSİKLETİ BİLE YOKTU' DEDİ

Rabbani-Şirazi’nin otomobili de eleştiri oklarının hedefindeydi. İran’da 178 bin dolara (500 bin TL) satılan otomobilin, kazadan 2 gün önce Rabbani-Şirazi tarafından satın alındığı ortaya çıktı. Ailesinin “Oğlumuzun bir bisikleti bile yok” açıklaması, tepkileri daha da artırdı. Instagram’da bir kadın kullanıcı, “Allah’a şükür bu dünyada paranın ve servetin dağılmasında adalet yok ama ölümde adalet var” diye yazdı.

Milliyet
 Yorum Gönder

Etiketleri :